Női jógával a fájdalommentes ciklusért: különleges hatással vannak a testedre bizonyos gyakorlatok

Süveges Nóra (Helyszín: Spala Korinna Jógastúdió)
Süveges Nóra/ Jógaoktató

A női test működése olyan érzékeny, mint egy drága hangszer. Ha valamit nem hangolsz be rajta, a többi beállítás is eltolódik, elhangolódik.

Rohanó világunkban hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról a tényről, hogy a világot a természet irányítja. A természeti népek a nappal feküdtek, nappal keltek. Mi már a lámpafénnyel éljük az életünket, ami bármily furcsa, de befolyással van a női test hormonháztartására (pl. a melatonin szintre, ami a megfelelő minőségű alvásért felelős). Amikor a napi ciklikusságban diszharmónia áll fenn, illetve mesterséges módszerekkel igyekszünk fenntartani a látszat egyensúlyt (fogamzásgátlókkal), a női ciklus is könnyen felborul.

A női jógával visszaállíthatjuk az egyenletlenségeket, harmóniába hozhatjuk a működésünket, de van még néhány szempont, amire a jóga mellet odafigyelhetünk.

Olvasd el ezt is!
Miben más a női jóga, és hogyan segíti a lélek egyensúlyát? Eláruljuk!

5 tanács, amivel megkönnyítheted a ciklusod

A női test működése harmóniában kell legyen a természettel, a nappal és a holddal!

  • Élj harmóniában a természettel! Használj kevesebb mesterséges fényt, pihenj eleget. Ne maradj fent sokáig, az egészség kulcsa a jó időben történő alvás. Ha túl sokáig maradsz fent, nézel telefont, filmet, eltolódik ez a ciklus, mert az igazán pihentető alvás még éjfél előtt történik. Ha ezt megteszed magadért, kipihentebb, kiegyensúlyozottabb leszel és segíted vele a hormonjaid megfelelő működését. A cirkadián ciklusunk megtartása támogatja, hogy a testünk is a maga természetes ritmusában tudjon működni.
  • Tudatosítsd a ciklusod a holdállás szerint! A keleti filozófia szerint szimbolikusan a férfi energia a soláris energia, a nap energiája. A női energia a pedig a lunáris energia, a hold energiája. A női menstruációs ciklus 28 napban lett megállapítva (de ha neked ciklikusan több vagy kevesebb, de állandó, akkor is teljesen rendben van), míg a hold ciklusa 29,5 nap, közelítően megegyező a női menstruáció ritmusával. Egy naptárba írd fel, te melyik holdállásnál menstruálsz és mikor ovulálsz. (női hold és menstruációs applikációk is vannak már, amiket letölthetsz a telefonodra). A menstruációs ciklus különböző szakaszaiban máshogy érezhetjük magunkat. Így van ez a holdállással is. Van, hogy apály keletkezik általa, aztán pedig követi a dagály. Pont így működik a női természet is, egyszer visszahúzódó, magának való, másszor pedig kiáradó, önmagát bátran felvállaló. Amint tudatosítod a te hold ritmusod, összhangba kerülsz vele, felnézel a holdra és tudni fogod, a ciklusod mely szakaszában jársz, és éppen miért érzed úgy magad, ahogy.
  • Jógázz a ciklusodnak megfelelően. Amikor menstruálsz, kíméld magad, hagyatkozz az érzéseidre és éld meg azokat. Ne erőltesd a nehezebb fizikai kihívásokat, ne erőltess a testedre olyan mozgást, ami nem komfortos. Add meg magadnak a pihenést, a figyelmet, az elmélyülést Önmagadban. Hiába ordít a reklámokból, hogy kicsattanóan jól érzheted magad akkor is, amikor menstruálsz, ilyet csak az mond, aki még nem menstruált! Amikor viszont egy új ciklus veszi kezdetét, menj az új lendületeddel, alkoss, haladj a flow-val, gyakorolj intenzíven, sportolj! Éld meg a lendületet, amit az új kezdet hoz!
  • Étkezz kímélően! A menstruációd előtti napokban és alatta egyél kevesebb húst, cukrot, glutént és a tejet hagyd is el (akinek nőgyógyászati problémái vannak, azoknak érdemes teljesen elhagyni ezeket).
  • Figyelj a női szerveidre. Az a rész a testünkön, aminek nagyobb figyelmet szentelünk, az energiát kap, fokozódik a működése. Ahová figyelsz, ott lesz az energia. A menstruációs ciklusunknak különböző fázisai vannak, akárcsak a már említett Holdnak. Figyeld meg a női szerveid tekintetében mely szakaszban, hogyan érzik magukat! Beszéltél már valaha a méhedhez? Szoktad figyelni a petefészkeid hogylétét? Ha nem, akkor állj meg egy pillanatra, ülj vagy feküdj le és vidd a figyelmed a női szerveidre, érzékeld őket, majd nézd meg hogy vannak. Ha jógázol, a gyakorlás közben tedd meg ugyanezt, a női jóga fel is hívja a figyelmet ezekre a fókuszpontokra.
  • Szeresd a menstruációdat, mert ez az egyértelmű jele a termékenységednek és a tested egészséges működésének! Ez egy olyan csodálatos képesség, ami csak nekünk Nőknek adatott meg! Ezt soha ne felejtsd el, még ha nem is most szeretnél kisbabát, mert egyszer annak is eljöhet az ideje, és akkor fontos lesz, hogy minden jól működjön. Ha összhangban vagy a menstruációddal, nem állsz neki ellen, nincsenek negatív érzéseid, akkor maga a folyamat is lágyul, mert az elfogadás harmóniát hoz.

A galériában pedig mutatok is neked 5 női jóga gyakorlatot, aminek rendszeres gyakorlása csökkenti a menstruációs fájdalmakat, oldja a görcsöket, rendszert hoz a ciklusodba!

A cikket Süveges Nóra, jógaoktató készítette.

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 női jóga gyakorlat a menstruációs fájdalmak csökkentésére