4 „egészséges” dolog, ami valójában csak gátol a célod elérésében

Kaboompics.com/Pexels
Kitti

Manapság egyre többen kattannak rá az egészséges életmódra, és valóban szuper hír! Azonban sokan olyan szabályokat iktatnak be a fittségük érdekében, ami nem segít, sőt csak gátolja őket a céljaik elérésében.

Olvasd el ezt is!
5 ok, amiért mindig valami édességet kívánsz ebéd után

Manapság egyre többen kattannak rá az egészséges életmódra, és valóban szuper hír! Azonban sokan olyan szabályokat iktatnak be a fittségük érdekében, ami nem segít, sőt csak gátolja őket a céljaik elérésében.

Mik ezek? Mutatjuk is!

  • Nem eszel desszertet (vagy amit megkívánsz)
    Nyilván, ha folyton azt ennék, amint megkívánnánk (fehér lisztes croissant, csoki, lángos, sült krumpli… stb.) nem lennénk túl fittek, de az sem használ, ha valaki folyton szigorú szabályok szerint él, és egyszer sem enged meg magának semmit. Mert egyszerűen olyan mentális folyamatok zajlanak le, hogy egyre jobban kívánja azokat a bizonyos tiltott ételeket, amiket „nem szabad” ennie, és amikor mégis megeszi azokat, mérhetetlen bűntudat fogja el. Ez nem egészséges: tartasd magad a „többnyire-ritkán” vagy 80-20 szabályhoz, ami azt jelenti, hogy az esetek többségében az egészséges étrendbe illeszthető élelmiszereket fogyasztasz, de 20%-ban vagy „ritkán” engedsz a kísértésnek. Így sosem jutsz el arra a szintre, hogy csak azok után sóvárogj, amiket sosem eszel.

  • Túl sokat görgeted az Instát
    Persze, nagyon jó, hogy tele az Instagram motiváló profilokkal, viszont sok olyat is találsz, ahol valami éppen nagyon menő terméket promótálnak, ami azt ígéri, hogy pár hét alatt formába jöhetsz a segítségével. De tudod, ami túl szép, hogy igaz legyen, az általában az is. Nem baj, hogy folyamatosan nézegeted ezeket az oldalakat és képben vagy arról, hogy éppen mi fut, de ne ess abba a csapdába, hogy csodaszerektől, teáktól várod a megváltást. Helyette figyelj arra, hogy minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyassz, legyen tele az étrended teljes értékű gabonafélékkel és sovány fehérjeforrásokkal.
  • Túlzásba viszed a meal preppet
    Előkészíteni a napi menüdet otthon magadnak valóban nagyon egészséges, hiszen így biztosan tudod, hogy mit tartalmaz, amit megeszel, ezáltal tudod kontrollálni is. Azonban sokakat annyira beszippantja ez az egész, hogy kétségbe esnek, ha nem tudnak előre főzni maguknak, és nem tartják az egész étkezésüket a kezükben. Nem tudják elengedni magukat, ha jön egy spontán vacsorameghívás a haverokkal, és stresszeli őket. Azonban egyáltalán nem tesz jót hosszú távon. Így változtass: törekedj arra, hogy az ebédedet heti háromszor magadnak készítsd el, de kétszer menj ki a kollégáiddal valahova, hogy velük is tölts időt. Az irodai tízórai és uzsonna legyen mindig bekészítve, de a vacsorád legyen opcionális. Illetve a legjobb, ha otthon előkészítesz néhány alapanyagot félkészre, így nem csak arról fog szólni az életed, hogy főzőcskézel magadnak. Legyen ott karfiol lereszelve karfiolrizsnek a fagyasztóban, meg adagonként lefagyasztott zöldségköret, hogy csak ki kelljen kapni, ha szükség van rá.

  • Azt hiszed, hogy az egészség pusztán az étkezésről és az edzésről szól
    Sokan abban látják a kontrollt, ha az étrendjüket maximálisan megtervezik, pedig az egészséges életmód messze nem csak a táplálkozásról szól. Ülj le, és gondold végig: kiegyensúlyozott mértékben sportolsz-e? Alszol eleget? Töltesz elég időt magaddal, nyugodtan? Boldog vagy-e a társas kapcsolataidban? Mindezeknek együtt kell klappolnia ahhoz, hogy valóban egészségesnek mondhasd magad, és az egésznek csupán egy kis szelete a menüd.
Olvasd el ezt is!
Nehéz időszak az életmódváltásban? 5 tipp, hogy átlendülj rajta!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 dolog, amitől szabadulj meg az egészségesebb, boldogabb önmagadért