Ilyen összefüggést találtak a kétkezesség és a mentális betegségek között a tudósok

Unsplash/Peter Olexa
Joy.hu

Se nem vagy jobbkezes, se nem vagy balkezes? Akkor lehet, hogy van egy rossz hírünk!

A legtöbb ember jobbkezesnek vagy balkezesnek mondja magát, azonban nem csupán ez a két kategória létezik, a harmadik a kétkezesség, ami egyáltalán nem olyan ritka, mint elsőre gondolnád. A kétkezesek gyakran maguk sem tudják eldönteni, melyik kezüket használják inkább, nem egyértelmű még a számukra sem.

Sokan például jobb kézzel írnak és rajzolnak, de a kést és az ollót a ballal használják. Ennek persze nyoma van az agyban, ami rendkívül érdekli a tudósokat, így nemrégiben több kutatást összevetve készítettek egy hatalmas elemzést arról, vajon van-e valamilyen összefüggés a kétkezesség és a mentális betegségek között.

Olvasd el ezt is!
Tudtad? A rémálmoknak pozitív hatása is van, mégpedig emiatt

A kétkezesség és a mentális egészség

A pszichológusoknak alapvetően nagyon sok adata gyűlt össze azzal kapcsolatban az évtizedek során, hogy melyik kategóriába tartoznak a leginkább azok, akik PTSD-t, vagyis poszttraumás stressz szindrómát éltek át egy-egy nehéz életeseményt követően.

Nemrég a tudósok elővettek összesen 14 különböző felmérést és ezekből igyekeztek megállapítani, milyen összefüggés lehet a mentális betegségek és a jobbkezesség, balkezesség, illetve kétkezesség között. Ezekben összesen 747 olyan személy szerepelt, aki élt át PTSD-t és 2192 olyan személy, akinek nem volt ilyen problémája.

PTSD és kétkezesség

Az első és legfontosabb következtetés, amire a kutatók jutottak, hogy a PTSD-től szenvedő emberek általában nem jobbkezesek, hanem balkezesek vagy kétkezesek. Utóbbiaknál ráadásul feltűnően magas volt az arány, 19 százalék jött ki, ami sokkal több, mint a másik két esetben. Érdekesség egyébként, hogy a népességnek csupán 9 százaléka kétkezes.

Mi lehet ennek az oka?

A tudósok szerint a kétkezesek között azért lehet magasabb a PTSD-re hajlamosak aránya, mert ez egyfajta genetikai örökség a szüleiktől, az agyuk működése egyszerűen így van beprogramozva. Hozzátették, hogy más mentális betegségek esetében is észrevehető a kétkezesek nagyobb aránya, ilyen például a skizofrénia. Természetesen mindez nem jelenti automatikusan azt, hogy minden kétkezes ember mentális betegségre hajlamos, ám a kutatók számára mindenképpen elgondolkodtató a dolog.

Olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 13 kép
13 sztár gondolatai a mentális betegségükről