Ha testképzavarod van, nem azt látod a tükörben, ami a valóság - ez a terápia segíthet

Getty Images/We Are
Petrás Gabriella

Mindenhol ráncokat, zsírpárnákat, gyűrődéseket látsz, és nem találsz semmi szépet magadban? Ha neked is negatív a testképed, ha étkezési zavarod van, ez a módszer segíthet!

Amíg az egészséges emberek nagyjából ugyanannyi időt töltenek azzal, hogy az általuk legszebbnek és legkevésbé vonzó testrészeiket nézzék, addig a testképzavarral élők az idejük nagy részében az utóbbira fókuszálnak.

Negatív testkép: amikor a tükörben nem a valóságot látod

Arash Emamzadeh pszichológus szerint azok, akik testképzavarral élnek, nem a valóságot látják, hanem kizárólag a hibáikat. A tükörképükben csak a ráncokra, a bőrhibákra és a zsírpárnára koncentrálnak, és rendszerint nem képesek objektíven szemlélni magukat. A testképzavar gyakran jár együtt étkezési zavarral is. A negatív testkép alacsony önbecsüléssel, nagymértékű szorongással és depresszióval, valamint étkezési zavarokkal járhat. A kezelésére számos módszer létezik, az egyik ilyen a tükör expozíciós terápia.

forrás: Getty Images
A testképzavar hatékony kezelési módszere a tükör expozíciós terápia.

Mi az a tükör expozíciós terápia?

A tükör expozíciós terápia a testképzavarok kezelésére szolgál olyanoknál, akiknek komoly aggályai vannak a megjelenésükkel vagy a súlyukkal kapcsolatban, és/vagy akiknél étkezési zavart diagnosztizáltak. Egy tipikus kezelés során a pácienst arra kérik, hogy olyan ruhát viseljen, amiben látszik az alakja, ne takarja el az idomait. Ezzel aztán többféle módon lehet dolgozni, a pszichológus a terápia 3 fő mozzanatát irányvonalát emeli ki.

  • Irányított, nem ítélkező tükör expozíciós terápia

A kliens ilyenkor egy háromrészes, teljes alakos tükör előtt áll, és arra kérik, hogy összpontosítson a testrészeire, és írja le őket. Mindezt semleges és tárgyilagos kifejezésekkel kell megtennie, mintha segíteni akarna valakinek, aki nem látja őt, hogy hogyan képzelje el. A teste különböző területeire közel azonos időt szánhat, és kerülnie kell a pozitív és a negatív jelzőket is.

  • Tiszta tükör expozíciós terápia

Ilyenkor a kliens a testére összpontosít a tükörben, és megfigyeli azokat az érzéseket, amelyeket a testére nézve tapasztal. Habár, a kényelmetlenség, sokszor a szégyen érzése ebben az esetben általános, de a szakember szerint megfelelő vezetés mellett kifejezetten hatékony módszer a testképzavarral élőknél.

  • Tükör expozíció pozitív fókusszal

Vannak, akik nem tudják elviselni azt a szorongást és kényelmetlenséget, amely a fenti két módszerhez kapcsolódik. Számukra lehet megoldás az, amikor az általuk is elfogadott testrészeikre összpontosítva csak pozitív kijelentéseket tehetnek.

Hogyan működik a tükör expozíciós terápia?

A terápia során egyrészt a berögződéseket, hiedelmeket módosítják: a testképzavarral élők gyakran gondolják azt, hogy egy-egy hétköznapi helyzetben a súlyuk miatt rosszul fognak velük bánni. Például egy állásinterjún elutasítják őket csak azért, mert túlsúlyosak, vagy egy boltban megszégyenítik őket. Emiatt a prekoncepció miatt aztán bezárkózhatnak, és be sem adják a jelentkezésüket a vágyott állásra, de az utcára sem szívesen mennek ki, ha nem muszáj.

forrás: Getty Images
A tükör expozíciós terápia csökkenti a torzított észlelést.

Azáltal, hogy a terápia elősegíti a test objektívebb és semlegesebb szemlélését, csökkentheti a fent említett értelmezési torzításokat. A tükör terápia abban is segíthet, hogy az el nem fogadott testrészeket, „hibákat” ne torzítsuk, és ne helyezzünk rájuk túl nagy fókuszt. A terápia során szembe kell néznünk a félelmeinkkel, pontosabban a testképünket övező félelmeinkkel. A terápia arra épül az, hogy a test ismételt objektív és fókuszált megfigyelése segíthet megszokni a saját testünk látványát, így a fizikai megjelenésünkkel kapcsolatos szorongás csökkenhet. Idővel a szóhasználatunkat és az önbecsmérlő megnyilvánulásokat is átalakíthatjuk.

A kognitív disszonancia, azaz a belső feszültség központi szerepet kap a terápiában: ez akkor alakul ki, amikor a korábbi hiedelmeinknek ellent mond egy új tapasztalat, információ, viselkedés. Ha valaki például nagynak, petyhüdtnek és csúnyának tartja a hasát, de többször hangosan kimondja azt, hogy mindez nem így van, akkor azzal változást indít el. A testképzavarral élők sokszor úgy oldhatják fel ezt a disszonanciát, hogy kételkednek az általuk kimondott ellensúlyozó szavak igazságában, azonban egy ponton a tendencia megfordul, és végül a negatív hiedelmeikben kezdenek el kételkedni. A tükör terápia természetesen nem pár nap alatt hoz eredményt, ahogy egyik módszer sem, de a szakember szerint több kutatás is igazolja a hatékonyságát. Csökkenti a szorongást, a negatív gondolatokat és a testképzavar mértékét, néhány esetben pedig még az étkezési zavart is pozitívan befolyásolhatja.