Levertség vagy depresszió? 4 dolog, ami segít megkülönböztetni őket egymástól

Francesca Zama from Pexels
Léna

Míg a szomorúság egy érzés, amit időről-időre mindenki megtapasztal, addig a depresszió egy mentális betegség, ami kezelésre szorul. Csakhogy néha olyan nehéz megtalálni a kettő közötti különbségeket, hogy mire észrevesszük, már komolyabb segítségre van szükségünk.

1. Tudod, mi az oka?

Érthető, hogy szomorúnak érzed magad, amikor érzelmileg megterhelő időszakot élsz meg, összevesztél valakivel, vagy stresszes napod volt. Ha viszont nem tudod megmondani, mi okozza a rosszkedvet, és általában ok nélkül tör rád az érzés, akár komolyabb gond is meghúzódhat a háttérben. Ezért mondják, hogy ha kábé meg tudod mondani, miért érzed magad kedvetlennek, nem valószínű, hogy depressziós vagy.

2. Idővel jobb lesz?

Ha szimplán "csak" szomorú vagy, néhány óra után már kezded jobban érezni magad, és a helyzetet is képes vagy kezelni, de a depresszió óriási hullámokban tör rád, és teljesen magával ragad. Rendkívül megnő a mellkasodban szorító érzés, és fizikailag is rosszul kezded érezni magad. Ráadásul ez nem múlik el pár óra alatt, és még az sem megoldás, hogy kialszod, ugyanis az álmatlanság is gyakran társul mellé.

forrás: Tamara Bellis on Unsplash

3. El tudod látni a munkádat?

Mindegy, mennyire rossz a hangulatod, ha tudod, hogy a kötelezettségeidnek eleget kell tenned, képes vagy erőt venni magadon. Oké, valószínűleg nem életed legjobb munkáját hozod össze, de így is letudod azokat a dolgokat, amik nem tűrnek halasztást. Ezzel szemben a depresszió már komolyan akadályoz a hétköznapi feladataidban, hiszen hiába akarnád őket csinálni, egyáltalán nem vagy képes rá. Nincs motivációd, fáradt és étvágytalan leszel, ezek pedig megakadályoznak abban, hogy ellásd a munkádat.

4. Hajlandó vagy kimozdulni otthonról?

A szomorúság hatására nem csoda, ha nincs kedved kilépni a lakásból, és nem vágysz társaságra. Természetes dolog, hogy egyesek így dolgozzák fel az érzelmileg megterhelő időszakokat, és ezzel nincs is gond. De persze csak akkor, ha ez nem tart sokáig. Az viszont már más tészta, ha több hét után sem vagy hajlandó találkozni a barátaiddal, és még beszélgetni sincs kedved. Szakértők szerint a depressziós emberek gyakran kizárják a külvilágot, ami viszont még inkább ront az állapotukon.

Olvasd el ezt is!
5 +1 tipp van a pandémiás depresszió ellen

A koronavírus több sztárnál is okozott mentális problémákat, erről ők nyíltan meséltek:

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 híres ember, akinek a mentális állapotán még többet rontott a koronavírus járvány