7 dolog, amit mindenképpen tudnod kell, mielőtt antidepresszánst kezdenél szedni

Pexels/lil artsy
Kata

Ezekkel a tényekkel nagyon fontos tisztában lenned, mielőtt ilyen típusú gyógyszert kezdenél szedni.

Antidepresszánst szedni senki nem akar, de vannak az életben olyan mélypontok, amikor érdemes élni a lehetőséggel és egy pszichiáter gondos odafigyelése mellett segítséget várni tőle. Nincs azonban kőbe vésve, kire hogyan fog hatni, a gyógyszer ellenére is lehetnek mélypontok, de akár kiugróan boldog napok is. Olvasd el, mit kell tudnod ezekről a gyógyszerekről!

Idő, ami elkezd hatni

Viszonylag sokan már az első vagy második hét után jobban érzik magukat, amikor elkezdenek antidepresszánst szedni, de a többségnél 6 és 12 hét között fejti ki a hatását, így az orvos is ezt az időtartamot fogja várni és vizsgálni.

Olvasd el ezt is!
Ilyen összefüggést találtak a kétkezesség és a mentális betegségek között a tudósok

Előfordulhatnak mellékhatások

Az antidepresszánsok esetében viszonylag gyakoriak bizonyos mellékhatások, ilyenek például az emésztési panaszok vagy a fejfájás. A betegek körülbelül 20 százaléka tapasztal ilyesmit.

Nem mindenkinek használnak egyformán

Bár a mai antidepresszánsok már nagyon nagy hatékonyságúak, mégsem lehet, azt mondani, hogy a betegek 100 százalékának ugyanannyira használnak. Van, aki gyorsabban és többet javul, míg más kevesebbet.

Lehet, hogy többfélét ki kell próbálnod

Sajnos nincs még feltalálva az az antidepresszáns, ami mindenkinél ugyanolyan jól működik, így lehet, hogy a pszichiátered segítségével többet is ki kell majd próbálnod.

Nem teheted le, amint jobban vagy

Muszáj türelmesnek lenned, ami azt is jelenti, hogy nem hagyhatod abba a gyógyszert, amikor úgy érzed, már jól vagy. Ha így tennél, 40-50 százalék lenne annak a valószínűsége, hogy a következő 1-2 évben visszaesel. Engedd meg az orvosodnak, hogy ő vezessen le róla szépen, fokozatosan, így hosszútávú lehet az eredmény.

Ne hagyd hirtelen abba

Annak ellenére, hogy az antidepresszánsok nem okoznak függőséget, így elvonási tüneteket sem, nem szabad azonnal, egyik napról a másikra elhagyni őket. Idő kell a szervezetednek, míg újra megtanul nélküle működni.

A gyógyszerszedés nem elég, terápia kell

Mostanra számos kutatás és felmérés bizonyította, hogy az antidepresszáns szedése akkor a leghatékonyabb, ha a beteg mellette terápiára jár egy pszichológushoz, így ez erősen ajánlott. A gyógyszer segít, hogy gyorsan jobban legyél és a szakemberrel való közös munkát is elősegíti. A terápián pedig olyan módszereket tanulhatsz, amik segítségével legközelebb már nem tudsz olyan mélyre kerülni és depresszióba esni.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
10 híresség, aki bipoláris zavarral küzd