Bizarr(ul jó) dolgok, amik a vegán életmód hatására történhetnek a testeddel

Pexels.com
Birta Brigi

Az utóbbi években trend lett vegán életmódra váltani, de vajon mit tesz valóban a testeddel, ha te is így étkezel?

Először is, tisztázzuk le, hogy mit is jelent a vegán étrend: semmilyen állati eredetű ételt nem lehet fogyasztani, azaz a húsokon és halakon kívül, nincs tojás, tejtermék, de még méz sem! Sokan gondolják, hogy a növényi eredetű étrend során nem jut be elég fehérje az emberei testbe, pedig ez csak odafigyelés kérdése. Az biztos, hogy a húsokban mindegyik esszenciális aminosav (fehérje építőkövei) megfelelő arányban megtalálható, míg a növényekben valamelyikből sok, míg a többiből minimális van. Azaz, ha húst eszel, az teljes értékű fehérje forrás, ha pedig növényi eredetű proteint (pl. lencse, csicseriborsó, mandula) fogyasztasz, akkor össze kell kombinálni egy másikkal, hogy kiegészítsék egymást. Épp ezért szuper választás egy mogyoróvajas teljes kiőrlésű pirítós, mert a gabonákban és a magvakban más típusú aminosavak vannak.

Olvasd el ezt is!
Szeretnél vegán életmódra váltani? Ezt a 6 fontos dolgot tudnod kell!

Mire kell figyelni?

  • Arra is nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy ne szenvedj hiányt semmilyen vitaminból, és ha például úgy érzed, hogy az étkezéseden keresztül nem tudod a fontosabbak bejuttatni, akkor használj táplálék-kiegészítőket!

  • Mindenképpen fokozatosan vágj bele, azaz ha tegnap még ettél egy nagy marhaburgert, ne mától akarj vegán lenni. Hagyd el pár hétre a húst, aztán csatlakozzon be a hal, és szép lassan iktass ki minden állati eredetű tápanyagot.
  • Sokan esnek abba a hibába, hogy húst rengeted tésztával, kenyérrel pótolják, és egészségtelen mennyiségben fogyasztják azokat. Inkább rágcsálj magvakat, készíts finom mártogatósokat, és majszolj gyümölcsöket!
Olvasd el ezt is!
5 zöldség és gyümölcs, amit sose tarts hűtőben!

Megkérdeztünk pár vegán ismerősünket, miket tapasztaltak a testükön, miután vegánok lettek, és kifejezetten kértük őket, hogy ne a sablonos „szebb lett a bőröm” típusúakkal jöjjenek, hanem a meglepőbb, nem annyira ismert következményekkel:

„Nem egészségügyi, hanem etikai megfontolásból lettem vegán. De aztán pár hónap után remek dolgokat tapasztaltam a testemen. Például rendeződött a menstruációm. Egész életemben össze-vissza volt a ciklusom, ám amióta növényi eredetű táplálékokat eszem kizárólag, nincs hormonális problémám.”

- Zsófi, 31

„Egy év után tűnt fel, hogy az izzadtságomnak semmilyen szaga nincsen. Oké, előtte sem volt gondom azzal, hogy bűzlöm egy edzés után, de azért egy egész napos túrázás után már volt egy kellemes bukém. Amióta vegán vagyok, konkrétan a múltkori Ultrabalaton 20 órás futóverseny után sem éreztem semmit.”

- Vivien, 27

„Nem mindenben tudok egyértelmű összefüggést látni, mert az egyértelmű, hogy a vegánság óta eltűnt a narancsbőröm, és sosem puffadok fel, de szerintem a ritkább fejfájásoknak is ez az oka. Pont a múltkor beszéltük a barátnőimmel, hogy másfél éve nem használtam fejfájás-csillapítót, előtte pedig mindig volt a táskámban.”

- Kata, 36

„Én az a lány vagyok, aki állandóan összeszed valamilyen húgyúti fertőzést – pardon, voltam! Amióta vegán lettem, már egyáltalán nem, és ezt az erősebb immunrendszeremnek tudom be!”

- Nóri, 29

Természetesen, csak maximális elhivatottsággal érdemes belevágni, divatból teljesen fölösleges. Mindenesetre sokan számolnak be ilyen jótékony hatásokról, amik nagyon érdekesek és vonzóak!


Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Ezekben a növényekben van a legtöbb fehérje, szóval ott a helyük a tányérodon