Eljött az év legborúsabb időszaka: ezt teheted a mentális egészségedért

Sinitta Leunen/Unsplash
Barna Borbála

Bármennyire is szeretnénk, sajnos nem alhatunk téli álmot, ezért meg kell tanulnunk megőrizni a mentális egészségünket a legszürkébb, legenerváltabb hetekben is. Az alábbi tippjeink megóvhatnak a szezonális affektív zavartól.

A téli időszámítás kezdetének általában mindannyian örülünk, hiszen az óraátállításnak hála hatvan perccel többet alhatunk a megszokottnál – ráadásul ehhez Hermione Granger időnyerőjére sincs szükségünk. A lelkesedésünk azonban nem tart sokáig, mivel a november előrehaladtával a napok egyre rövidebbnek, illetve sötétebbnek tűnnek és ilyenkor még a közelgő karácsonyi ünnepek gondolata sem tud felvidítani minket.

Ha te is arról ábrándozol, bárcsak hibernálhatnád magadat tavaszig, akkor elképzelhető, hogy a depresszió egyik fajtájától, a szezonális affektív zavartól (SAD) szenvedsz, amely letargiával, hangulatingadozással, megnövekedett alvásigénnyel, túlevéssel és energiátlansággal járhat. Nem csoda tehát, hogy ezek a hetek „kiérdemelték” az év legkomorabb időszakának címét. (Egy dániai kutatás például rávilágított arra, hogy az 1995 és 2012 között eltelt években novemberben 11%-kal nőtt azon emberek száma az országukban, akiket depresszióval diagnosztizáltak.) Bár a napfényes órákat természetesen nem tudjuk hosszabbra nyújtani, mégis felvehetjük a harcot a novemberi blues-zal ellen. Eláruljuk, hogyan teheted ezt meg!

1. Ne a kávétól reméld a csodát!

Ha letörtnek, motiválatlannak, kimerültnek érzed magad, az első utad máris a kávéfőződhöz vagy a kedvenc kávézódhoz vezet? Hidd el, megértjük, miért teszed ezt, mégis arra biztatunk, hogy keress más megoldást az energiaszinted felturbózására. A titok valójában nem az eszpresszóban, hanem az egészséges étrendben rejlik, amit gyümölcsökkel, zöldségekkel és egészséges fehérjékkel kell gazdagítanod. Persze a D-vitamin pótlásáról sem szabad elfelejtkezned, mivel a napfényes órák hiányában nem hagyatkozhatsz a természetes bevitelre. A feketéd helyett pedig érdemes inkább zöld teát kortyolgatnod a felfrissülésért, de bevetheted a matcha teát is, aminek kifejezetten alacsony a koffeintartalma: így nem adagolhatod túl az utóbbit a leghangolóbb napokon sem.

Olvasd el ezt is!
Úgy tűnik, hogy gyakoribbak a mentális betegségek nők körében, mégpedig emiatt

2. Válj reggeli pacsirtává!

Borzalmas tanácsnak hangozhat, ennek ellenére igenis azt tanácsoljuk, hogy ebben a komor időszakban próbálj meg reggelente hamarabb felkelni a megszokottnál – például hat órakor. Minél korábbra állítod az ébresztődet, annál több dolgot végezhetsz el napfényben és ez óriási hatással lehet a produktivitásodra, továbbá a szezonális affektív zavar tüneteit is enyhítheted vele.

3. Hagyd el a komfortzónádat!

Amint beköszönt a téli időszámítás, az ágyad válik a kedvenc helyeddé az egész világon? Nem hibáztatunk ezért, mert aligha akad csábítóbb egy esős, hűvös napon, mit bevackolni magunkat a takaró alá és elmerülni a Netflix feneketlen kínálatában – lehetőleg valamilyen egészségtelen nassolnivaló társaságában. Ugyan a pihenés a self-care fontos része, nem hanyagolhatod a testmozgást sem. Az edzés bizonyítottan hangulatjavító és stresszcsökkentő lehet, a jótékony hatásait pedig gyakorlatilag azonnal megtapasztalhatod. Ha minden észérv ellenére semmi kedved kondiba menni vagy részt venni egy izzasztó spinning órán, akkor egyszerűen csak sétálj húsz-harminc percet a környékeden, esetleg kapcsold be a kedvenc Spotify-playlistedet és táncold körbe a lakásodat. (Igen, ez is edzésnek számít!)

Olvasd el ezt is!
Levertség vagy depresszió? 4 dolog, ami segít megkülönböztetni őket egymástól

4. Vigyél rendszert a napjaidba!

Télen hajlamosak vagyunk úgy érezni, mintha Az 50 első randi főhősnőjéhez hasonlóan újra és újra ugyanazt az egy napot élnénk át: csak Lucy és Henry romantikus kalandjával ellentétben a mi 24 óránk szürke, hideg és letargikus. A jó hír az, hogy beleszólhatunk a saját sorsunk forgatókönyvébe: különböző reggeli és esti rutinok bevezetésével boldogan fekhetünk le aludni éjszakánként. Az efféle rendszeres, mindennapos tevékenységek csökkenthetik a stresszt és javítják a hangulatunkat: ráadásul tényleg apró lépésekkel hatalmas eredményeket érhetsz el. Ha elalvás előtt vagy ébredés után meggyújtasz egy illatos gyertyát és olvasol pár oldalt az aktuális könyvedből, vagy munka után mindig kipróbálsz egy új receptet vacsorára, hamarosan egészen más fényben látod majd a korábban végeláthatatlannak tűnő telet.

Olvasással is tehetsz a mentális egészségedért.
Katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 15 kép
15 könyv a mentális egészségedért