Nagyon sokat számít! Felfedjük, mi az oka annak, ha akkor sem tudsz aludni, amikor hulla fáradt vagy

Unsplash/Yuris Alhumaydy
JOY

Komoly lelki probléma állhat a háttérben, amit minél előbb kezelni kell.

Elképzelhető, hogy azért keveredtél ide, mert korábban már volt olyan időszakod, amikor akármennyire szerettél volna, nem tudtál aludni, esetleg most jársz ebben a cipőben. Akkor se menj sehová, ha te magad ugyan ilyesmit nem tapasztaltál, de van a környezetedben valaki, aki régóta ettől szenved. Eláruljuk, mik az inszomnia okai, következményei, illetve azt is, mit lehet tenni ellene!

Ilyen, amikor nem tudsz elaludni

Hajnali három óra van, te pedig valamiért éberen bámulod a plafont az ágyadban, elképzelhető, hogy néhány óra alvás után ébredtél fel, de az is, hogy egyáltalán el sem aludtál. Tudod, hogy most több órányi kínkeserves vergődés vár rád, amikor kitakarózol, betakarózol, lámpát kapcsolsz és lekapcsolsz, kimész a mosdóba, olvasol, majd megint megpróbálsz aludni. Bármennyire akarod azonban egyszerűen nem sikerül, így amikor megszólal az ébresztő csak remegő kézzel lenyomod. Kimész a konyhába kávét főzni, de minden kiesik a kezedből, nem tudsz koncentrálni, a mozgásod darabos, a fejed ködös, érzed, egy mondatot nem tudnál megfogalmazni. Ismerős? Ne aggódj, mi tudjuk mi erre a megoldás!

Amiket megtehetsz a jó alvásért

A Psychology Today szakértő szerzője, Wendy Lusbader összeírta, mik azok a dolgok, amiket akár egymással kombinálva is kipróbálhatsz, hogy újra jól tudj aludni. Ezek a következők:

  • Alvásidő előtt egy órával kapcsolj ki minden képernyőt, a telefont se nézd.
  • Dél elmúltával már ne igyál koffeint.
  • Ne aludj együtt a háziállataiddal.
  • Olvass egy jó könyvet alvás előtt.
  • Menj el orvoshoz és vizsgáltasd ki, ha bárhol fájdalmat érzel a testedben éjszaka.
  • Ne sportolj semmi durvát 2-3 órával alvás előtt.
  • Ne igyál egy pohárnál több alkoholt egy nap.
  • Még a felhős napokon is sétálj egy kicsit a szabadlevegőn.
  • Beszéld meg a konfliktusokat azzal, akivel együtt alszol.
  • Mindig ugyanakkor feküdj és kelj.

Ha ezek sem működnek

A kisebb, kevésbé komoly inszomniát a fenti technikákkal meg lehet oldani, azonban előfordul, hogy nagyobb a baj. Amikor este álomra hajtjuk a fejünket, minden elcsendesül körülöttünk, így nem tudunk másra figyelni, csak a belső világukra. Ha tele vagyunk félelmekkel, aggodalommal, esetleg egy trauma miatt megreccsent a biztonságérzetünk és félünk, nem fogunk tudni aludni.

Legalábbis addig nem, míg meg nem találjuk a lelki okokat és el nem kezdünk dolgozni rajtuk. Ha arra gyanakszol, hogy egy komolyabb lelki válság miatt váltál képtelenné az alvásra, keress fel bátran egy pszichológust, de pszichiáterhez is fordulhatsz.

Olvasd el ezt is!
Beyoncé is álmatlansággal küzd, és ezeket a trükköket veti be

Ezt se hagyd ki!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 tipp a mélyalvás érdekében