5 bevált módszer, hogy a nyaralás alatt is tudj fogyni

Netflix
Izabella

A nyaralás az egyik legveszélyesebb tényező az alakodra nézve. De csak, ha nem figyelsz oda!

Csak egy kis borozás a vízparton, egy falat lángos a strandon, több edzés kihagyása, na és a fagyiról még nem is beszéltünk... Ugye ismerősek ezek a diéta-bakik a nyaralás idején?

Bár általánosan osztott nézet, hogy inkább télen szedjük fel a plusz kilókat, hiszen több kalóriadús ételt eszünk, a nagy ünnepi lakomák is jellemzőbbek ilyenkor és kevesebbet is mozgunk, ugyanakkor sokkal jellemzőbb a nyári elhízás.

Ha azonban odafigyelsz arra, hogy a laza napjaidon se ess a hízás csapdájába, könnyedén fogyhatsz is a nyaralás alatt, ráadásul mindenféle megszorítás nélkül.

Óvatosan a reggelizős svédasztallal!

„Reggelizz, mint egy király!” – tartja a mondás, amit ideje meghaladni, ha nem szeretnél a hízás útjára lépni. Helyette mondjuk azt: Reggelizz okosan, de ne úgy, mint egy király! A svédasztaloknál beindul az étvágy és a "legalább nyaralás alatt reggelizem rendesen, ahogy kell" gondolat. Reggel a sejtek inzulinérzékenysége rosszabb, így több inzulint termel a hasnyálmirigy. Ezt nagy hiba egy kiadós, szénhidrátdús reggelivel fokozni, sokkal jobb, ha inkább fehérjében gazdag ételekkel indítod a reggelt.

Nem elég egyszer-kétszer enni!

Bár a nagy melegben nem biztos, hogy kívánod a sok ételt, a koplalás, a kihagyott étkezések oda vezetnek, hogy farkaséhesen ülünk asztalhoz és többszörösét esszük meg, annak, amit kellene. Hosszú távon alkalmazva a napi 1-2 étkezés átállítja a szervezetünket túlélő üzemmódba, ami azt jelenti, hogy amikor eszünk, akkor viszont mindent igyekszik raktározni, zsírpárnák formájában. Tartsuk mindig szem előtt, hogy két étkezés között ne teljen el több mint hat óra, mert így támogatjuk megfelelően a súlycsökkenést. Napi háromszori étkezéssel tudjuk ezt biztosítani - javasolja a szakértő, Dr. Farkas Kitti szakorvos is.

Sose hagyd ki az ebédet!

Ha épp a strandon vagy, és meleged van, akkor se hagyd ki a nap legfőbb étkezését, ugyanis a szervezeted ebben a napszakban képes leginkább hasznosítani a bevitt tápanyagokat. A sejtek inzulinérzékenysége ilyenkor a legjobb, azaz fel tudja dolgozni, amit beviszel. Lehet tartalmas és könnyű fogást is választani, és szénhidrátbevitelt is ekkorra érdemes időzíten. Ne ess abba a hibába, hogy túl sok szénhidrátot eszel ilyenkor. Egy szelet dinnye vagy egy kis fürt szőlő, egy fagyi, esetleg egy tejszínes koktél a vízparton teljesen rendben van, de figyelj arra, hogy nem helyettesítheti az ebédet, hanem utána legyen desszertként.

Az éjjeli evést mindenképp felejtsd el

"A nyaraláson nem számítanak a napszakok" - gondolják sokan, pedig nagyon is. Egyszer-kétszer belefér a lefekvés előtti kaja, de ne csinálj belőle rendszert. Egy-egy késő estébe nyúló szabadtéri vacsorát a családdal és a barátokkal kár lenne kihagyni, de ne szokj rá erre, főleg arra ne, hogy egyedül falatozol éjszaka. Nem jó szokás, az éjszakai regeneráló folyamatok helyét ne a túlzott bevitel elraktározása váltsa fel - magyarázta az Alakorvoslás Program orvosa.

A gyümölcs is tud hizlalni!

A magas szénhidráttartalom miatt egyes gyümölcsök/zöldségek és belőlük készült italok nagy mennyiségben a desszert kategóriába sorolhatók és ebédre fogyaszthatók, Ellenkező esetben többletkalóriát vihetünk be, ami hízáshoz vezet. Csekkold le a kalóriatáblázatokban az interneten, melyik gyümölcsnek a legkisebb a cukor- és kalóriatartalma, és inkább azokból válassz, persze azokból sem túl sokat fogyasztva.

Olvasd el ezt is!
Időszakos böjtölés Keto-módban: kombinálhatom a két legnépszerűbb diétás módszert?

Olvass további diétás érdekességeket a galériában!

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
3 lehetséges ok, amiért akárhogy edzel és diétázol, nem lesz laposabb a hasad
Olvasd el ezt is!
Milyen most a nyaralás a koronavírus árnyékában a spanyol tengerparton?