Vadul fogysz, ha elkezdesz futni, aztán leáll minden? Tegyél ellene!

Getty Images
Menyes Barbi

Tiszta sor, hogy ha egy olyan ember, aki nem futott, hirtelen futni kezd, látványosan fogyni fog. Persze ez csak egy ideig tart - mégis van pár dolog, amire érdemes odafigyelni, hogy ne álljon meg hamar a fogyás!

Egyszerű matek az egész: ha eddig nem futottál, majd futni kezdesz, méghozzá rendszeresen, akkor látványosan beindul a fogyás. Ennek oka a bevitt és az elégedett kalóriák mértékének a változása - az intenzív kardiózás ugyanis kiválóan segíti a fogyást. Kutatások szerint pedig a futás különösen hatékony, hiszen egy futóedzésen rengeteg izomcsoport dolgozik, így több energiát igényel, mint sok más edzésforma - ezért is lehet vele kezdetben gyorsan fogyni.

Viszont itt is, mint minden más edzésben, egy idő után eljön a stagnálás, a test ugyanis adaptálódik a gyakorlatokhoz, már nem lesz akkora inger számára egy edzés, mint a kezdeti időszakban. Ha pedig hosszú távon alacsony vagy közepes intenzitású futóedzést végzel, a test megtanulja a lehető legkevesebb energia felhasználásával elvégezni ugyanazt az erőfeszítést, mint korábban, így lassul, majd leáll a fogyás mértéke is.

Olvasd el ezt is!
Ledobnál pár kilót? 10 zöldség, amit sokkal, de sokkal gyakrabban kellene enned

Ha tehát minden nap ugyanannyit, ugyanolyan intenzitással kardiózol, futsz, akkor számíts arra, hogy egy idő után stagnálni fog a súlyod - azt viszont érdemes tudnod, hogy ennek nem feltétlenül kell így lenni.

Ha a fogyás és a fejlődés a cél, akkor van két dolog, amit megtehetsz a jobb eredményekért. Ha kíváncsi vagy, mik ezek, kattints a Runner's World cikkére!

Sokkold a testedet!

Ha a korábban komoly erőfeszítést igénylő távok már simán mennek, és nem érzel kihívást az edzésben, akkor ideje változtatnod. ,,Ha valami már nem kihívás a testnek, akkor kell találnod új célt, ami keményebben hat az izmokra" - vallja Jason Martuscello edző. A szakember szerint nem kell pánikba esni, és a futócipőt a sarokba dobni, ha leáll a fogyás - inkább gyorsabban érdemes futni, hosszabb távokon, és keményebb terepeken.

A szakember szerint fontos a periodizáció, vagyis az, hogy az edzésterhelést és a pihenést úgy kell összeállítani, hogy növekedjen a teljesítmény. Ha egy edzésterv jól van felépítve, akkor szóba sem jöhet a stagnálás, a túledzettség vagy az aluledzettség. A heti edzéstervnek tartalmazni kell a hosszú, lassabb futásokat, a tempós, rövidebb futásokat, az interval futásokat - és ezeket érdemes személyre szabottan, teljesítményhez mérten felépíteni - vallja Martuscello.

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
Keresztedzést végeznél? Kerüld el a következő variációkat!