A fáradtságnak öt típusa létezik, és különös dologról árulkodik az, melyiket érzed magadon gyakran

getty images
Kerekes Vivien

Nálad is volt már olyan, hogy bár sokat aludtál az éjszaka, és nem is ébredtél fel egyszer sem, napközben mégis eluralkodott rajtad az álmosság? Attól függően, hogy a fáradtság melyik típusát érzed magadon, a tested több dologról is árulkodik!

Emlékszel még arra, amikor egyetemistaként gond nélkül elmentél bulizni, aludtál pár órát, és másnap még csak nem is voltál fáradt? Ahogy viszont telik az idő, úgy érezzük meg egyre erőteljesebben azt, hogy pár órával később feküdtünk le este, vagy ha többször is megébredtünk az éjszaka folyamán.

Noha a fáradtságérzet sok esetben teljesen normális, azért időnként van, hogy komolyabb problémát jelez előre. Egy új kutatásból most kiderült, hogy öt különböző típusát különböztetik meg a szakértők ennek, és érdemes kiderítened, melyiket szoktad megtapasztalni.

Olvasd el ezt is!
Kutatásokból kiderült: a nőknek sokkal több alvásra van szükségük, mint a férfiaknak

1. Hirtelen tör rád a fáradtság

Ezt a típusú fáradtságot mindenki megtapasztalja, szinte minden nap. Ilyenkor hirtelen tör rád a kimerültség érzete, valamikor a délután folyamán, és úgy érzed, helyben leragad a szemed. Nagyon kívánod a kávét és a cukrot, ezért muszáj valami édességet enned, hogy egy kicsit felturbózd az energiaszinted.

A kiváltó ok: a vércukorszinted a nap folyamán hol lecsökken, hol pedig megemelkedik, és ez tehet arról, hogy hirtelen álmos leszel, sőt, kicsit még nyűgös is.

A megoldás: ne feledkezz meg a fehérje és a szénhidrát fogyasztásáról, mert ezek hiánya, valamint a túl hosszú szünet két étkezés között mind előidézhetik a fáradtságot.

2. Ürességet érzel

Egész nap erőtlennek érzed magad? Nem kimondottan álmosságot tapasztalsz az ebéd után, hanem afféle ürességet, ami úgy tűnik, csak a nap végére kezd elmúlni. Sőt, néha még akkor se.

A kiváltó ok: szakértők szerint ez arra utal, hogy alacsony a magnéziumszinted. Ha ez az ásványi anyag hiányzik a szervezetedből, nehezebben kezeled a stresszt, nem tudsz megnyugodni, és az izmaid is gyakran görcsbe rándulnak.

A megoldás: egyél minél több zöld levelűt és teljes kiőrlésű élelmiszert, ezek ugyanis jó energiaforrások lesznek.

forrás: Getty Images
Van, hogy a magnéziumhiány okozza a fáradtságérzetet.

3. Gyengének érzed magad

Fáradtnak érzed magad, de nem úgy, mint amikor egy egész napos túrázáson vagy túl. Inkább afféle általános álmosság uralkodik el rajtad, és valamiért szinte semmi sem hoz lázba, arról nem is beszélve, hogy kimondottan gyengének érzed magad.

A kiváltó ok: valószínűleg alacsony a vas szintje a szervezetedben. Ez az ásványi anyag serkenti az agysejteket, így ennek hiánya miatt tompábbnak érezheted magad, ráadásul fejfájás is társulhat hozzá.

A megoldás: egyél több vörös húst, lencsét, mogyorófélét és szárított gyümölcsöt.

4. Motiválatlan vagy

Még az is megerőltető számodra, hogy kiteregesd a ruhákat, vagy összedobj egy szendvicset a konyhában. Nehezen koncentrálsz, nyűgös vagy, és még a memóriád sincs a topon.

A kiváltó ok: szakértők szerint ilyenkor B-vitamin hiány áll fenn. Akár az is lehet, hogy a hétvégén alkoholt fogyasztottál, ez pedig erős hatással van a B-vitamin szintedre. Ha új keletű a probléma, akár ez is lehet az oka annak, hogy a hét elején nem vagy formában.

A megoldás: felejtsd el az alkoholt, és fogyassz halat, tojást és fehérjedús húsokat.

Olvasd el ezt is!
Ez történik a testeddel, ha egy hónapon át minden nap késő éjjel fekszel le aludni

5. Hiába vagy álmos, mégsem tudsz aludni

Van az a szint, amikor egész nap kimerültnek érzed magad, a szemedet is alig bírod nyitva tartani, de amikor végre ágyba kerülsz, egyszerűen nem tudsz elaludni. Ismerős, igaz?

A kiváltó ok: valószínűleg a koffein tehet erről! Amikor ugyanis délután megiszol egy csésze kávét, annak hatása még este is érezhető lesz rajtad. Pláne akkor, ha ezek után olyat ittál vagy ettél, amiben tudtodon kívül koffein is található.

A megoldás: délután kávé helyett inkább igyál koffeinmentes teát vagy ásványvizet.

forrás: Getty Images
Kávét inkább reggel fogyassz, délután pedig próbálj olyat inni, ami nem tartalmaz koffeint.
Olvasd el ezt is!
Hétköznap alig alszol, hétvégén pedig megpróbálod pótolni? Eláruljuk, mennyire hatásos, egészséges ennyi alvási idő!

Persze az alvás minősége is óriási szerepet tölt be a fáradtságérzet megjelenésében; a megfelelő étkezéssel is tehetsz a jobb éjszakákért!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 étel a pihentető alvásért