Promóciók
Nem semmi, ahogy a különböző színek hatnak az agyunkra a tudomány szerint

Ez is érdekelhet
A legtöbb ember magától is észleli, milyen erős hatással vannak rá a színek a környezetében. Valószínűleg te is akkor érzed magad a legnyugodtabbnak, amikor egy kék vízű tóra vagy egy zöld erdőre gondolsz, míg egy piros virág leginkább szenvedélyt, motivációt vált ki belőled. Olvasd el, mit mond erről a tudomány!
Így hatnak a színek az emberi agyműködésre
A Psychology Today magazin cikke a témával kapcsolatban azzal kezdődik, hogy a szerző, Barbara Koltuska-Haskin neuropszichológus leírja, a szín extra fontos inger az agyunknak, mert az érzékelésünk 80 százaléka a vizuális rendszerünkből származik.
Hozzátette, ma már számos kutatás bizonyítja, az agyalapi mirigy, ami a testhőnket, energiaszintünket, alvásmintázatunkat, metabolizmusunkat, szexualitásunkat szabályozza, hihetetlenül érzékeny a színekre.
A színek eltérő hosszúságú fényhullámok, amelyek még akkor is képesek hatással lenni az emberi szervezetre, amikor a szemünk csukva van. Éppen ezért nagyon fontos lenne, hogy alaposan megválogassuk, milyen árnyalatok vesznek bennünket körül otthon vagy a munkahelyünkön.
Egy 2008-as, valamint egy 2015-ös kutatás is arra az eredményre jutott, hogy a színeknek sokkal komolyabb szerepük van az életünkben, mint azt valaha gondoltuk volna. Hatnak például az alvásunkra, az energiaszintünkre, a vérnyomásunkra, a szexualitásunkra és persze a hangulatunkra.
Egy másik, roppant izgalmas, 2006-ban készült felmérés szerint a színeknek a tanulásban, memorizálásban is komoly szerep jut. A pirossal írt szavakat könnyebben jegyezték meg a résztvevők, különösen akkor, ha azokhoz negatív jelentés társult. A pozitív jelentésű szavak akkor maradtak meg, ha zölddel jelenítették meg nekik a kutatók.
Ma már tudjuk, vannak olyan színek, amik hosszabb távon egyszerűen nem tesznek jót nekünk, míg más árnyalatok által vidámabbak, egészségesebbek lehetünk. Éppen ezért kellene szakítani azzal a gyakorlattal, hogy az iskolák, kórházak falát fehérre festik. Bár ez a neutrális árnyalat elvileg a nyugalmat szimbolizálja, a többségben mégis stresszt kelt és nehezíti a koncentrációt.
Azon olyan meleg színek, mint a sárga, narancssárga, pink vagy piros képesek motiválni, energiával feltölteni bennünket. Ha azonban túl intenzívek, zavarónak is hathatnak. A zöld, kék és lila nyugtat, a szürkétől viszont sokkal hajlamosabbak leszünk a depresszív gondolatokra, mint a feketétől.
Éppen a fentiek miatt a téli időszakban érdemes meleg színekkel körül venni magunkat, hordj bátran erősebb árnyalatú színeket, hiszen ezek lehetnek ebben a szezonban az „érzelmi vitaminjaid”.
Ezt olvastad már?
Hogy tetszett a cikk?
Láttad már? Gyönyörű nő lett Jean-Paul Belmondo legidősebb unokája, Annabelle
Jean-Paul Belmondo minden bizonnyal nagyon büszke lenne arra, hogy unokája is a filmszakmát választotta hivatásául.
Megtalálták a világ egyik legnagyobb kutyáját? A gazdi azt mondja, hogy mindig összekeverik egy oroszlánnal az ebét
Nem semmi, mekkora ebre leltek a neten.
Tapaszoktól az intimitás koordinátorig: 6 kínos igazság a hollywoodi szexjelenetekről
Nem túlzás azt állítani, hogy egyes filmeket vagy sorozatokat sokszor a szexjelenetek miatt nézik az emberek.
Csillagjegyed elárulja, melyik érzelmet a legnehezebb kimutatni számodra
Érzelmek jönnek, érzelmek mennek, de nem mindegy, hogyan reagálunk rájuk!
Pénzt és időt spórolhatsz velük! 6 egyszerű takarítási trükk, amiről azt kívánod, bárcsak ismerted volna korábban
Ha nem szeretsz órákig takarítani, fogadd meg ezeket a tippeket!
Kárpáti Rebeka élete mérföldkőhöz érkezett, őszintén mesélt róla
A színésznő nagyon izgatott, de azt mondja, van még hova fejlődnie ezen a téren.