Miben más a női jóga, és hogyan segíti a lélek egyensúlyát? Eláruljuk!

Süveges Nóra (Helyszín: The Yoga Downtown stúdió)
Süveges Nóra/ Jógaoktató

Hogyan alakult ki, és milyen hatással van rád? Eláruljuk!

A jóga gyakorlásának több ezer éves hagyománya van Indiában, amit kezdetben kizárólag a férfiak gyakorolhattak. Ők alkották meg a jóga rendszerét, az ő férfi testükre, igényeikre lett kialakítva. A jóga tudományának bizonyos részeit, a titkos tudásokat pedig csak a kiváltságosak kapták meg, akik hosszú évek óta mesterük mellett voltak, míg végül ők maguk is beavatottak lettek. A nők hosszú évszázadokig a jóga közelébe sem kerülhettek. Milyen érdekes a világ, igaz? Mire a jóga eljutott Indiából más kontinensekre - közben alakult, formálódott az adott térség, kultúra igényei szerint, megőrizve az eredeti értékeit, ugyanakkor módosulva az újakhoz - nagy részben a női gyakorlók szívét hódította meg. A mai modern társadalmunkban ha bemegyünk egy jógaterembe, a résztvevők 90%-a (ha nem több) nő.

Olvasd el ezt is!
Tisztázzuk: lehet fogyni jógával vagy sem?

1. Hogyan alakult ki a női jóga?

A női jógát az igények alakították ki, lekövetve a nők ciklikusságát, ahhoz való alkalmazkodását, a női test igényeit. Mi NŐK ciklikusan működünk, hasonlóan a Holdhoz. A női menstruációs ciklus a fogamzásgátlók elterjedésével 28 napban lett meghatározva, a holdciklus 29,5 napos körforgásban működik. Természetünkből adódóan van, hogy kiáradóak vagyunk, magabiztosak, van hogy visszahúzódóak, introvertáltak. Ez mind így van rendjén, csak ismerd meg magad, a saját működésed. Ha ezt elfogadod, máris kialakul a harmónia, az egyensúly a női létedben, összhangba kerülsz újra a természettel, benne Önmagaddal.

2. Miben más a női gyakorlás?

A gyakorlatok maradtak a hatha jóga ászanái, pózai, de a fókusz már változott a női gyakorlásban. Amennyiben egy gyakorlatnál már nem a gerincünkre fókuszálunk, hanem a női szerveinkre, a medencénk terére, úgy a gyakorlat hatása is teljesen más lesz, női hatás érvényesül. A gyakorlás segíti a petefészkek működését, a méh terének energetizálását, a menstruációs ciklus kiegyensúlyozottságát, a hormonháztartás megfelelő működését.

3. Vannak-e csak itt jellemző gyakorlatok?

Igen, vannak kifejezetten női hatású ászanák, gyakorlatsorok, amik megtapasztalásával kiélesedik a figyelem, felszínre törnek a finom kis rezdülések, amikre az állandóan rohanó hétköznapokban se időnk, se figyelmünk nincsen érzékelni. Minden órán dolgozunk a gátizmokkal, hiszen ezek az izmok, szalagok tartják nemcsak a női szerveket, de az összes belsőszerv súlyát is. Az idő előrehaladtával nagyban gyengülhetnek ezek a tartószalagok ha nincs rájuk megfelelő mennyiségű figyelem fordítva. A fordított jógaászanáknál a gravitáció hatása ellentétes irányban érvényesül, leveszi a terhelést a medencealapról, megkönnyebbül ez a terület, fellélegeznek a belsőszerveket tartó szalagok. A gát terének tudatosítása, izmainak erősítése fokozza a vérkeringést, az anyagcserét, segíti a kiválasztást, a salakanyagok távozását a szervezetből. Minden női gyakorláson fókuszban vannak, izgalmas új érzeteket adnak.

forrás: Süveges Nóra

4. Hogyan gyakoroljunk a menstruáció alatt?

Megtanuljuk, mit lehet ilyenkor és miben kíméljük magunkat, hogyan tartsuk tiszteletben a női testünk természetes tisztuló folyamatait. Ne végezzünk ilyenkor fordított testhelyzetet, hiszen pont ellentétes irányba terelné a menstruációs vér áramlását. Ne végezzünk intenzív jógagyakorlást, se más intenzív sportot, hiszen ilyenkor pihenésre van szüksége a női testnek. Ne alkalmazzunk intenzív csavarásokat hosszan kitartva. Legyen a gyakorlás vagy más sport inkább kímélő jellegű, befele figyelős, pihentető.

5. Hogyan hat a gyakorlás a női lélekre?

A női gyakorlás megnyugtatja, lecsendesíti az elmét, összhangba hoz a testeddel. Felerősödik az intuíció, hallhatóvá válik a belső hang, amit a nyüzsgő világunk sokszor teljesen lehalkít, elnyom. A gyakorlások alkalmával megtapasztaljuk a női energiák összeadódását. Mi NŐK társas lények vagyunk. Mégha néha irigykedünk, acsarkodunk is egymásra, a legfontosabb tulajdonságunk, hogy szeretjük kifecsegni, kibeszélni, megvitatni életünk történéseit. Jól esik ha meghallgatnak, ha támogatnak minket. Mi nők együtt sírunk, együtt nevetünk, kiadjuk azt, ami a lelkünket nyomja - gondolj csak a barátnőiddel együtt töltött kávézásokra. Amíg ha a férfiaknak gondjaik adódnak, sok esetben befele fordulnak, magukba roskadnak, nem beszélnek a problémáikról. A jógagyakorlások egyensúlyt hoznak, harmóniát teremtenek minden szinten fizikailag és lelkileg is.

A cikket Süveges Nóra, jógaoktató készítette.

Olvasd el ezt is!
Kipróbáltam a jóga gyakorlatsort, ami azt állítja, hogy gyorsabban elalszom tőle

Íme még néhány tipp a menstruációs fájdalmak enyhítésére!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Természetes módszerek menstruációs fájdalom ellen