Csak háttérzajjal tudsz elaludni? Komoly problémát jelezhet

Getty Images/Geber86
Bíborka

Nem jelent túl jót, ha totál csendben nem megy az alvás. Derítsd ki, mi lehet az oka!

Nagyjából mind megyünk át olyan időszakon az életünkben, amikor nehezebben megy az elalvás vagy többször riadunk fel álmunkból. Ennek számos oka lehet a külső tényezőktől kezdve a belső stresszig, ami egészen odáig is fajulhat, hogy szakember segítségét kérjük. Vannak, akik az elalvás problémáját elbagatellizálva azzal próbálják orvosolni a helyzetet, hogy bekapcsolva hagyják a tévét vagy fülhallgatóval a fülükben, lágy zenére próbálnak elszundítani. A sikeren felbuzdulva pedig egyenesen szokást csinálnak abból, hogy valamilyen háttérzajra alszanak el.

Olvasd el ezt is!
Teszteltem a 4 leghatékonyabb alvási trükköt, elárulom, melyik vált be leginkább

Miért probléma, ha tévé mellett alszol el?

Azt már tudjuk, hogy a külső zajok és fények képesek könnyen kizökkenteni az embert az alvási ciklusból, így egyáltalán nem számít egészségesnek alapzajjal aludni, hiszen így nehezen jut az ember a pihentető REM-fázisig. Egy tiktokker épp a minap árulta el, hogy a terapeutája szerint igen problémás a dolog a bekapcsolt tévé alvás közben.

„Az, ha valaki nem tud elaludni háttérzaj nélkül, nagyon gyakori azok körében, akik valamilyen mentális problémával küzdenek. Valójában ez egy reakció arra a traumára, hogy valakit elhagytak, esetleg fél a magánytól, a zaj ugyanis ráveszi az agyat arra, hogy úgy érzékelje, az illető nem egyedül alszik el”

- állítja a videójában a férfi.

A pszichológusok szerint egyébként a háttérzaj gyakran a negatív érzelmek elkerülésére szolgáló eszköz. A szakértők úgy gondolják, hogy az, akinek bármilyen tevékenységhez háttérzajra van szüksége, az nagy valószínűséggel menekül az érzései elől. Mivel minden figyelmedet arra a dologra összpontosítod, amit csinálsz és amit épp hallgatsz, ezért nem marad kapacitásod mással foglalkozni. A szakemberek szerint ez nem feltétlenül jelent problémát, ez csupán egy megküzdési stratégia és egyetlen ilyen stratégia sem jó vagy rossz. A figyelemelterelés is lehet hasznos eszköz, ha épp erre van szükséged, persze ezt sem lehet a végtelenségig csinálni. Jenna Carl pszichológus szerint az, aki mindig eltereli a figyelmét a kellemetlen gondolatokról, erősítheti a mögöttük meghúzódó szorongást.

Ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 intő jel, hogy mentálisan kimerültél és pihenésre van szükséged

Gondoltad volna, hogy még ők is küzdenek mentális betegséggel?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Minden Disney hercegnőnek mentális betegsége van