3 tévhit a laktózérzékenységgel kapcsolatban, amit ideje tisztázni

Getty Images
Kerekes Vivien

A laktózintolerancia egyre elterjedtebb problémává válik, és sokan élnek együtt a kellemetlen tünetekkel. Épp ezért kell tisztáznunk néhány elterjedt tévhitet ezzel kapcsolatban!

Akinél beigazolódik a laktózérzékenység, valószínűleg már jól ismeri a bosszantó tüneteket: a haspuffadást, a gyengeséget, a hányingert, és a hasmenést – csak hogy megemlítsünk néhányat a sok közül. Azonban az utóbbi időben több tévhit és mítosz is elterjedt a laktózérzékenységgel kapcsolatban, ami miatt sokan nem a megfelelő étrendet tartják be. Most ideje, hogy néhány dolgot tisztázzunk ezzel kapcsolatban!

Olvasd el ezt is!
8 dolog, amit csak a laktózérzékeny lányok értenek

Tévhit #1.: A laktózintolerancia és a tejallergia nem ugyanaz

Sokan egy kalap alá veszik a két betegséget, pedig valójában egyáltalán nem ugyanarról van szó. A laktózintolerancia esetén a tejcukor lebontásáért felelős enzim termelődése lecsökken, vagy annak teljes hiánya áll fenn. Noha van, hogy valaki már ezzel a problémával születik, általában fokozatosan alakul ki; így fordulat elő az, hogy míg gyerekként simán tudtál tejet inni, addig felnőtt korodra már több panaszod is van utána. Ilyenkor a tejcukor nem képes felszívódni, ezért az emésztőszerveidnél fejti ki a tüneteit, ergo hasmenést, görcsöket, puffadást tapasztalhatsz.

Ezzel szemben a tejallergia során az állati eredetű fehérjék váltják ki a panaszokat, mivel ezek a szervezeted immunrendszerét védekezésre és ellenanyag termelésére késztetik. Ez már kisbaba korban jelentkezik, többnyire a tehéntej étrendbe vezetése után; ilyen korban például a csökkent súlygyarapodás jelzi a problémát, míg idősebbeknél a légúti gondok és bőrtünetek jelzik, hogy tejallergia áll fenn. A laktózérzékenység nem halálos betegség, azonban a tejallergia már súlyos mellékhatásokkal járhat, ezért fontos, hogy minél előbb tudomást szerezz a betegségről!

Tévhit #2.: Mindenkinek ugyanolyanok a tünetei

Aki laktózintoleranciával él együtt, többszöri kísérletezéssel tudja kideríteni, mi az a mennyiség, ami még belefér, és mi az, amitől már jelentkeznek a kellemetlen mellékhatások. Az viszont nagy tévhit, hogy mindenkinél ugyanazok a tünetek jelentkeznek! Van, aki csak kis mértékben tapasztal problémákat, míg másoknál erőteljesebbek a következmények. Például könnyen lehet, hogy a sajt vagy a joghurt fogyasztása után nem tapasztalsz problémát (hiszen ezekben alacsonyabb a laktóz mértéke), míg egy pohár tejtől már rosszul vagy. Sőt, akár az is lehet, hogy megfőzött ételekben már nem okoz gondot a tej. Épp ezért kell mindenkinek kitapasztalnia a saját határait, mert a tünetek mások lehetnek!

forrás: Getty Images
A laktózintolerancia mindenkinél más erősségű tüneteket vált ki.

Tévhit #3.: Laktózérzékenyként nem ehetsz tejtermékeket

Egyáltalán nem igaz! Még laktózintoleranciával is simán beleférhet némi tejtermék, pláne azután, hogy eleget tettél az előző pontban leírtaknak, és kiismerted a határaidat. Ma már szerencsére rengeteg laktózmentes terméket lehet kapni a boltokban és kávézókban, így ezeket bátran fogyaszthatod. Ennek készítésénél nem a laktózt nyerik ki a tejből, hiszen ez nagyon bonyolult lenne; szimplán megváltoztatják az összetételét, és egy másik enzimmel léptetik reakcióba ezt az anyagot, hogy a gyomrod könnyebben megemészthesse ezt. Ráadásul a mentes tejekben is megtalálhatóak a pozitív összetevők (B2-, vagy éppen a B12-vitamin), így még az étrended sem szenved hiányt ásványi anyagokból. Ez pedig azért is fontos, mert a napi kalciumbevitelt nagyon nehéz megoldani más ételekkel: ahhoz, hogy ezt a szintet sikerüljön elérned, naponta kábé 16 darab kisebb fej brokkolit kellene megenned!

Olvasd el ezt is!
Itt az ideje, hogy te készítsd el magadnak a zabtejet!

Ezeket a dolgokat tényleg jó, ha minden laktózérzékeny személy tudja!

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
3 finom és egészséges vacsora