3 ok, amiért annak ellenére is álmos vagy napközben, hogy éjjel aludtál

Unsplash/Alexander Grey
JOY

Talán észre sem vetted még, hogy az inszomnia egy nagyon kellemetlen típusában szenvedsz.

Előfordult már veled olyan, hogy reggel vagy háromszor nyomtál a szundi gombra a telefonodon, annak ellenére, hogy az órára nézve láttad, elvileg simán aludtál 8-9 órát? Ilyenkor arról van szó, hogy az alvásod valamilyen okból kifolyólag nem volt elég pihentető, talán nem sikerült elég mélyen szunyókálnod, vagy sokszor felébredtél. Angol nyelvterületen ezt szokás „junk sleepnek” nevezni a gyorséttermi kaja, a „junk food”, vagyis szemét kaja után. A kifejezés már a TikTok-on is elterjedt, így rákeresve számos hasznos tippet találhatsz a problémára, mi ezekből szemezgettünk!

A „junk sleep” legjellemzőbb tünetei

Mintha nem is aludtál volna

„Ébredtél már úgy, hogy abban sem voltál biztos, ahogy aludtál? Ilyenkor úgy ébredsz, mintha semennyit nem pihentél volna, morcos vagy és feszült. Ez a fajta alvás nem segít abban, hogy a testi funkcióink megfelelően regenerálódjanak, emiatt egész nap nehezünkre eshet teljesíteni, mindegy, hogy munkahelyi vagy magánéleti intéznivalókról van szó” – mondta el a HuffPo magazinnak Kristen Casey kliniaki szakpszichológus, az inszomnia specialistája.

Betegségek és hízás

A szakember hozzátette, aki gyakran él át ilyen éjszakákat, nagyon hamar komoly egészségügyi panaszokkal találhatja szemben magát. Ilyenek az emésztőrendszer betegségei, a szapora szívverés, az izomrángás, az illető könnyen azt érezheti, hogy semmire sem képes, az ágyból sem tud kikelni. Arról nem beszélve, hogy az alvásmegvonás nagyon durván megnöveli az étvágyat, így az adott személy rövid idő alatt látványosan sokat hízhat.

Nem hiszel már abban, hogy az alvás fontos

Casey szerint azok az emberek, akik a „junk sleeptől” szenvednek, sokszor már nem is hisznek abban, hogy egy jó alvás segítene rajtuk. Az állandó kimerültség miatt máshol keresik a problémát, a többi egészségügyi bajjal foglalkoznak elsősorban.

Mit tehetsz ellene?

Az inszomniát többnyire elfojtott érzések, fel nem dolgozott traumák, szégyenérzet vagy bűntudat okozza, fejleszd az önismereted, menj pszichológushoz.

Szokj le arról, hogy tévéképernyőt vagy laptopot bámulva próbálsz aludni. Alvás előtt tedd le a telefont is, próbáld minél kevesebb zavaró ingerrel körül venni magad.

Olvasd el ezt is!
Napi 8-9 órát is alszol? Nem fogsz, ha megtudod, milyen következményei lehetnek

Ezt tudtad?

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 tényező, ami befolyásolja az alvásodat