Te is folyton az arcodat piszkálod? Mutatjuk, hogyan tehetsz ellen!

unsplash.com
Hartinger Emese

A koronavírus-járvány idején még fontosabb, hogy ne piszkáld folyton az arcodat és a szemedet. Te is nehezen tudod megállni? A szakértő elmondja, hogy miért és mit tehetsz ellene.

Azt mára már mindenki jól tudja, hogy a koronavírus nagyon fertőző és rendkívül gyorsan terjed. Ezért kell rendszeresen kezet mosnunk, fertőtlenítenünk, maszkot hordanunk és odafigyelnünk arra, hogy lehetőleg ne érjünk az arcunkhoz és a szemünkhöz. Ez utóbbit pedig különösen nehéz betartani, mondják a tudósok.

Kutatások szerint óránként 9-23 alkalommal érünk az arcunkhoz, azaz pontosan ennyiszer fertőzhetjük meg saját magunkat a vírussal. Ez azért lehetséges, mert a koronavírus órákig képes életben maradni a fémen, műanyagon, de még a cipőtalpon is. Ezért amellett, hogy rendszeres kezet mosol, miután hozzáértél ezekhez a dolgokhoz, elengedhetetlen, hogy az arcodhoz és szemedhez se nyúlkálj.

Miért olyan nehéz megállni az érintést?

Amikor megvakarjuk az orrunkat, megdörzsöljük a szemünket, vagy az arcunkat a kezünkbe temetjük, az rövid időre csökkent valamilyen kellemetlen érzést. Ilyen lehet mondjuk a viszketés vagy izomgörcs. Ezek általában pár percen belül elmúlnak, viszont az érintés azonnali megnyugvást okoz – ezért tesszük.

„Azért nehéz megállni ezeket a mozdulatokat, mert gyakran önkéntelenek. Ezért tudatosan kell magunkat trenírozni, hogy ne tegyük” – mondja Dr. Vanessa Raabe, NYU Langone Health gyógyszerészeti részlegének professzor asszisztense.

Olvasd el ezt is!
5 dolog, amit megtanultam a nyolchetes karantén alatt Kínában

Hogyan kerülheted el?

Talán már te is változtattál a szokásaidon – például zsebkendőt fogva nyúlsz a szemedhez, vagy mondjuk a könyökhajlatodba tüsszentesz – de ezeken túl is van még tennivaló. Persze egy ideig tudatosan figyelhetsz arra, hogy ne nyúlj az arcodhoz, de ahogy fáradsz a nap folyamán, úgy kezd lankadni a figyelmed is.

Az ún. viselkedésmegfordító tréninget a pszichológusok azoknak ajánlják, akik mondjuk rágják a körmüket vagy tikkelnek. Viszont ebben a „hétköznapi” esetben is működik. A lényege, hogy fel kell ismerned, tudatosítanod kell magadban azokat az alkalmakat, amikor az arcodhoz vagy a szemedhez érsz. Ehhez azt tanácsolják, hogy jegyezd fel, milyen testi és lelki élmények hatására tetted. Például: olvasás közben a tenyeredben tartottad az arcod, munka közben megvakartad a viszkető orrodat, öltözéskor beszakadt a körmöd amit lerágtál stb.

Mit tegyél helyette?

Amint sikerül felismerned a kiváltó okokat, képes leszel megváltoztatni a válaszreakciódat is. Például az arcod megfogása helyett ökölbe szoríthatod a kezed, ülj a kezedre, szorítsd a tenyered a combodra vagy fond a karodat keresztben a mellkasod előtt, az ujjaiddal pedig nyomkodd meg a válladat. Tartsd így legalább egy percig!

Ez ugyanis ugyanazt az idegválaszt közvetítik az agyad felé, mintha piszkálnád a nózid, viszont jóval kevésbé kockázatos. Egy idő után ez is ugyanolyan automatikus reakció lesz, mint korábban az arcfogdosás.

Megelőzés, megelőzés, megelőzés

Fontos az is, hogy a viselkedésed megváltoztatása mellett megváltoztasd a környezetedet vagy éppen a ruhadarabjaidat is. Például ha:

  • a szemüveged folyton lecsúszik, akkor a nyergét kend be vékonyan stiftes deóval, ami megakadályozza ezt, vagy egy gumival erősíts a fejedhez
  • hajlamos vagy a körömrágásra, akkor vágd rövidre, drasztikus megoldásként pedig viselj kesztyűt
  • allergia miatt viszket a bőröd, kezdj el antihisztamint szedni
  • étel ment a fogad közé, piszkálás helyett moss fogat
  • gyakran megy a szádba, szemedbe a hajad, akkor használj hajráfot és/vagy hajgumit

Talán nem mindig sikerül ezek után sem megállnod, hogy mondjuk megvakard az orrodat, csak a kézmosásra ügyelj!


Hogy ne unatkozz az önkéntes karantén ideje alatt se, lapozd fel a galériánkat ötletekért!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
A legjobb társasjátékok, amikkel a karanténban repül az idő