5 mód, ahogy a helyes légzés megváltoztatja az életedet

Europress
V. Zsófi

Csak nyerhetsz, ha időt szánsz rá!

Ha voltál már valaha jóga órán, sőt, szoktál egyáltalán sportolni, akkor biztosan nem újdonság számodra, hogy a légzés fontos szerepet játszik az edzés minőségének alakulásában. De mi van akkor, ha nem csak akkor figyelünk rá, amikor ennyire nyilvánvalóan muszáj? A helyes légzésnek sok pozitív hatása van!

1. Csökkenti a szorongást

A légzés és a lelkiállapotod egymás tükörképei: ha nyugodt vagy és ellazultál, a légzésed lelassul, hosszan, egyenletesen légzel be és ki, amikor pedig feszült vagy, a légzésed felszínessé és gyorssá válik. A pánikszerű, levegőkapkodással pedig az a baj, hogy csak ront a helyzeten, és beindít egy vészreakciót a szervezetedben, amikor úgy érzed, hogy vagy küzdened, vagy menekülnöd kell. Ezek viszont rengeteg helyzetben egyáltalán nem megfelelő reakciók.

Amikor legközelebb érzed, hogy úrrá lesz rajtad a stressz, hunyd be a szemed (ha a munkahelyeden vagy, menj ki a mosdóba) és lélegezd be a levegőt az orrodon keresztül egyenletesen és mélyen, miközben elszámolsz ötig, majd megint ötig, miközben kifújod. Ismételd meg tízszer, vagy többször, ha szükséges. A lassú, ritmikus légzés stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert, ami csökkenti a pulzust és ellazítja az izmokat és az elmét.

Olvasd el ezt is!
A 100 pozitív megerősítés, amire valaha szükséged lehet

2. Minimalizálja a stresszt

A stressz tapasztalása manapság elkerülhetetlen, egyfolytában pörgünk, egyszerre több feladattal foglalkozunk, miközben folyamatosan jönnek az emailek, üzenetek és értesítések, amik gyakran a fent említett „küzdesz vagy megszöksz” reakciót váltják ki belőlünk.

A leghatékonyabb és legtermészetesebb módszer ezek ellen a meditáció és a jóga, azonban mindkettő alapja a mélyhasi légzés elsajátítása. A felületes légzés korlátozza a rekeszizmok teljes körű mozgását, amin szintén a lassú, mély légzés segíthet. Tedd közben a kezed a hasadra, így érzed, amikor teljesen megtelt levegővel és azt is, hogy lassan kiengedted-e belőle mindet.

3. Elősegíti a jobb alvást

A 4-7-8 légzés természetes idegnyugtatóként hat. Amikor már az ágyban fekszel, lélegezz ki hangosan minden levegőt a szádon keresztül, majd az orrodon keresztül lélegezz be négy számoláson keresztül. Hét számoláson keresztül tartsd bent a levegőt, majd nyolc számoláson keresztül, lassan fújd ki hangosan, erőteljesen a szádon keresztül.

4. Segíti az emésztést

A szervezet oxigént használ arra, hogy energiát hozzon létre, az oxigénhiány pedig az egész szervezetben kellemetlenségeket okozhat. Legfőképpen a gyomorban, puffadás és görcsök a tünetei. A légzés lelassítása növeli a véráramlást az egész testben, ez segít abban, hogy hatékonyabban működjenek az emésztőszervek és gyorsítja az anyagcserét is. A vércukorszint egyensúlyát is segt elérni, ami azt jelenti, hogy kevésbé leszünk hajlamosak túlenni magunkat.

5. Segít a jelenben maradni

Mindannyiunkkal előfordul, hogy a múlton rágódunk vagy éppen ellenkezőleg, az elménk előre szalad és máris a jövőbeli problémáink miatt aggódunk, sajnos mindkettő stresszt, szorongást és depressziót okozhat. Ha azonban naponta csak pár percre is beiktatjuk valamelyik fenti légzőgyakorlatot, az rákényszerít, hogy a jelenben legyünk, lelassítsunk és tudatosabbak legyünk, jobban átlássuk a helyzetet. A szorosabb kapcsolat a jelennel pedig bizonyítottan segít a stressz kezelésében.

Próbáld ki már ma!