Egyre többeket érint: hatékony tippek a monotonitás és a munkahelyi kiégés ellen

Brooke Cagle on Unsplash
Tollas Tímea

Nem kell nagyon távolra tekintenünk, hogy motiválatlan és teljesen életunt embereket fedezzünk fel a világ bármely városának utcáin.

Nagyon sokan át tudják érezni, milyen az, amikor egyre inkább belefáradunk a hétköznapi monotonitásba, és felőröl minket az állandó hajtás és a mókuskerékszerű, bolond életmód. Egy életmód, amelybe nagyon könnyű belebetegedni, ha őszinték szeretnénk lenni.

Szerinted mi történne, ha elkezdenék vezetni egy listát? Egy listát arról, hogy mégis hány embert tett tönkre a munkája és a túlterheltsége. Nehéz ügy és még annál is fájóbb téma, de muszáj lesz róla beszélni.

A tökéletesség sosem létezett!

Sajnos egyre többen hiszik, hogy minél feljebb tör valaki, annál boldogabb és elégedettebb lesz majd. Sajnos ez több, mint hamis állítás és egyben önmagunk áltatása is. Azzal nincs baj, ha az ember a maximumot akarja kihozni magából. Igyekezzünk mindig a legjobb formánkat hozni, bármiről is legyen szó! Azonban a folytonos tökéletességre való törekvés hibás életcél.

Senki sem tökéletes! Az állandó erőltetés, illetve a látszat fenntartása rengeteg időt és energiát elvesz az életünkből. Ne a képzelt életünk színleléséről szóljanak a mindennapjaink, hanem inkább a valós problémák megoldásáról.

Unod a munkahelyedet és úgy érzed nem neked való, amit jelenleg csinálsz? Felőröl az idegesség egy helyzet miatt és nem tudod mitévő légy? Még a kifacsart narancs is jobban adja elő magát hozzád képest? Állj a sarkadra, határozd el, hogy te nem vagy hajlandó úgy végezni, mint minden harmadik ember a világban!

A döntés rajtad áll, ahogy mindig. Egy dolgot azonban tudatosíts magadban: Semmi sem fog az öledbe hullani.

forrás: Brooke Cagle on Unsplash

Kérdések, amelyeket mindenképpen tegyél fel magadnak

Amennyiben már egy ideje azt érzed, hogy a kiégés szele bizony téged is megérintett, ne ess pánikba, hiszen ez egy teljesen természetes reakció a folyamatos fáradtságra.

Ha segíteni szeretnél saját magadon és úgy érzed, éppen itt az ideje, hogy rendbe tedd a darabokra hullott életedet, tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket! Ugye az már magától értetődő, hogy válaszolj is rájuk, és mindebből vond le a szükséges tanulságokat?

  1. Miért tartok most itt? Jó helyen vagyok vagy szenvedek?
  2. Hogyan tudok kilépni ebből a nehéz helyzetből?
  3. Mihez lenne szükségem ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabban érezzem magamat?
  4. Milyen lépéseket vagyok hajlandó megtenni annak érdekében, hogy a helyzetem és az életem is megváltozzon?
  5. Eltökélt vagyok a 180 fokos változás iránt?

Mit is jelent pontosan a kiégés?

Sokszor dobálózunk azzal, hogy kiégtünk és elegünk van már mindenből, ami körülvesz minket, azonban nem árt tisztázni, hogy pontosan mikor is ég ki egy ember és milyen veszélyekkel járhat mindez.

Mit is jelent tehát a kiégés? Ezzel a kifejezéssel először Herbert Freudenberger foglalkozott, aki az 1970-es években fedezte fel.

A kiégés egy súlyos stresszállapotot jelent, amely komoly fizikai, mentális és érzelmi kimerültséghez vezet, ha a probléma tartósan fennáll.

Ez a probléma sajnos sokkal nehezebb terep, mint a már mindannyiunk által ismert stressz, hiszen a kiégésben szenvedő embereknek minden egyes nap meg kell küzdeniük önmagukkal, miközben nehéz helyzetekbe kerülnek a folyamatos túlhajszolás hatására.

Olvasd el ezt is!
6 profi trükk, ha rád törne a stresszevés: az alábbi módon simán ellenállhatsz neki

Milyen jelei vannak a kiégésnek?

  • Állandó kimerültség: Az elsődleges tünet az, hogy fizikailag és érzelmileg kimerültnek érezzük magukat. A fizikai tünetek közé tartozhat a fejfájás, a gyomorfájás, valamint az étvágytalanság és az alvási szokásaink megváltozása.
  • Izoláció: A kiégett emberek általában túlterheltnek érzik magukat. Ennek eredményeként felhagynak a szociális tevékenységekkel és már nem keresik a barátok, családtagok és munkatársak társaságát.
  • Fantáziálás és menekülés: A kiégett emberek elégedetlenek a munkájuk soha véget nem érő igényeivel, ezért gyakran fantáziálhatnak arról, hogy elmenekülnek a gondok elől vagy egyedül belevágnak egy nyaralásba, ahol minél távolabb kerülhetnek a munkájuktól. Szélsőséges esetekben drogokhoz, alkoholhoz vagy ételekhez fordulhatnak, hogy elzsibbasszák érzelmi fájdalmukat.
  • Ingerlékenység: A kiégés miatt az érintett emberek könnyebben elveszíthetik a nyugalmukat és gyorsan felkaphatják a vizet a családjukkal vagy barátaikkal szemben. A szokásos stressz faktorokkal való megbirkózás, mint például a munkaértekezletre való felkészülés, a gyerekek iskolába szállítása és a háztartási feladatok gondozása, szintén leküzdhetetlennek tűnhetnek, különösen akkor, ha a dolgok nem a tervek szerint alakulnak.

Hogyan tudod megelőzni a kiégést?

  • Járj rendszeresen edzésekre és kapcsolj ki! A lényeg, hogy legyen egy heti rutinod, amelybe mindig férjen bele egy kis jóga, futás vagy éppen spinning edzés. A mozgás boldogsághormonokat termel!
  • Étkezz kiegyensúlyozottan! Az omega-3 zsírsavakkal teli egészséges táplálkozás természetes antidepresszáns lehet. Az omega-3-ban gazdag ételek, például a lenmagolaj, a dió és a hal rendszeres fogyasztása segíthet a hangulatunk felturbózásában is.
  • Kérj segítséget! Ha úgy érzed, hogy túlságosan eluralkodott rajtad a kiégés, ne szégyellj segítséget kérni egy szakembertől, hiszen mindannyian kerülhetünk hasonló helyzetbe.

Éld úgy az életedet, ahogyan számodra kényelmes és vidám, hiszen ezt helyetted senki sem fogja tudni megtenni!

Olvasd el ezt is!
A mentális egészségedet is rombolja: az alacsony önbecsülés komoly problémákat eredményez - De mi váltja ki?

A kiégés a sztárokat sem kíméli. Olvasd el, mit nyilatkoztak a témában!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Hírességek őszinte vallomásai a kiégésről