Hétköznap alig alszol, hétvégén pedig megpróbálod pótolni? Eláruljuk, mennyire hatásos, egészséges ennyi alvási idő!

getty images
Kerekes Vivien

Munkanapokon kevés időd jut az alvásra, és ezt azzal kompenzálod, hogy hétvégén sokáig pihensz? Olvasd el, mit gondol erről a szakértő!

Ha most össze kéne írnod, hogy hétfőtől péntekig mennyi időt töltesz alvással, mi lenne az átlag? Öt-hat óra elég alvási idő? Ha a válaszod igen, eláruljuk, hogy ezzel az alacsony számmal nem vagy egyedül, sőt, az emberek jelentős részének nem jut elég ideje a pihenésre hétköznap. Sokan ugyanis nehezen tudják beosztani az idejüket úgy, hogy mindent elintézzenek estig, és éjfél előtt már az igazak álmát aludják. Ott van a hosszú tömegközlekedés a melóba, a napi (jobb esetben) nyolc óra munka, és akkor még hagyj időt a baráti talikra, bevásárlásra, takarításra, főzésre... És így tovább. Ezt a hosszú listát elnézve már az is kérdéses számunkra, hogy egyáltalán 5-6 óra alvás hogyan fér bele a napba?

Olvasd el ezt is!
Alvási problémák, amik a párkapcsolatodra is negatívan hatnak

A legtöbben azzal igyekszünk kompenzálni a kialvatlanságot, hogy hétvégén pótoljuk mindazt, ami hétköznap kimaradt. Ergó péntek este lefekszünk aludni éjfélkor, és másnap délig ki sem kelünk az ágyból. Ugyanez a menetrend vasárnap is, remélve, hogy így kipihenjük magunkat a következő heti hajtásra. De van ennek bármiféle valóságalapja?

Be lehet hozni a hétköznap kimaradt alvást a hétvégivel?

forrás: Getty Images

A választ Matthew Walker, a Kaliforniai Alvástudományi Központ vezetője árulta el egy interjúban.

Az alvás nem olyan, mint egy bank – úgyhogy nem halmozhatsz fel tartozást, amit aztán visszafizetsz kicsivel később. Az agyunknak nincs meg az a képessége, hogy az elmaradt alvást így pótolja.

-

Ennek a hírnek azért annyira nem örülünk, tekintve, hogy szeretünk hétvégén sokáig aludni, és jó volt abban a tudatban tenni ezt, hogy behozzuk vele a lemaradásunkat. Egy alvással foglalkozó csoport szerint noha hétfőn tényleg kipihentebbnek érezhetjük magunkat, és valamennyit valóban segít a fáradtságunkon, ettől függetlenül továbbra is nehezebben tudunk figyelni a feladatainkra. Ráadásul összezavarja a napi biológiai óránkat, ami ahhoz vezethet, hogy vasárnap este nem bírsz majd elaludni.

Olvasd el ezt is!
Emberkísérlet: egy héten át nem nyomkodtam a szundi gombot – ennyit változott a közérzetem már az első nap után

Ha figyelsz arra, hogy eseténként 7-9 órát aludj, akkor a tested visszaállhat a normális állapotába – ehhez azonban napoknak, sőt heteknek is el kell telnie. A szakértők javasolják, hogy mindig kelj fel ugyanakkor reggelente, és sötétítsd el a szobát, amennyire csak lehet.

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 étel a pihentető alvásért