5 dolog, amit megtanultam a nyolchetes karantén alatt Kínában

pixabay.com
Hartinger Emese

A koronavírus miatti karantén embert próbáló élmény lehet. Ez a fiatal lány elmondja, hogy ő hogyan élte meg a két hónapnyi bezártságot – és hogy mit tanult belőle.

Siyi Chu átlagos huszonéves volt, aki szereti a társaságot és még keresi a helyét a világban. Alig két hónappal ezelőtt felmondott az Egyesült Államokbeli munkahelyén, hogy hazaköltözzön Kínába. Úgy tervezte, hogy egy ideig utazgatni fog, új emberekkel megismerkedni, és életre szóló élményeket szerez. De a karantén keresztülhúzta a terveit.

Pontosan egy nappal azelőtt érkezett meg szülei otthonába, mielőtt a koronavírusról szóló hírek elárasztották volna a világot. Nagyon aggódott az érintett emberekért, de csak arra tudott gondolni: hogyan fogja kibírni a megjósolhatatlanul hosszú bezártságot a családjával? Vajon egymás agyára fognak menni? És egyáltalán: mit lehet a négy fal között csinálni több héten keresztül?

Olvasd el ezt is!
Sokan meglepődtek, de az alábbi következménye lett a koronavírus okozta házi karanténoknak

Most, hogy nyolc hét után enyhítettek a szigorú kijárási tilalmon Kínában, és az éttermek, kávézók és üzletek ismét nyitott kapukkal várják vendégeiket, Siyi visszatekintett az elmúlt időszakra, és pontokba szedte, hogy mit is tanult belőle. Reméli, hogy ezzel nem csak magában sikerül helyre tennie a dolgokat, hanem a világ minden táján segít hasznosabban eltölteni a koronavírus miatti karanténban eltöltött időt azoknak, akik még csak most néznek szembe vele.

Fogadd el a valóságot!

Siyi elmondása szerint a karantén első napjaiban különböző menekülési útvonalakról fantáziált, hogyan tudná kijátszani a kijárási tilalmat és lelépni. Az agya egyszerűen képtelen volt felfogni, hogy mi is történik vele. Ez a szervezetünk önvédelmi reflexe, és bizony kell egy kis idő, amíg sikerült a gondolkodásunkat átkapcsolni. Viszont amikor sikerült elfogadnia a tényeket, könnyebbé vált megtervezni a napjait. Mivel tudta, hogy a szülei lesznek jó ideig az egyetlen emberek, akiket látni fog, megpróbált minőségi időt tölteni velük a külföldi főiskolán eltöltött évekért cserébe. „Ha elfogadod, hogy bizonyos dolgokon nem tudsz változtatni (jelen esetben nem mehetsz ki az utcára és találkozhatsz a barátaiddal), akkor könnyebb alkalmazkodni a változásokhoz” – mondja Siyi.

Legyenek konkrét feladataid

Amikor Siyi visszatért Kínába, nem volt munkája vagy konkrét életcélja, és a legtöbb barátja másik kontinensen élt. Gyakran kalandozott el a gondolata: Vajon mikor lesz mindennek vége? A szeretteim egészségesek maradnak? Hogyan változtatja meg a pandémia a jelenlegi társadalmat? Amikor kezdett eluralkodni rajta a tehetetlenség és bizonytalanság miatti pánik, észrevette, hogy csak az segít, ha különböző tennivalókkal tereli el a figyelmét. Például elhatározta, hogy minden nap elvégez egy adagot az online tanfolyamból, hetente süt valami finomat, gyakorolja a fotózást, és havonta négy cikket ír. Amikor végzett valamivel, sikerélményt érzett, és bár a négy fal között volt, az élete mégis ment tovább. Mint mondja, a rendszeresség megnyugtatóan hat ránk és visszaadja az életünk feletti kontroll érzését.

Olvasd el ezt is!
Erre van igazából szükséged 2 hét karantén alatt (nem, nem a 100 guriga toalettpapírra)

Olvass kevesebb drámai hírt

Siyi beismerte, hogy a járvány súlyosbodása után állandóan a telefonon lógott, és falta a koronavírusról illetve a karanténról szóló híreket. Viszont hamar ráébredt, hogy ez a viselkedés csak fokozza a tehetlenségét és még jobban elkeseríti. Éppen ezért jelentősen csökkentette a mobilon és a hírek nézésével töltött időt. Helyette választott két, megbízhatónak ítélt csatornát, melyet naponta egyszer ellenőrzött. A maradék idejében pedig próbálta más dolgokkal elfoglalni magát. Korábban (bulizós huszonévesként) nem tudott a fenekén megülni, mindig úton volt, programról programra járt, amit a mostani helyzetben nyilvánvalóan nem tehetett meg. Felértékelődött egy jó beszélgetés, egy könyv vagy akár csak egy online jógaóra és némi mozgás is.

Normális, ha vannak érzéseid

Teljesen érthető, ha néha kibuksz a helyzeten. Ilyenkor ne fogd vissza magad, sírj, és/vagy nyugodtan kérj segítséget! A veled együtt lévőkkel beszélgess. Ha esetleg többre van szükséged, több pszichológus online is ajánl segítséget (itthon a ezen az oldalon találsz ingyenes segítőket – a szerk.). A lényeg, hogy ne ostorozd magad, ha elöntenek a negatív gondolatok.

Olvasd el ezt is!
A kaján túl: 7 dolog, amire egy házi karanténban szükséged lesz

Használd ki az idődet!

Még azoknak is több szabadidejük marad, akik tudnak otthonról dolgozni, hiszen például a munkába járást meg tudják spórolni. Tehát ezt érdemes kihasználni arra, hogy valami olyasmibe vágj, amit korábban az időhiány miatt halogattál. Érdemes ilyenkor befelé, a személyiségfejlődésre koncentrálni, hogy mit tanulhatsz másokról és magadról ebben a helyzetben.

Siyi bevallása szerint most már sokkal jobban értékeli azt, amije van: az egészségét, a tetőt a feje felett, a szüleit és úgy általában a szerencsésebb társadalmi helyzetét. Talán ez a legfontosabb tanulság, amit érdemes megjegyeznünk: hálát adni azért, amink van.

Ha úgy érzed egyedül vagy, beszélgetnél egy jó filmről, könyvről, vagy sorozatról, netán estére keresel online elfoglaltságot, akkor csatlakozz (ide kattintva) a Facebook-on #KultúrKarantén - Programtippek otthon töltött estékre csoportunkhoz.


Humorral minden helyzet könnyebb! Lapozd fel a galériánkat a legviccesebb karantén-mémekért!

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
A 10 legjobb meme a karanténról

https://forge.medium.com/11-tips-and-reflections-from-a-veteran-of-social-distancing-in-the-time-of-