Fejben dől el: 4 pszichológiai trükk, ami élvezhetővé teszi az edzést

Unsplash/Tyler Nix
Besenyei Bianka

Semmi motivációd ahhoz, hogy nekiállj edzeni? Néhány különleges trükkel elérheted, hogy leküzdd az ellenérzéseket!

Bármilyen sokszor is hangzik el, hogy a testedzés felszabadító érzéssel jár és boldogsághormonokat termel, erre a szintre bizony el kell jutni. Azt senki sem hangoztatja, hogy mennyire nehéz belekezdeni és az első pár alkalom után sem biztos, hogy annyira élvezi az ember, mint ahogy az a nagy könyvben meg van írva. Arról nem is beszélve, hogy kutatások szerint nagyjából 28 nap, azaz csaknem 1 hónap kell ahhoz, hogy adott cselekvésből szokás alakuljon ki, így kitartónak kell lenni, ha bármilyen sportot az életed részévé akarsz tenni. Az alábbi pszichológiai trükkök azonban segítenek, hogy kitarts az elhatározás mellett.

Olvasd el ezt is!
Formás karok nyáron? Mutatjuk, hogy tornázd a karod formásra napi 10 perc időráfordítással!

1. A zene a lelke mindennek

A megfelelő zene kiválasztása legalább annyira fontos, mint egy bulin a lejátszási lista, ugyanis ez az, ami hozzájárul ahhoz, hogy valóban élvezhető legyen az edzés. Nem feltétlenül arról van szó, hogy a motiváló dalszöveg adja meg a hangulatot, hanem sokkal inkább arról, hogy az emberi agy képes belefeledkezni a zenébe, miközben nagyon kemény edzésnek teszed ki a tested. A hangos zene ráadásul még a pulzusszámot is emeli, amivel több oxigén jut az izmokba. Korábbi kutatások azt is bebizonyították, hogy a test képes természetes szinkronba kerülni a ritmussal, amivel csökkenthető az energiapazarló szabálytalan mozgás. A legjobb, ha edzésedhez passzoló zenét választasz magadnak: nyújtáshoz vagy jógáhóz lassabb zenét, míg futáshoz pörgősebb számot érdemes hallgatni.

2. Offold a fitt inspót

A közösségi média felületeit görgetve akaratlanul is belefuthatsz olyan inspirációs fotókba, amiken lapos hassal és kidolgozott vádlikkal feszítenek a rajta szereplő nők és férfiak, és arra buzdítanak, hogy menj le az edzőterembe, ha te is így akarsz kinézni. Egy ausztrál kutatás szerint mindez nem növeli a teljesítményt, sőt! A tanulmányban részt vevő alanyok egy része utazásról nézett képeket, míg másik része emberekről készült előtte-utána fotókat látott. A futópadon nyújtott teljesítményük között óriási különbség rajzolódott ki: az utóbbi csoport ráadásul fárasztóbbnak is találta az edzést. Mindez azzal magyarázható, hogy a fitneszguruk látványa miatt kevésbé érezték magukat vonzónak.

forrás: Unsplash/Dane Wetton

3. Gondolj másképp a fájdalomra

Az biztos, hogy az elején többször is lesz izomlázad, fáradtnak és nyúzottnak fogod magad érezni, amit az agy sajnos könnyen kudarcként érzelmez. A pszichológia szerint, ha nemcsak így érzed magad, de azt is gondolod magadról, hogy neked ez nem megy, túl fárasztó és kár volt belekezdeni, akkor csak felerősíted a szorongást és a rossz érzéseket az edzéssel kapcsolatban, ami meggátol attól, hogy folytathasd. Épp ezért törekedned kell arra, hogy „külső szemlélőként” figyelj az érzéseidre, anélkül, hogy megpróbálnál ítélkezni. Próbálj úgy gondolni az izomlázra és a fájdalomra, hogy ez a jele annak, hogy a maximumra toltad az edzést, ami által fejlődhet a tested.

4. Vizualizálj

Rengeteg élsportoló esküszik a vizualizációra, ami azt jelenti, hogy elképzelik az egész meccset, minden mozdulatukat részletesen kigondolják előre, ami sokszor pont ugyanígy valósul meg az életben is. A mentális képek javítják a mozdulatok pontosságát, sőt az erőnlétet is.

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
10 fogyást gyorsító edzéstipp, amire a híres nők esküsznek

Forrás: The Guardian