Környezetbarát esküvőt tervezek, de nem olyan egyszerű, mint elsőre gondoltam

Unsplash/Camila Cordeiro
Besenyei Bianka

Sok buktatóba bele lehet futni, ha valaki élete nagy napján is ökotudatos szeretne lenni.

A környezettudatos esküvő fogalma néhány éve vált igazán divatossá, azóta sok pár arra törekszik, hogy kisebb ökológiai lábnyomot hagyjon élete egyik legfontosabb napján. Így vagyunk ezzel mi is a vőlegényemmel, akivel csak nemrég fogtunk bele az esküvőszervezésbe. Tavaly februárban kérte meg a kezem, amikor még csak hírből hallottunk a koronavírusról és fogalmunk sem volt arról, hogy néhány hét alatt teljesen megváltozik az életünk. Ahogy a világ bezárt, mi is jegeltük az esküvő témáját, de idén rá kellett jönnünk, hogy a régi életünket egy ideig még biztosan nem kapjuk vissza, ezért alkalmazkodnunk kell. És az esküvőnknek is.

Olvasd el ezt is!
Lenyűgöző frizurák: mindent felülmúlnak a 2021-es év esküvői hajtrendjei

Kicsiben gondolkodunk

Egyelőre (a cikk megírásának idején) csak 10 fő vehet részt a polgári szertartáson, ám bizakodóak vagyunk, és terveink szerint júliusban már számolhatunk 20 fős vendégsereggel. Szakértők szerint ez mikroesküvőnek számít, ami nagyon fontos szempont az ökotudatosság szerint. Kevesebben utaznak a helyszínre, ezáltal kisebb mértékben szennyezik a környezetet. A mi esküvőnkre konkrétan két autó érkezik majd, mindenki más tömegközlekedéssel jut majd el a helyszínre.

Apropó helyszín!

„Próbáljunk olyan esküvői helyszínt választani, ahol fontosnak tartják a környezetvédelmet és folyamatosan törekszenek környezeti terhelésük csökkentésére! Ennek nagyon sok eleme lehet: szelektíven gyűjtik a hulladékot, komposztálnak, nem árusítanak műanyag palackos készítményeket, nincs náluk habtálca, környezetkímélő mosószereket használnak, elérhető náluk vegetáriánus és vegán menü, felelősen gondoskodnak a megmaradt ételekről”

- tanácsolja Varga Barbara, a Bara Wedding esküvőszervezője és zöld esküvők nagykövete.

A vőlegényemmel bár törekszünk a fentebb írtakra, a vegán menüt nem merjük bevállalni. Az viszont vezérelv volt nálunk, hogy ne kelljen a násznépnek egyik helyről a másikra utaznia napközben. Már ki is béreltünk egy gyönyörű kis villát, aminek a kertjében zajlik majd a szertartás és itt történik a vacsora is. Pont annyi szoba van az épületben, ahány vendég elszállásolására szükség lehet. A buli viszont ezúttal elmarad, legalábbis az alkony vet majd véget neki, ugyanis nem tervezünk plusz világítást biztosítani a kertbe, hogy ezzel is óvjuk a Földet.

forrás: Unsplash/bantersnaps

DekorÁLOM

A dekorálás és a virágok megszállottjaként vérző szívvel mondok le a különböző grandiózus megoldásokról, és ezúttal beérem a kevesebb néha több elvével. Egy fokkal talán könnyebben megy a dolog, ha belegondolok, hogy már önmagában is gyönyörű a kert, ahol az esemény zajlik majd. Ha valahova, oda tényleg nem kell extra cicoma. Barbara azt tanácsolja, hogy hazai kertészetből válasszunk szezonális virágot (igaz ez a menyasszonyi csokorra is), de még ennél is jobb alternatíva lehet a cserepes- vagy a papírvirág. Az esküvőszervező nagyon kedves ötletre is felhívta a figyelmem, ha az élő virág mellett tesszük le a voksunkat: a végén ajándékozzuk tovább egy nyugdíjas otthonnak.

Valami új

Mint minden menyasszonynak, nekem is kulcsfontosságú a ruha.

„Ez egy kicsit nehéz kérdés! Környezetkímélőbb használtan esküvői ruhát venni, mint vadonatújat, vagy régi ruhát átalakítani. Ha valaki mégis arra vágyik, hogy saját ruhája legyen, akkor hazai tervezőt válasszon és ne a világ másik végéről szállíttassa ide”

- tanácsolja Barbara, aki persze hozzáteszi, alapvetően törekedni kell a kompromisszumra, hogy jól érezzük magunkat, de közben ne terheljük túl a környezetet.

Ebben a kérdésben a szívemre hallgattam és úgy döntöttem, olyan hazai tervezővel készíttetem el a ruhát, akit történetesen hozzám is közel áll.

Nem részletkérdés

Egy esküvő persze rengeteg apró részletből áll, így sok dologra kell odafigyelni. Barbara szerint egyre kedveltebb dolog például az elektronikus meghívó küldése, amit mi is komolyan fontolgatunk a vőlegényemmel. Persze a nagyszülők nyomtatott verziót kapnának, így a családban maradna belőle emlékbe egy-két darab. Köszönetajándékként is érdemes valami olyasmit választani, amit a vendégek később szívesen elhasználnak vagy elfogyasztanak. És persze az sem mindegy, milyen csomagolásban adjuk át őket, a celofán egyértelműen tiltólistás.

Olvasd el ezt is!
A királyi családok legdrágább menyasszonyi ruhái: sosem hinnéd, mennyit érnek


Az esküvőszervező még néhány plusz tanáccsal ellátott:

- olyan időszakban tartsuk a nagy napot, ami nem túl meleg, nem túl hideg, hogy ne kelljen feleslegesen hűtést, fűtést működtetni

- szertartás után természetes konfettit használjunk rizs vagy műszirom helyett, például szárított virágot vagy levél konfettit

- a műanyagot pedig teljes mértékig zárjuk ki: szívószál, pohár, tányér, csomagolási eszköz. Helyette találjunk más alternatívákat.

Ezeket a lenyűgöző fotókat láttad már?

Nézd meg a galériánkat - 26 kép
Díjnyertes esküvői fotók