Mutatjuk a legújabb alvási rutin trendet, ami mindent megváltoztat

Getty Images
Barna Borbála

Az öngondoskodásról általában egy baráti találkozó, egy tápláló arcmaszk, egy izgalmas könyv vagy egy finom étel jut eszünkbe először. Pedig az éjszakai zavartalan nyugalmunk biztosítása sokkal életbevágóbb ezeknél.

Ha akad néhány szabad perced magadra, máris elvonulsz az aktuális regényeddel, míg a legjobb barátnőd számára a meditálás, a jóga jelenti a feltöltődést? Bár a self-care valóban mást jelent mindenkinek, akad egy olyan öngondoskodási gyakorlat, amiből bárki profitálhat, mégis csak kevesen figyelnek rá oda. Ez pedig nem más, mint a sleep-care, azaz a megfelelő alvási rutin kialakítása. (A szakértők szerint a felnőttek több mint harmada kevesebbet pihen esténként a szükségesnél, ezért ez a lépés akár létfontosságú is lehet az életedben.)

Olvasd el ezt is!
Lefekvés előtt mennyivel ne igyál? Segítünk, hogy elkerüld az éjszakai ébredést

Ha a szépségápolási szeánszodat tekintve már profi vagy, ideje rendszert vinned a napjaidba a lefekvésedet illetően is. Ezek az apró szokások javítják a közérzetedet és még a betegségektől is megóvhatnak. A pihentető alvás ugyanis kiemelt szerepet játszik a szív- és érrendszeri problémák megelőzésében, valamint a súlygyarapodás elkerülésében is – vagyis az egészségünk minden területére hatással van. A sleep-care tehát olyan éjszakai rutin kidolgozását jelenti, amely mentális és fizikai előnyökkel járhat számunkra: ezért egyáltalán nem elég, ha pusztán csak száműzöd a Netflixet (és általában a mobilodat) az ágyadból. Eláruljuk, mi a teendőd!

Ütemezd be az alvást!

Van, aki éjszakai bagoly, más reggeli pacsirta, alvási rutinra azonban mindkét tábornak szüksége van – csupán személyre kell szabni azt. Ha például későn kelő típus vagy és kilencig hozzá sem tudsz kezdeni a munkához, mert képtelen vagy fókuszálni, akkor feleslegesen kínzod magad a hétórás ébresztővel az egészségedre hivatkozva. Az a legfontosabb, hogy mindig ugyanabban az időpontban kezdd el és fejezd be a napodat, mert ezáltal a szervezeted megtanulja, mikor is van az alvásideje. A lényeg, hogy minimum 7, de akár inkább 9 órát hagyj a szundikálásra. (Tapasztald ki, számodra melyik opció a pihentetőbb.) Ragaszkodj a beosztásodhoz!

Hagyd kint a gondjaidat a hálószobából!

Megvan az ütemterved? Nos, ez önmagában még kevés, főként akkor, ha az összes problémádat és aggályodat becipeled magaddal az ágyba. Mivel sajnos nem rendelkezünk olyan mágikus kapcsolóval, amivel gyorsan kioffolhatnánk a gondjainkat munka után, tudatos erőfeszítéseket kell tennünk azért, hogy a nap végén megnyugodjunk és ráhangolódjunk az alvásra. Jöhet a meditáció, a jóga, a naplóírás, az olvasás, illetve a kényeztető fürdőzés, továbbá mindegyiket kiegészítheted kamillatea kortyolgatásával is. Fedezd fel, mi lazít el téged annyira, hogy az elméd lecsendesedjen, ezáltal készen állhass a csobbanásra az álomvilágba. Tompítsd a lámpafényeket, gyújts gyertyát, teremts stresszmentes környezetet. Legyen a hálószobád a szentélyed! Idővel ez a szokások egyfajta jelként szolgálnak majd a testednek arra, hogy aludnod kell.

Búcsúzz el a délutáni kávédtól és a szundikálástól is!

A sleep-care igazából egész napos program: ügyelned kell a délutáni szokásaidra is, különben álmatlanul fogsz forgolódni esténként. A szakemberek azt javasolják, hogy 14.00 óra után már ne fogyassz koffeintartalmú italokat, azaz a kávészünetedet legkésőbb eddig iktasd be a programodba. (Alternatív megoldás lehet a matcha tea, ami harmadannyi koffeint tartalmaz, mint a kedvenc lattéd.) A feketéd illatához hasonlóan csábítónak tűnhet az ebéd körüli szundikálás annak reményében, hogy új erőre kapsz a munkában, pedig csak még fáradtabb leszel miatta. Ha mindenképpen muszáj ledőlnöd egy kicsit, maximum húsz percet engedélyezz magadnak a szunyókálásra, különben felboríthatod a szépen felépített alvástervedet.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 vitamin, aminek hiánya alvásproblémákat okozhat