Motivációra van szükséged, hogy kitarts a futás mellett? 5 szokás, amit 2020-ban iktass be az életedbe!

Getty Images
Menyes Barbi

Tavaly elérted álmaid futócélját? Lefutottad a távot, amire vágytál? Leadtad a pluszsúlyt a futóedzésekkel? Eszedbe se jusson félvállról venni az edzést, ha elérted az áhított célt - 2020-ban is van hova fejlődni, a következő ötletek pedig ebben segítenek!

Válts reggeli futásokra!

Amikor még kőkeményen megvolt a célod, mindent az edzéshez igazítottál, ám motiváció híján most sokszor kimaradnak a délutáni futások a munka, a család, vagy a szórakozás miatt? Válj reggeli futóvá! De akkor is érdemes ezen elgondolkodnod, ha az emésztésed sem a régi, és este, az edzés után nem alszol jól - a reggeli edzés sok mindenre megoldást nyújt!

Talán elsőre azt godolod, a reggel 6-os kelést nem neked találták ki, de ez is csak szokás kérdése. Adj magadnak pár hetet, és próbáld ki! Amellett, hogy már reggel kapsz egy hatalmas adag endorfin-löketet, szuper érzés lesz, hogy délelőtt rég túl vay a napi edzésen, plusz szabadak lesznek az estéid, amikor sokkal több program vár télen-nyáron, mint a hajnali órákban.

Persze nem elég egyszerűen csak 2 órával előbb kelni a szokásosnál: ha reggeli futó akarsz lenni, érdemes bevezetni a következőket, amik segíthetnek:

  • A szokottnál korábban fekszel le előző este, hogy tudj eleget aludni
  • Már este összekészíted a holmijaidat
  • Először elég, ha heti 1-2 nap kezdesz reggel futni, a többi napon pedig kialszod magad. Ha ez a pár alkalom szokássá válik, akkor növeld az adagot - ne akarj egyik percről a másikra váltani!
Olvasd el ezt is!
„Arra gondolok, ha nincs ott az edzéstervemben a mai futás, nem indulok el”

Kezdj erősíteni, de most tényleg!

Ha kell egy újabb cél a futásban, a futás mellé, vágj bele az erősítő edzésekbe. Ez nem csak új kihívást jelent majd a tested számára, de hidd el, a teljesítményed is jelentős javulásnak indul majd. Az izomépítés ugyanis csökkenti a sérülések esélyét, javít az általános egészségi állapotodon, és a futásodon is - állítja többek között a Sports Medicine szaklap is. Közel 26, atlétákon végzett kutatás támasztja alá, milyen hatásosak az erőedzések a futás mellett. Ha teheted, iktass be heti 2-3 erősítő edzést, és a hét alatt dolgozd át a felső és az alsótestet, illetve a core izmokat. Az erősítő edzések között azonban érdemes pihenőnapokat is tartani!

Rebekah Mayer tréner szerint ezt úgy is beiktathatod, hogy ha délelőtt van hosszú vagy keményebb futásod, a nap végére teszed az erősítő edzést, a következő napot viszont abszolút a pihenésnek szenteled - így ugyanis több, mint egy egész napja lesz a szervezetnek a regenerálódásra.

Ha nem szeretsz gépekkel edzeni, megteheted azt is, hogy egy 5-6K futás után kitöréseket végzel, majd jön a planking és jópár fekvőtámasz. A saját testsúlyos gyakorlatok is nagyon hasznosak! De a súlyzózásnál könnyebb erősítő edzéseket is beiktathatsz: egy haladó Pilates óra vagy BodyBump edzés is alaposan megdolgoztatja az izmokat. Egy hónap után a test kezdi majd megszokni ezt a fajta terhelést is, így figyelj oda, hogy mindig haladj, fejlődj: dolgozz nagyobb súllyal, több ismétlésszámban, vagy válts másik erősítő edzésre!

Olvasd el ezt is!
Mutatunk 4 + 1 eszközt, amelyek a saját otthoni erősítőtermed legfontosabb darabjai

Van még 3 fontos szokás, amiket érdemes lenne bevezetned a cél érdekében. Hogy melyek ezek? A Runner's World cikkéből kiderül!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
8 gyakorlat a vádli nyújtására