Hallottál már a rezilienciáról? 5 tipp, hogy fejleszthesd a szuperképességedet

Getty Images
JOY

Szeretnél könnyebben, egészségesebben és hatékonyabban megküzdeni a problémáiddal? Akkor ez a cikk neked szól!

REZILIENCIA – Egy szó, amivel egyre gyakrabban találkozhatsz, ha érdekel a pszichológia, az önfejlesztés, az önismeret, ha szeretnéd megtalálni a kulcsot egy kiegyensúlyozottabb boldogabb élethez. A jelentése: rugalmas ellenállóképesség a hétköznapi, de akár a kritikus változásokkal, váratlan akadályokkal, meglepetésekkel szemben.

Egészen egyszerűen megfogalmazva a reziliencia azt jelenti, mennyire vagyunk képesek megbirkózni az akadályokkal, nehéz élethelyzetekkel.

Minden ember különböző, így a reziliencia mértéke sem ugyanakkora mindenkiben. Érezted már úgy, hogy olyan dolog miatt vagy kiborulva, ami más számára apróság? Ha igennel válaszoltál, akkor már meg is tapasztaltad ezt a különbséget. Talán most egy kicsit elszomorodtál és úgy érzed, benned kevés van ebből a „szuperképességből”, de ne aggódj, viszonylag könnyen lehet fejleszteni! Mutatjuk, hogyan!

Olvasd el ezt is!
A stressz elleni legjobb módszer, ami elűzi a szorongást (is)

Ezt teheted a rezlienciád fejlesztéséért:

Tarts aggódós szünetet

Iktass be a napjaidba egy-két olyan órát, amikor megengeded magadnak, hogy megéld a rossz érzéseidet. Szorongsz valamiért? Valaki megbántott? Úgy érzed tehetetlen vagy? Ne nyomd el, az elfojtás nem segít a megküzdésben.

Idézd fel, mi okozott ma örömöt

Amikor sok a probléma az életünkben, nem nagyon tudjuk észrevenni és értékelni a jót. Legyél tudatos és gondold át, mik azok a kisebb-nagyobb dolgok, amik örömet okoztak, boldoggá tettek. Egy kiadós zuhany? Egy finom ebéd? Nem kell nagy dolgokra gondolni!

Áss mélyebbre a gondolataidban

Vedd észre, hogy mik azok a gondolatspirálok, amik újra és újra lerántanak. Például, amikor azt gondolod, „magányos vagyok”, állítsd meg a gondolatfolyamot, ne hagyd, hogy az elmédet teljesen elborítsák az ezzel kapcsolatos negatív érzések. Tereld el a figyelmedet egy pozitívabb gondolattal, például elmélkedj azon, hogy ez a „magányos” időszak átmeneti, ami azt szolgálja, hogy közelebb kerülj önmagadhoz.

Ne hasonlítgasd magadat másokhoz

Soha ne feledd el, hogy a fájdalom, a szorongás nem egy verseny, nincs olyan, hogy neked jól kéne lenned, mert másnak látszólag „nagyobb” a baja a tiédnél. Mindenkinek a saját terhe a legnehezebb és azzal kell küzdenie. Ne legyél se magaddal, se másokkal szigorú ezen a téren.

A biztonságos hely fontossága

Amikor úgy érzed, mindennek kicsúszott az irányítása a kezeid közül, gondold végig, hol van az a hely, ahol mindig biztonságban érezted magad. Ha megteheted, keresd fel, ha nem, ülj le este otthon, csukd be a szemed és szánj 15 percet arra, hogy felidézed lelki szemeid előtt, majd próbáld átélni, hogyan érezted magad ott. Ez a vizualizációs gyakorlat segít megnyugodni.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 15 kép
15 könyv a mentális egészségedért