Az elutasítás terápia valóban elűzi a kudarctól való félelmed? Most kiderül

Getty Images
Kata

Egyre népszerűbb a TikTokon a saját magadon alkalmazható elutasítás terápia. De mit gondol róla a pszichológus?

Biztosan te is kerültél már olyan helyzetbe, amikor elutasítottak, mondjuk egy szórakozóhelyen, ahol nagyon cukinak találtad a pultos srácot, ő azonban nem viszonozta az érdeklődésedet, vagy, amikor a munkahelyeden fizetésemelést kértél, de nem kaphattad meg. Ezek a szituk minimum kellemetlenek, szinte bárkinek jókora szorongást okoznak, ezért a többség mindent megtesz annak érdekében, hogy elkerülje ezeket.

Vannak azonban olyanok, akik egyenesen keresik a lehetőséget arra, hogy visszautasításban legyen részük, ugyanis abban hisznek, így megerősíthetik a lelküket.

Olvasd el ezt is!
Adsz vagy elfogadsz: a pszichológia szerint két típusba tartoznak az emberek a beszélgetéseik szerint

Mi az az elutasítás terápia

Az úgynevezett elutasítás terápiát a 2010-es évek elején egy Jason Comely nevű szabadúszó informatikus találta ki és terjesztette el, tulajdonképpen egyfajta játékról van szó. Aki részt vesz benne, annak minden nap bele kell menni egy olyan helyzetbe, ahol visszautasítják.

A feladatok között szerepel például, hogy menj oda a boltban egy idegenhez és kérd meg, vigyen el kocsikázni a városban. Nyilván nemet fog mondani, te pedig elutasítással, visszautasítással szembesülsz. A technika szuper menő a TikTokon, számos tartalmat találsz róla a #rejectiontherapy hasgtag alatt.

Elutasítás terápia a pszichológus szemével

Mivel az elutasítás terápiát nem pszichológusok fejlesztették ki, a Pure Wow magazin szerkesztősége kíváncsi volt, ők mit szólnak hozzá szakmailag. Dr. Elisabeth Morray pszichológus volt ebben a segítségükre, ő azzal kezdte, hogy ez a játék leginkább az általuk használt expozíciós terápiára hasonlít, amely során olyan tevékenységre biztatják a pácienseket, amelyektől egyébként nagyon félnek. Ezzel érhető el, hogy az illető egészséges módon legyen képes szembenézni a félelmeivel, idővel csökkenjen a szorongása.

Kinek ajánlja ezt a módszert a pszichológus

A szakember szerint ez a játék azok számára megfelelő, akik kis vagy közepes mértékű szorongásnál erősebbet nem éreznek akkor, ha elutasításról, kudarcról, kellemetlen helyzetekről van szó. Az ember kapcsolódásra és nem elutasításra van programozva. Amennyiben azonban komoly rettegést élsz át az ilyen helyzetek előtt, közben és után, számodra a pszichológus jelenti a valódi segítséget és kiutat, nem ez a játék.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Ezzel a 4 dologgal fordul legtöbbször pszichológushoz az Y generáció