Horoszkóp
Lélek
Divat
Szépség | Beauty Club
Sztárok

Idén már tényleg bele kell vágnod a környezettudatos mosásba, mi pedig segítünk, hogyan kezdj bele!

unsplash.com
Bellák Dóra

Manapság már egyértelmű, hogy gépek végzik el helyettünk a mosást vagy a szárítást, gyorsan beszerezhető anyagokkal. De biztos, hogy jó ez így a környezetünkre nézve?

Többféle ok miatt is változtathatunk mosási szokásainkon. Az ökomosással nem csak pénztárcánkat kíméljük meg, de a természetnek is teszünk egy szívességet azzal, hogy nem engedünk le rengeteg vegyszert a lefolyókon. Emellett a betegségek kialakulásának kockázata miatt is érdemes váltani, hiszen a hagyományos gépi mosáskor a mosóporok és öblítők egy része a szövetek közé tapadva ott marad a ruhában. Ez probléma lehet azoknak, akiknek kifejezetten érzékeny a bőrük, vagy hajlamosak az ekcémára. De a kisbabáknál is különösen fontos, hogy vegyszerekkel mosott ruhák ne érintsék a bőrüket!

Olvasd el ezt is!
Hogyan űzd ki a műanyagot a mindennapjaidból? Mutatunk pár szuper ökobarát terméket

Első körben kezdjük az alapoknál. Érdemes szem előtt tartani, hogy mennyi energiát és vizet spórolhatunk a tudatosabb géphasználattal. A leghatékonyabb módszer, ha az optimális mennyiségű és megfelelően szortírozott, esetleg előkezelt ruhákat az előírtnak megfelelő mosószerrel (ha megoldható környezetbarát változattal), az ideális programmal mossuk ki. De nézzük, mire kellene még odafigyelni:

  • Új készülék vásárlásakor mindig az energiatakarékos termékeket részesítsük előnyben!
  • Ha nem tudod kikerülni a vegyszeres mosást, akkor használd az előírt mennyiséget, de hidd el, ennek még a fele is bőven elég lesz! Mindenképp kerüld a klór, benzin, triklór-etán, perklór-etilén, aceton, denaturált szesz, metanol alkohol, izopropil alkohol összetevőket tartalmazókat. Válaszd helyette az enyhén vegyszeres mosószert, ami foszfát-, formaldehid-, illatanyag-, és oldószermentes, ezek többnyire környezetben lebomló komponensekkel rendelkeznek.
  • A mosógép a legtöbb energiát a víz felmelegítésére használja fel. Nem mindig érdemes magas hőfokon mosni, hiszen alacsonyon is ugyanúgy kijönnek a foltok előkezelés után.
  • Érdemes minél magasabb fordulatszámon használni a centrifugát, hiszen ha utána a szárítógépben kötnek ki, elég lesz egy rövidebb program is.
  • Ne indítsd el a gépet ha csak félig van megpakolva, inkább várd össze a mosnivalót és tervezz előre! Vagy ha erre nincs lehetőség és a gép is engedi, kisebb mennyiségnél a félprogram lesz a megoldás.
  • Ha csak pár ruha szennyezett erősebben, akkor ezeket mindenképp kezeld elő, nem kell rögtön magasabb hőfokra rakni. Az áztatást ne forró, hanem langyos vízben végezd, különben belefőzheted a foltot.
  • A mosógépet is jó ha tisztán tartod, így a benne lévő szennyezés és kellemetlen szagok nem a ruhán kötnek ki. Erre a legideálisabb eszköz az ecet lesz, amivel a kórokozókat is elpusztíthatod.
  • Ha teheted, a tiszta ruhákat mindig friss levegőn szárítsd!
forrás: unsplash.com
TIPP: Klóralapú mosószert ne kombináljunk ammónia tartalmú vagy savas alapanyagokkal, mert mérgező gázt képezhetnek. Ezzel pedig magunknak és családunknak okozhatunk légzőszervi betegségeket.

De ne szaporítsuk tovább a szót, jöhet amire mindenki várt, melyek is azok a termékek, amikkel tudatosan tisztíthatjuk ruháinkat:

  • Mosódió: A Dél-Indiában található szappanfa termésének héjából kinyert szaponin nevű hatóanyagának köszönheti szappanhoz hasonló erős zsíroldó és tisztító hatását. Önmagában inkább átlagosan szennyezett színes ruhák 40 fokon történő mosására alkalmas. Fehéreknél érdemes mosószódával kombinálni, mert nélküle beszürkülhetnek. Egy adag akár 3-4 mosáshoz is elegendő.
  • Vadgesztenye: Igen, jól olvastad! Tisztíts meg 4 szemet belőle és áztasd 20 percig 1 liter forró vízben! Utána vágd négy részre és szedd ki a belsejét, amik mehetnek egy vászonzacskóban a mosógép dobjába. Egy adag 2-3 mosásra elegendő. Tárolásnál viszont legyél körültekintő, mert hamar bepenészesedik.
  • Mosószappan: Tömb, reszelt és folyékony változatban is megtalálod. Régen állati eredetű zsírokból készült, ma már átváltottak növényire, úgyhogy még a vegán életmódba is belefér. De állítások szerint az új változat már kevésbé jól tisztít, mint az állati eredetű.
  • Mosószóda: Ismerheted más néven is, mint a nátrium-karbonát vagy sziksó. Makacs foltok eltüntetésére is ideális és még vízlágyításra is tökéletes. Fehér ruhák tisztítására kifejezetten ajánlott hiszen fakítja a színeket. Áztatáshoz, erősen szennyezett ruhák előkezelésénél is helytáll, ilyenkor 15 liter vízhez kell 1-2 evőkanálnyit hozzákeverni.
  • Szódabikarbóna: Hasonló a mosószódához, csak kevésbé lúgos. Olajos foltoknál érdemes bevetni, emellett jó szagtalanító is.
  • Bórax: A klór tartalmú termékeket válthatod ki, főleg ha fehérje alapú foltokat próbálsz eltüntetni. Vigyázz vele, 60 fok felett veszélyes lehet!
  • Mosólabda: Tisztítja és ionizálja a vizet miközben kiszívja a szennyeződést a ruhákból. Nem oldja a ruhák színanyagát, antibakteriális és higiénikus is. Körülbelül 100 mosásra lesz elegendő.
  • Ecet: Öblítő helyett érdemes alkalmazni, hiszen fertőtleníti és szagtalanítja a ruhákat. Biológiailag erjesztett ecetre ruházz majd be!
  • Citromlé: Az előbbihez hasonlóan szuper folttisztító, főleg a gyümölcsös eredetűeknél.
  • Háztartási só: Foltoknál érdemes használni és még a fakó színeket is élénkíti.
  • Illóolajok: Manapság a tiszta ruha összeforrt a finom (de mesterséges) illatokkal. Ha nem tudsz megválni ettől az érzéstől, mindenképp próbálj ki egy levendulásat vagy teafaolajat, ami fertőtlenít és még a folttisztítást is segíti.
  • Kókuszolaj: Gyapjúmosásnál lesz érdemes bevetned.
Olvasd el ezt is!
40 dolog, amit mind megtehetnénk a bolygó túléléséért

Fontos tudnod, hogy az elején sosem fogsz tökéletes és ugyanolyan eredményt produkálni, mint rég. Néha be fog csúszni egy-egy túl ecetes vagy kissé beposhadt szagú adag is. De nincs semmi baj, tarts ki és kísérletezz a mennyiségekkel, mindenki meg fogja hálálni a végén!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
A legkúlabb környezettudatos termékek
A kereséshez kezdj el gépelni!