A szoftverek jelentősége az oktatásban

Ma már szinte nincs olyan része az életünknek, ahol ne jelenne meg az informatika és a digitalizáció. Olyan folyamatokat lehet automatizálni, amik hosszú távon önmagukban működtethetők, és nem szükséges hozzájuk humán erőforrás. Erre alapozta tudásbázisát a TestAir 360 programja is, amit egy hazai és már egy görög pilótaiskolában is használnak a felvételiztetés során. A pilótafelmérő teszt képes egyértelmű jelzést adni a jelentkezők elméleti és gyakorlati tudásáról, így a vizsgaközpontok szélesebb összefüggésekben is vizsgálhatják a jelentkezők készségeit és kompetenciáit.
Cikkünkben Kovács Adéllal beszélgettünk, aki ma már a TestAir360 projekt egyik fejlesztője. Korábban egy pénzügyi cégnél dolgozott, de időközben rájött, hogy az IT által nyújtott komplexitás sokkal inkább illik hozzá, mint a számok világa.

Hogyan jött a váltás, miért pont az IT mellett döntöttél?
Az egyetemi éveket nagyon szerettem, a pénzügyi területen való munkavégzés jellege azonban már kevésbé állt közel hozzám. A tanulmányaim során izgalmas volt, amikor például makrókat kellett írnunk Excelben. Teljesen önazonosnak éreztem a feladatot, és ez volt az első alkalom, hogy találkoztam a programozással. Később, amikor belefutottam egy informatikai képzésről szóló cikkbe, akkor jött a felismerés, hogy ez az, amivel foglalkozni szeretnék. Egy programozó képzést elvégezve rögtön komoly kihívással találtam magam szembe.
Hogyan született meg a TestAir360 nevű projekt?
Akkoriban egy startupnál dolgoztam főállásban. A nyíregyházi pilótaképző központ (Tréner Kft.) tervei között régóta szerepelt, hogy felvételi tesztjét lecseréli egy hatékonyabb, modernebb digitális környezetet kínáló szoftverre. A Wizz Air Pilóta Akadémiával együttműködésben új alkalmazást kerestek, és végül ránk esett a választásuk. Esténként és hétvégén is a projekten dolgoztunk, teszteltük a rendszert, nagy volt az időnyomás, de sikerült egy stabilan működő MVP*-t lefejleszteni. Azóta már egy görög pilótaiskola is használja szoftverünket, mi pedig közben folyamatosan a funkciók bővítésén dolgozunk a csapattal.
Miben más ez a szoftver, mint a piacon lévők?
A versenytársakhoz képest újszerű a vizsgatípusunk, mivel több különböző oldalról mérjük a jelentkezők képességeit, az eredményről pedig átfogó riportot generálunk. Egy modern és felhasználóbarát platformot sikerült létrehoznunk, amit a vizsgázók és a vizsgaközpontok egyaránt könnyen tudnak kezelni. Két nagyon fontos versenyelőnyünk van, ami nélkül nem lett volna sikeres a projekt. Az egyik a tulajdonostársaim iparági tudása és szakmai kapcsolatai, amelynek köszönhetően komoly aviációs elméleti tudás és légitársasági tapasztalat van a vizsga módszertan mögött.
A másik előny, hogy a szoftverfejlesztést házon belül tudtuk megoldani, így gyorsan tudtunk reagálni a vizsgaközpontok igényeire, továbbá nem kellett erre külső forrásokat sem bevonnunk. A rengeteg munkával és felelősséggel teli időszaknak köszönhetően komoly rutint szereztem, és ma már magabiztosabban oldom meg a kihívásokat.
Szerinted az informatikai pálya mitől lehet vonzó a nőknek? Arányaiban még mindig kevesebben vannak, mint a férfiak?
Én szerencsére azt látom, hogy egyre több a női programozó, de természetesen még bőven lehetne javítani az arányokon. Nagyon testhezálló tud lenni ez a szakma a nők számára is, mert minden olyan készséggel rendelkeznek, amik ehhez a területhez hasznosak lehetnek. Ilyen a jó kommunikáció, a kreativitás, a szorgalom, a rendszerben való gondolkodás és a precíz munkavégzés. Cserébe pedig nagyon rugalmas ez a pálya, például lehet otthonról, rugalmas időbeosztással is végezni. Azt tapasztalom, hogy rendkívül megbecsülik a munkánkat, így a legtöbb cég sok időt fordít arra, hogy stresszmentes és támogató környezetet biztosítsanak a programozóknak. És rengeteg a közösségi esemény is, ahol megosztjuk egymással a tapasztalatainkat, tanulunk egymástól.
Milyen hosszú távú céljaid vannak, amiket el szeretnél érni?
Vállalkozó típusnak tartom magam, a legtöbb örömömet a saját projekten való munkában lelem. Nagyon jó lenne a jövőben több saját ötleten dolgozni, akár nagyobb csapattal is. Ezen felül, ha a TestAir360-at még további pilótaképző iskolák használni fogják, arra mindenképp koccintunk.
*: Minimum viable product, vagyis a legkorábban használható, életképes prototípus, amit a későbbiek során tesztelések alkalmával fejlesztenek tovább.
Ha pályaválasztás előtt állsz és felkeltették az érdeklődésedet az egyetemi informatikai képzések, látogass el a programozdajovod.hu és a felvi.hu weboldalakra, hogy többet megtudhass ezekről a képzésekről!
Hogy tetszett a cikk?
Két év alatt 200 milliót kerestem OnlyFans modellként: elárulom, mi a siker ára
A neve elhallgatását kérő OnlyFans modell története elképesztő. A megszólalót a továbbiakban nevezzük Elaina-nak.
A kannibalizmussal vádolt Armie Hammer után exfelesége is megszólalt: „Ő volt a legrosszabb”
Korábban még nem adott interjút Elizabeth Chambers, most viszont megtörte a csendet.
Micsoda? Endometriózisra is utalhat, ha a következő dolgot tapasztalod menzeszed alatt
Talán eddig azt hitted, ez a kellemetlen, „cikis” dolog csak téged érint, de ez nem így van.
Brendan Fraser vallomását nem lehet kibírni könnyek nélkül: túlsúlyos és autista fia drámája sokat segített neki
Brendan Fraser aranyszobrocskára esélyes a legjobb színész kategóriájában a 2023-as Oscar-gálán A bála című filmben nyújtott alakításáért.
Napi horoszkóp február 9.: a Bikáknak valaki önzetlen segítséget nyújt, az Ikrek a szokásosnál nagyobb volumenű feladatot kapnak
A csillagok a hét második felére is izgalmas üzeneteket küldtek, érdemes tehát elolvasnod a horoszkópodat!
Megszakad a szívünk Christina Applegate bejelentése miatt
Ezt nem bírják könnyek nélkül a rajongók.