Eláruljuk, hogyan készül a kávé, ami szakértők szerint hozzájárul a hosszabb élethez

Getty Images/MilanEXPO
Besenyei Bianka

Érdemes lehet kipróbálni, ha eddig még nem tetted.

Dan Buettner – akit korábbi cikkeinkben is emlegettünk már – élete nagy részét az ún. kék zónák tanulmányozásával töltötte, vagyis a világ azon részeit térképezte fel, ahol a leghosszabb életű emberek laknak. Ide tartozik Okinawa, Japán, Ikária, Görögország, Szardínia, Olaszország, Costa Rica és Kalifornia. Ezeken a helyeken az átlagéletkor sokkal magasabb, mint például Magyarországon és az sem ritka, hogy a lakók egészségesen élik meg a 100 éves kort. Hogy fest a reggeli rutinjuk és mit csinálnak esténként ezek az emberek? Arról itt olvashatsz bővebben:

Olvasd el ezt is!
Kipróbáltam a hosszú életű emberek reggeli rutinját, érdekes következtetést vontam le
Olvasd el ezt is!
Kipróbáltam a leghosszabb életű emberek esti rutinját, különleges dolgot tanultam belőle

Az élet elixírje

Aki szereti a kávét, az általában az íze és az serkentő hatása miatt fogyasztja, nem pedig azért, mert mindenféle kutatásokat olvasott arról, hogyan járul hozzá az ital az egészségéhez. Ennek ellenére azért jó érzés tud lenni, hogy a napi koffeinadagunk még az élettartamot is képes megnövelni, ha betartunk bizonyos szempontokat. Dan ugyanis megfigyelte, hogy a kék zónákban élő emberek közös tulajdonsága, hogy szeretik a kávét, különösen igaz ez Szardíniára és Ikáriára. Az ital antioxidánsokban gazdag, véd a gyulladások és azon folyamatok ellen, amik hozzájárulnak a szívbetegségek vagy a rák kialakulásához.

„A kávé javítja a hangulatot és csökkenti az olyan krónikus betegségek kockázatát, mint a 2-es típusú cukorbetegség és a prosztatarák”

-

– mondja a kutató, amit korábbi tanulmányok is alátámasztanak. Egy 2018-as kutatás, ami 500 ezer ember bevonásával készült, kimutatta, hogy a kávéfogyasztás alacsonyabb halálozási kockázattal jár, ami az antioxidánsokhoz köthető. És bár mindegyik fajtának vannak egészségügyi előnyei, Dan szerint az Ikáriában készülő görög kávé az, ami hozzájárulhat a hosszabb élettartamhoz.

Olvasd el ezt is!
14 izgalmas tény a kávéról, amiről még biztosan nem hallottál

De miért pont ez?

„A görög kávé enyhén pörkölt és finomra van őrölve. Utóbbi miatt a kávé koncentráltabb formában tartalmazza az antioxidánsokat. Ezt az italt ráadásul lefőzés helyett felforralják, ami több egészséges vegyületet von ki a kávéból. Az így kapott forró fekete végül kevesebb koffeint tartalmaz, mint egy espresso. Ezzel csökken a koffeintúladagolás veszélye, ami szorongást, izgatottságot, emelkedett vérnyomást, fejfájást, izomremegést és álmatlanságot okozhat”

- magyarázza a szakértő.

Így készül

Az ikáriai kávé lényegében az a fajta ital, amit mi török kávéként ismerünk. A metódus ugyanis nagyon hasonló: egy birki nevű kis lábasba (ami egy sima kisméretű főzőedény is lehet) kerül egy deciliter víz, egy evőkanál nagyon finomra őrölt kávé és ízlés szerint egy kis cukor. Alapos keverés után fel kell forralni a kávét, míg habossá nem válik. Miután kiöntötted a csészébe, várj néhány percet, hogy az őrölt kávé leülepedjen az aljára, ezután fogyasztható is az egészséges ital.

forrás: Getty Images/ Ruben Ramos / EyeEm

Mennyi az annyi?

Korábban már beszámoltunk róla, hogy a túlzásba vitt kávéfogyasztás zsugorítja az agyat és több negatív hatással bír, mint pozitívval, így nem érdemes túlzásba vinni. Dan szerint Ikária lakosai viszont másképp tekintenek erre az italra, mint a világ többi részén: számukra nem egy energiát adó koffeinlöketről, hanem sokkal inkább egy közösségeket összekötő rituáléról van szó. A lakók ezért naponta többször is leülnek kávézni a barátaikkal, ismerőseikkel, arra viszont odafigyelnek, hogy apró adagokban és lassan fogyasszák azt el.

Olvasd el ezt is!
Eddig rosszul ittad a kávédat: szakértők szerint az alábbi módon kellene

Ezt is olvasd el!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Egészséges kávéfogyasztás 5+1 szabálya