Horoszkóp
Lélek
Divat
Szépség | Beauty Club
Sztárok

Mi is az a sztívia? Stevia: A természet bölcsessége

Mi is az a sztívia? Stevia: A természet bölcsessége
A nap cikke

4 csillagjegy, akit újholdkor egy óriási örömhír ér: meglepetések és ajándékok várnak rájuk!

Nagyon jó energiákat hoz az újhold ezeknek a csillagjegyeknek az életébe.

Promóciók

Viaszba öntötték Palvin Barbit – Most a catwalkozást is megtanulhatod a szupermodelltől a Madame Tussauds Budapestben

Promóciók

Továbbra is Magyarország vezető márkái között a SPAR

Olvasd el!

Napi horoszkóp május 8.: az Ikreknek hirtelen kell cselekedniük egy bizonyos helyzetben, a Vízöntők számára nagy kihívás adódik

A hét közepe is számos izgalmat ígér, érdemes tehát néhány percet a horoszkópodra szánnod!

Olvasd el!

Hogyan viselkednek a pszichopata nők? 6 jel, ami alapján könnyen felismerheted

A pszichopata nők sok mindenben másképp viselkednek, mint a pszichopata férfiak.

Olvasd el!

4 csillagjegy, akinek május 8-án véget ér egy ősi átok: egy csodákban gazdag új élet vár rájuk!

Néhány csillagjegynek véget fog érni egy hosszú ideje tartó ősi átok, ami pedig ezután jön, az több, mint csodálatos lesz számukra!

Olvasd el!

Erősen hat a fogyásra, ha így fogyasztod a D-vitamint: kutatások bizonyítják az eredményt!

Kevés időt töltesz a napon, és nem figyelsz oda arra sem tudatosan, hogy pótold a D-vitaminbevitelt? Jobb, ha ezen sürgősen változtatsz, mert így nehezebben adod le a plusz kilóidat.

Olvasd el!

Napi horoszkóp május 9.: a Bikáknak kellemes meglepetésben lehet részük, a Rákok hatalmas lépésre szánják rá magukat

A csillagok a hét második felére is izgalmakat ígérnek, érdemes tehát elolvasnod a horoszkópodat!

Facebook
Twitter
Pinterest
A Stevia (sztívia) vagy hazai nevén jázminpakóca és a belőle készült teák forgalma a biotermékek piacán 2006 szeptemberéig világviszonylatban 14,4 millió dollárt tett ki, s folyamatosan nő iránta a kereslet.

Hazánkban egyenlőre még nincsenek hivatalos forgalmi adatok, mivel forgalmazását 2011. december 2-án engedélyezték. A leggyakrabban édesítőszerként használt vegyület biztonságos használatát ma már számos toxikológiai vizsgálat bizonyítja, mivel a sztívia és a szteviozid fogyasztása nem emeli a vércukorszintet, így a cukorbetegek biztonságosan fogyaszthatják. Ráadásul a sztívia, ill. a szteviozid sütésre/főzésre is használható, mivel hőstabil vegyület. Összetétele különböző pH-viszonyok között nem változik, így ideális tejtermékek, joghurtok édesítésére is.

Az édesítőszer: mi az a Stevia?

A ’Stevia rebaudiana Bertoni’ a fészkesvirágzatúak családjába tartozó évelő, szubtrópusi, Paraguayban őshonos növény. A Stevia nemzetségbe tartozó százötvennégy ismert faj közül két édes hajtású van, viszont ez az egyetlen szteviol-glikozidot (a szteviozid metabolitja, diterpén-glikozid-molekula) 8–15%-ban tartalmazó növény. A dél-amerikai őslakosok évszázadok óta ismerik és használják ezt az extrém édes ízt adó növényt, amely 1899-es svájci felfedezőjétől, Moisés Santiago Bertonitól kapta a rendszertani nevét. Gyakran a növényből nyert több mint tízféle szteviol-glikozidot tartalmazó kivonatot is egyszerűen csak szteviozidnak nevezik

A növényből kivont, édes ízért felelős szteviol-glikozidok különösebb lebontás nélkül haladnak át a szervezeten, ezért az energiaértékük rendkívül kicsi. Az elfogyasztott szteviozid nem szívódik fel a bélfalon keresztül, s az emésztőenzimek sem képesek lebontani. Fenilketonúriások biztonságosan fogyaszthatják, mivel a sztívia, illetve a szteviozid nem tartalmaz fenil-alanint.

Kutatási eredmények

Cukorbetegség. A sztívia és a szteviozid fogyasztása nem emeli a vércukorszintet, így a cukorbetegek biztonságosan fogyaszthatják. Néhány dán és brazil kutatócsoport azt is kimutatta, hogy rendszeres fogyasztása 2-es típusú cukorbetegség esetén a vércukorszint szignifikáns csökkenését eredményezi, növeli a szőlőcukor tűrését, enyhíti az inzulinfüggést, szabályozza az inzulinszintet. Más tanulmányok vérnyomáscsökkentő és a hasnyálmirigy működését segítő hatásáról számolnak be, de A- és C-vitamin-, cink-, rutin-, magnézium- és vastartalma sem mellékes.

Azt is kimutatták, hogy a rendszeresen fogyasztott sztívia képes a vércukorszintet szabályozni. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy helyettesítheti a hagyományos kezeléseket, de mellettük alkalmazva segíthet a cukorbetegség kontrollálásában.

Magas vérnyomás. Egy kutatás szerint a sztívia (napi háromszor 250 mg szteviozidot egy éven keresztül fogyasztva) segít a magas vérnyomás – az idézett tanulmányban az átlagos vérnyomás 166/102 Hgmm-ről 153/90 Hgmm-re – csökkentésében, miközben a normális vérnyomást változatlanul hagyta, tehát egészségeseknél nem okozott vérnyomáscsökkenést.

Baktérium- és vírusölő hatás. A sztívia gátolja sok káros baktérium és vírus szaporodását, így hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen. Japán kutatók igazolták, hogy a sztívia vizes oldata baktériumölő hatású.

A sztívia felhasználása

A sztívia számos módon felhasználható. A szárított vagy nyers leveleiből készített főzet negyvenszer, míg az édes ízéért felelős szteviol-glikozidok kb. 250-szer–300-szor édesebbek a cukornál, ezért – a cukorhoz képest – csekély mennyiség elég belőle.

Ha a napi cukorfelvételt teljes mértékben sztevioziddal helyettesítik (131 g cukor/nap EU-átlag), akkor az kb. 430 mg szteviozid elfogyasztásának felel meg, s ebből a vastagbélben 240 mg szőlőcukor keletkezik. Ennek a mennyiségnek kb. 1/3-át a bélbaktériumok lebontják, 1/3 rész kiürül a szervezetből, míg 1/3 rész (80 mg) felszívódik a bélfalon keresztül. Ez a glükózmennyiség napi 0,3 kcal-nak felel meg, ami gyakorlatilag elhanyagolható.

A sztívia, ill. a szteviozid sütésre/főzésre használható, mivel hőstabil vegyület. A szteviozid olvadáspontja 198 C, azonban ezen a hőmérsékleten sem bomlik el vagy barnul meg. Összetétele különböző pH-viszonyok között nem változik, így tejtermékek, illetve savas gyümölcsök (eper, narancs, citrom, ananász) édesítésére is alkalmas.

Élelmiszer-biztonsági szempontok és a szabályozás

A Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-89/107. sz., az élelmiszerekhez engedélyezett adalékanyagok általános előírásainak részletezéseképpen 2005. január 15-óta a Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-94/35. sz. előírása rendelkezik az élelmiszerekben használható édesítőszerekről. Ez az előírás egyaránt alkalmazandó az élelmiszerek édes ízének kialakítására, valamint az asztali édesítőszerekre és az ezekhez használt élelmiszer-adalékanyagokra. A 2. paragrafus értelmében csak az ennek mellékletében felsorolt édesítőszerek hozhatók forgalomba mind a végső fogyasztónak eladás, mind pedig az élelmiszer előállításához való felhasználás céljából.

A sztívia növény és szárított levele volt az első kérelem tárgya, amelyet az 1997-ben életbe lépett, új élelmiszerekre vonatkozó európai uniós szabályozás hatálya alatt benyújtottak az EU Élelmiszer Tudományos Bizottságához. 2011 januárjában az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság hivatalos folyóiratában közölték a steviol-glikozidok élelmiszer-adalékanyagként való felhasználásával kapcsolatos expozíciós vizsgálat eredményeit, melynek értelmében napi megengedhető beviteli értéket állapított meg a Hatóság 4 mg/testtömegkilogramm/nap mennyiségben, mely meghaladja a maximális beviteli mennyiségeket, még gyermekek esetében is. A kutatás eredményeit figyelembe véve 2011 novemberében az Európai Bizottság módosította az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet a steviol-glikozidok tekintetében. A decemberben életbe lépő módosított rendelet engedélyezi bizonyos megkötésekkel a steviol-glikozidok élelmiszer-adalékanyagként történő felhasználását, E 960 nemzetközi jelölés mellett. Kizárólag csökkentett energiatartalmú élelmiszerekben, élelmiszerkategóriánként meghatározott feltételek mellett használható a steviol-glikozid, mint adalékanyag. Ízesített, erjesztett tejtermékekben 100 mg/kg mennyiségben használható fel, valamint jégkrémekben, gyümölcskészítményekben és dzsemekben 200 mg/kg mennyiségben. Egyes termékekben a 2000–3300 mg/kg felhasználási mennyiséget is lehetővé teszi a rendelet.

Összefoglalás

A módosított rendelet hatályba lépése óta folyamatosan bővül a részben vagy kizárólag steviával ízesített termékek köre. Ezen élelmiszerek fogyasztásakor is tekintettel kell lenni az egyéni energia- és tápanyagszükséglet egyéb vonatkozásaira, ugyanakkor a csökkentett hozzáadottcukor-tartalom és ezáltal a kisebb vércukorszint-emelő hatás segítségére szolgálhat a fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek egyaránt.

Szakmai együttműködő partnerünk a Nemzetközi Táplálkozáskutató Intézet. www.monahungary.hu

Hogy tetszett a cikk?

Egynek jó.
Nice job!
Imádom!

Videók

Promóciók

Viaszba öntötték Palvin Barbit – Most a catwalkozást is megtanulhatod a szupermodelltől a Madame Tussauds Budapestben

Promóciók

Továbbra is Magyarország vezető márkái között a SPAR

Kép

Napi horoszkóp május 9.: a Bikáknak kellemes meglepetésben lehet részük, a Rákok hatalmas lépésre szánják rá magukat

A csillagok a hét második felére is izgalmakat ígérnek, érdemes tehát elolvasnod a horoszkópodat!

Kép

Erősen hat a fogyásra, ha így fogyasztod a D-vitamint: kutatások bizonyítják az eredményt!

Kevés időt töltesz a napon, és nem figyelsz oda arra sem tudatosan, hogy pótold a D-vitaminbevitelt? Jobb, ha ezen sürgősen változtatsz, mert így nehezebben adod le a plusz kilóidat.

Kép

Bőrpanaszok és szívproblémák enyhítése? Ez csak kettő a lenmag 13 áldásos hatása közül!

Hallottál már napjaink egyik nagyon áldásos magjáról, a sokak által superfoodként emlegetett lenmagról? A világ egyik legősibb magjaként számon tartott növény felhasználása igen sokrétű, hiszen számos egészségügyi problémára kiválóan alkalmazható, tele van vitaminnal és rosttal, és a gasztronómiában és a ruhaiparban is előszeretettel alkalmazzák.

Kép

10 sokkoló fotó a 10 évvel ezelőtti MET-gáláról

A 2014-es MET-gála fotói garantáltan visszarepítenek majd a múltba!

Kép

Ezért a szandálért őrül meg most a TikTok: másold le a stílust!

Mindig van valami, amit felkapnak a netezők, most épp egy szandál került sorra.