Ez történik a testeddel, ha egy hónapon át minden nap késő éjjel fekszel le aludni

Pretty Little Liars
Kerekes Vivien

Lehet, hogy erre még te sem számítottál...

Könnyű hozzászokni ahhoz, hogy késő éjszaka még ébren vagy, mert rákattantál a Stranger Things sorozatra, vagy mert szimplán csak jólesik hajnalig a neten nézelődni. Amikor iskolába jártál, biztosan minden nyári szüneted azzal telt, hogy hajnalig fent voltál, és másnap akkor keltél, amikor kedved tartotta, de ha ezt felnőttként próbálnád bejátszani, már nem lenne ennyire egyszerű a helyzet. Ugyanis a munka miatt hiába fekszel le későn, muszáj lesz korán felkelned az ébresztőórára.

Most eláruljuk, mi történik a testeddel, ha egy hónapon keresztül minden nap éjfél után fekszel le!

Olvasd el ezt is!
Kísérlet: egy héten át nem nyomkodtam a szundi gombot – ennyit változott a közérzetem már az első nap után

1. A tested hozzászokik

Kutatók szerint nem az számít csak, hogy mennyit alszol; nagyon fontos tényező az is, hogy milyen rendszerben. Ha mindig ugyanakkor fekszel le és kelsz fel, a tested hozzászokik, és nem fogsz negatív mellékhatásokat tapasztalni (persze ez akkor érvényes, ha eleget alszol). Épp ezért fontos, hogy megtartsd ezt az állandóságot: a legrosszabb, amit tehetsz, az, hogy hétvégente fent vagy hajnali 1-ig, hétköznap pedig már 10-kor aludni próbálsz. Ez ugyanis összezavarja a cirkadián ritmusod, ami miatt folyamatosan fáradtnak fogod érezni magad akkor is, ha eleget alszol.

2. Az agyad kompenzálni próbál

Ha a kései lefekvéshez korai kelés társul egy hónapon keresztül, azt fogod tapasztalni, hogy gyakran szédülsz. Ilyenkor ugyanis a kimerültség miatt a tested nem lesz képes megfelelően fenn tartani az egyensúlyodat, és saját magadon is tapasztalni fogod, hogy nehezebben tudsz stabilan megállni, sőt, ügyetlenebbé is válsz. Ilyenkor a fáradtság miatt ugyanis az agyad megpróbál pihenni, és bizonyos "funkciókat" kikapcsol magában, hogy kompenzálni tudjon.

3. Jobb lesz a kedved

Elég meglepően hangzik, de ha keveset alszol, mert éjjeli bagoly vagy, a hangulatod pozitív irányba változik meg - de csak kis ideig. Sokan tapasztalnak a kimerültség miatt rossz kedvet, sőt, a depresszió kialakulásában is közrejátszhat, azonban az emberek 40-60 százaléka úgy érezte kevés alvás mellett, hogy sokkal vidámabbá váltak. Ez viszont akkor fordul elő, ha rövid ideig áll fenn ez az időszak, ráadásul nem is tart sokáig ez a jókedv.

4. Nem ismered fel az arckifejezéseket időben

Ez egy nagyon érdekes megállapítás, amit ráadásul csak tavaly fedeztek fel a kutatók. Ha keveset alszol, nem tudod időben meghatározni az arckifejezések alapján, kinek milyen érzései vannak. A kutatások során a résztvevők ugyanis fényképek alapján az erőteljes hangulatokat felismerték ugyan (düh, szomorúság), de a különböző grimaszokat már egyáltalán nem. Épp ezért nem érdemes vitába keveredned akkor, ha nem aludtál eleget!

Olvasd el ezt is!
Tavaszi fáradtság? Na ne! 4 tipp, hogy megelőzd és elűzd

Ezért nem érdemes túl hosszú időn keresztül hajnalokig ébren maradnod, ha tudod, hogy másnap reggel korán fel kell kelned!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 étel a pihentető alvásért