Későn alszol el, és nehezen ébredsz? Lehet, hogy neurológiai gondod van

pinterest.com
Kerekes Vivien

Sokan azt hiszik, hogy természetüktől fogva éjjeli baglyok, de van, hogy valami egészen más áll a háttérben.

Ha kényszerítenének sem tudnál korán ágyba bújni, reggel pedig igyekszel minél tovább aludni? Akkor valószínűleg te is éjjeli bagolynak tartod magad, és ezt már el is fogadtad; van, akinek könnyen megy a hajnali 5-ös kelés, más meg nagyjából ekkortájt fekszik le aludni. Azonban vannak esetek, amikor ez nem szimplán a személyiséged része, hanem egy neurológiai probléma, amit a szakértők DSPS-nek neveznek! Ezt magyarul leginkább úgy lehetne nevezni, hogy eltolódott alvási szindróma (delayed sleep phase syndrome), ami nem csak annyit jelent, hogy sokáig ébren vagy éjjel.

Olvasd el ezt is!
Tippek álmatlanság ellen! Mit vess be ma, hogy holnap kipihenten ébredj?

Az eltolódott alvási szindróma, vagy DSPS a cirkadián ritmus rendellenessége, ami a tinédzserkorban jelentkezik leggyakrabban. Meglehet, hogy a felnőttkor kezdeti időszakára ez helyreáll, és minden megy tovább a normális kerékvágásban. De azok, akik a DSPS-sel küzdenek, nem képesek társadalmilag normális időben elaludni, általában éjfél után mennek ágyba, és nagyon nehezen ébrednek fel a munka vagy iskola miatt.

A szakértők szerint ez neurológiai gond, ilyenkor pedig az adott személy alvási ciklusa elcsúszik. Még nem tudni, pontosan mi váltja ki ezt bizonyos embereknél, ám a tünetek megegyeznek: álmatlansággal küzdesz, nehezedre esik ébresztőórára kelni, és napközben folyton álmosnak érzed magad. Utóbbi viszont megszűnik, ha nem kell időre kelned, hanem ráérsz akár délben felébredni. A legtöbbeknél ezt a problémát az idézi elő, hogy sok a házi feladatuk, késő estig dolgoznak, de van, hogy az elektronikus eszközök váltják ki. A fiatalabbaknál nem ritka, hogy a DSPS mellé depresszió is társul.

Ha te is ezzel küzdesz, érdemes odafigyelned arra, hogy mostantól lefekvés előtt egy órával már ne nagyon használj telefont, és ne tévézz. Inkább olvasgass, írj naplót, vagy meditálj; utóbbi azért is fontos, mert a stresszkezelés is számít a probléma leküzdésében. Amikor ugyanis idegeskedsz, a tested adrenalint termel, ami még inkább ébren tart téged.

Olvasd el ezt is!
Éjjeli bagoly vagy hajnali pacsirta? Ez sokat elárul rólad!

Íme néhány tipp, ami a reggeleket könnyebbé teheti!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
8 hack, ami minden éjjeli bagolynak megkönnyíti a készülődést reggelenként