Eddig rosszul ittad a kávédat: szakértők szerint az alábbi módon kellene

Getty Images/dorian2013
Besenyei Bianka

Nem mindegy, hogyan fogyasztod a koffeines italt, ugyanis komoly hatással van a szervezetedre.

A kávézás sokak életében egy szent és sérthetetlen dolog, a napi rituálé része: a reggel beindítója és a délután szieszta főszereplője. Kutatások szerint a pandémia kezdete óta még fontosabb szerepet tölt be ez az ital az emberek életében, legalábbis kiderült, hogy több kávét fogyasztunk, mint előtte. Az amerikai felmérés arra is kitért, hogy home office-ban dolgozók több kávét fogyasztanak, mint azok, akik irodában töltik a napjukat: előbbi csoport átlagban 3,1 adagot, míg utóbbi 2,5 csészényit gurít le naponta. A fő motiváció egy újabb adag kávénál a koffeinbevitel, a megkérdezettek szerint ugyanis ez segít nekik, hogy produktívak maradjanak.

Olvasd el ezt is!
Mióta EZT teszem a kávémba, sokkal jobb lett az emésztésem

Az viszont egyáltalán nem mindegy, hogyan iszod a kávét. A CNBC megkérdezett egy szakértőt ezzel kapcsolatban, hogy végre oszlassa el a tévhiteket és mondja el, hogyan kell helyesen fogyasztani, hogy a lehető legtöbb pozitív hatása érvényesüljön. Íme a válasz:

1. Ne kávézz ébredés után

Igen, tudjuk, hogy ez borzasztóan nehéz lehet, ha már megszoktad, hogy reggel az első utad a kávégéphez vezet. Főleg, hogy a friss kávé illata is ad egyfajta plusz motivációt, hogy kikelj az ágyból. Sokak mellett Daniel Pink, viselkedéstudományi szakértő is kutatta a választ arra, mikor érdemes magunkhoz venni az első koffeinadagot reggel. Arra jutott, hogy az ideális az lenne, ha ébredés után 60-90 perccel fogyasztanánk az első kávét, aminek persze tudományos magyarázata is van. Reggel ugyanis magas a szervezetben a kortizol, vagyis a stresszhormon szintje, ami jelzi a testnek, hogy ideje felkelni. Ez másfél óra után kezd csökkeni, és ebbe a természetes folyamatba teljesen belezavar, ha ezt megfejeljük egy adag koffeinnel.

„Az emberek szinte függő módon isszák reggel a kávét, pedig sokkal egészségesebb, ha hagyjuk, hogy a kortizolszint elérje a csúcsot, aztán amikor csökkeni kezd, jöhet az a bizonyos koffein”

- magyarázza a szakértő.

2. Válaszd ki a megfelelő összetevőket

A kávébabok koffeinszintje a pörköléstől is függ, ha nagyon fáradtnak érzed magad és energiára van szükséged, akkor világos pörkölésű kávét válaszd. Minél sötétebbre van ugyanis pörkölve a kávébab, annál több koffein ég el. Szakértők szerint nemcsak ezen, a víz minőségén is múlik, milyen lesz a kávé, hiszen az ital több mint 98%-át ez teszi ki. A szűrt víz javítja a minőséget.

forrás: Getty Images/ Catherine Falls Commercial

3. A „nappucino” lehet az új fegyvered

Az elnevezés az angol naps és cappuccino összetételből származnak, amit magyarra fordítva szundikávénak fordíthatnánk le. Nem is ez a lényeg, hanem az, hogy japán és angol kutatások is bizonyították már, hogy sokkal jobban fog menni a koncentrálás és frissebb leszel, ha a délutáni kávéd után lefekszel egy 20 perces szundira. Persze csak akkor, ha mindezt megteheted hétköznap, de ha nem megy meló közben, hétvégén is simán kipróbálhatod. Az alvás ugyanis csökkenti az adenozint, a fáradtságot okozó vegyi anyag mennyiségét az agyban, a koffein pedig nagyjából 20 perc után kezd hatni, így a kettő együtt szuperhatásos lehet, ha egy nehezebb délután áll előtted.

Olvasd el ezt is!
A kávémennyiség, ami már ártalmas a szervezetednek és zsugorítja az agyat

Ha szereted a kávét, ezeket a recepteket ki kell próbálnod!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 isteni kávés italrecept