Csak salátát eszel, mégsem tudsz fogyni? Eláruljuk az okát!

Getty Images
Nedjalkov Beáta

A dietetikusok lerántják a leplet a nagy salátamítoszról, és elárulják, hogy miért nem lehet a salátákkal lefogyni!

Napok, vagy akár hetek óta csak különféle salátákból áll az ebéded és a vacsorád, mégsem mutat kevesebbet a mérleg nyelve? Táplálkozástudományi szakemberek előálltak egy nagyon egyszerű magyarázattal, ami elsőre lehet, hogy megdöbbentő lesz, de egy adag saláta sokszor jóval több felesleges kalóriát tartalmazhat, mint egy teljes értékű főétel! Olvass tovább a részletekért, és máris megtudhatod, mivel ronthatod el legjobban az egészségesnek és nem utolsó sorban diétásnak hitt étkezéseket!

Olvasd el ezt is!
3 egészségguru elárulta a kedvenc saláta receptjét, ami teljesen eltér a megszokottól

A legtöbb saláta alapját valamilyen zöld levél, jég-, madár-, vagy fejes saláta adja, amire jönnek az egyéb zöldségek, jellemzően paradicsom, paprika, hagyma, uborka, reszelt sárgarépa. Az összetevők ezen részéig még nincs is semmi probléma, a kirívóan magas kalóriatartalmú alapanyagok még csak ezek után következnek. Ugyanis, ha további összetevőkkel is gazdagítanád a salátád tartalmát, akkor az alábbi légy óvatos, de legalábbis mértéktartó!


Kukorica: a dietetikusok nem véletlen hívják utasnak, hiszen anélkül utazik át az emésztőrendszeren, hogy valódi tápanyagokkal látná el a szervezetedet, nagyon kevés tápértékkel, ám annál több kalóriával rendelkezik.

Csicseriborsó: semleges íze miatt az egyik legkedveltebb alapanyag, ám magas kalória-, és szénhidráttartalma miatt nagy mennyiségben mindenképp kerülendő.

Majonéz: a lapos has egyik legnagyobb ellensége, kifejezetten zsír-, koleszterin-, és kalóriabomba! Képzeld el, hogy az a két kanál majonéz, amit a salátádra teszel, az telibe a csípődön landol, és legjobban a zsírpárnákat táplálja!

Kész dresszingek és por alapú salátaöntetek: amellett, hogy tartósítószert tartalmaznak, tele vannak felesleges cukrokkal, és mesterséges ízfokozókkal, így diéta során célszerű elkerülni a fogyasztásukat.

Mártások és szószok: akárcsak a tubusos salátaöntetek, az olyan kész mártások, mint a hollandi, a ranch-, vagy a BBQ-szósz is tele van felesleges kalóriákkal, színezékkel, cukorral és tartósítószerrel.

Olajok: bizony, és sajnos ide tartoznak a kedvenc salátaönteteid alapját képző olajok is, mint az extra szűz olíva, vagy épp a tökmagolaj. Egy evőkanál 89 kalóriát tartalmaz!

Pirítós kockák: az olajban pirított kenyérdarabok, ami tény, hogy isteni finom, ropogós, de sok plusz kalóriával gazdagítja a salátádat

Olajos magvak: kis mennyiségben (egy nyitott tenyérnyi adagban) még belefér, ám gondolj arra, hogy 1 szem mogyoró 8 kalóriát tartalmaz!

Aszalt gyümölcsök: a legtöbb aszalt gyümölcs cukrozott, és persze tartósítószert is tartalmaz, ha gyümölcsökkel dobnád fel a salátát, akkor válaszd a friss almát, ami alacsony kalóriájú, és savanykás íze miatt mindenhez passzol

Zsírosabb halak és húsok: szuper ötlet, ha fehérjével is gazdagítanád a salátát, de ne egy széttépett grillcsirkét, vagy lazacot válassz, hanem inkább sovány húsféleséget, például csirkemellet, vagy fehér húsú halakat.

Olvasd el ezt is!
Gyümölcs a salátába? Miért ne? 3 recept, amiért odáig leszel

Képzeld el, hogy ezekből a tagadhatatlanul isteni finom összetevőkből készíted nap, mint nap az ebédedet és a vacsorádat, viszont egy ilyen felturbózott saláta adagonként akár 800-1200 kalóriát is tartalmazhat a felhasznált alapanyagok függvényében!

Joggal merülhet fel benne a kérdés, hogy akkor mégis milyen kalóriabarát ízesítőkkel teheted élvezetesebbé és változatosabbá a salátákat?


Az egyik legjobb választás lehet például a szójaszósz, ami intenzív ízének köszönhetően már nagyon csekély mennyiséggel finommá varázsolja még a legkülönfélébb salátákat is, de a Worcester-szósz, a mustár és az almaecet is jó alternatíva, ha változatos ízekre vágysz!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Sztárok kedvenc salátái