Szélsőséges érzelmek viharában: mi az a borderline személyiségzavar, és mit érdemes tudni róla?

Getty Images/Francesco Carta fotografo
Tollas Tímea

A népesség 2%-át érintheti, így fontos beszélni róla.

A mai világban az egyre rohanó életmód és a folyamatos stressz hatására a mentális egészségünk is sokkal többször kerülhet veszélybe. Sokan úgy gondoljuk, hogy az idegesség és a felelősségtől való félelem a legnagyobb probléma és egyben mumus is a mindennapok során, azonban léteznek ennél jóval komolyabb mentális problémák is.

Olvasd el ezt is!
4 tea, ami fokozza a boldogságérzetet és segít megőrizni a mentális egészséget

Kiket érinthet a borderline személyiségzavar, és mi is ez pontosan?

Ahogy a Wikipédián is olvasható: a borderline személyiségzavar főként a hangulat szélsőséges ingadozásával, önkárosító tünetekkel és kínzó érzelmi állapotokkal járó tünetegyüttes, valamint a személyközi kapcsolatok, és az énkép/én-identitás instabilitásával jellemezhető súlyos személyiségzavar. Befolyásolja azt, ahogyan az érintett önmagáról és másokról gondolkozik. Ez legtöbbször komoly problémákat okoz az érintettek számára a mindennapi életében, ahogyan a társas kapcsolataikban is.

Tudod, mit érez egy borderline személyiségzavarban érintett személy? Intenzív félelmet az elhagyatottságtól és folyamatos rettegést attól, hogy egyedül marad a problémáival. A leggyakoribb gondnak a folyamatos hangulatváltozások kezelése számít, amely miatt sokszor a borderline-osok családtagjai és barátai is nehéz helyzetbe kerülnek.

A borderline személyiségzavar általában a korai felnőttkorban kezdődik. Egyes kutatások adatai alapján bizonyítható, hogy ez az állapot fiatal felnőttkorban rosszabb, azonban az életkor előrehaladtával fokozatosan javulhat a megfelelő kezelés és pszichoterápia mellett.

forrás: Pexels/Andrea Piacquadio


A főbb jelek és tünetek a következők lehetnek:

  • Túlságosan intenzív, ugyanakkor instabil kapcsolatok: az egyik pillanatban még istenít valakit, míg pár pillanattal később már gyűlöletet érez iránta. Ezt a gyűlöletet az az érzés táplálja, hogy az illető nem törődik vele igazán, vagy sosem volt fontos a számára.
  • Gyors és hektikus változások az önképben és a célokkal kapcsolatban
  • Félelem a stressztől és a valósággal való érintkezés elvesztése, akár hosszú percekre vagy órákra is.
  • Önkárosító viselkedés és gondolatok: folyamatos költekezés, gyakori védekezés nélküli szex ismeretlenekkel, öngyilkosság gondolata, kábítószerrel való visszaélés, falási rohamok a nap bármely szakaszában, egy pozitív párkapcsolatból való kihátrálás.
  • Állandó hangulatváltozások, amelyek néhány órától kezdve sokszor akár napokig is eltarthatnak. Ezt követően pedig jellemző a szégyen és az ingerlékenység érzetének váltakozása.
  • Üresség érzése

Mitől alakulhat ki a borderline személyiségzavar?

Kialakulásának okai máig nem tisztázottak pontosan, a környezeti tényezők mellett – mint például a gyermekbántalmazás vagy elhanyagolás esete – a borderline személyiségzavar kialakulása leginkább a következő tényezőkhöz köthető:

  1. Genetikai hajlam: egyes, a borderline személyiségzavarban szenvedő ikreken és családokon végzett tanulmányok azt sugallják, hogy a személyiségzavarok öröklődhetnek, vagy legalábbis erősen kapcsolódhatnak más mentális egészségügyi rendellenességekhez a családtagok körében.
  2. Az agy működésének rendellenességei: az érintettek körében végzett kutatások változásokat mutattak ki az agy bizonyos területein, amelyek részt vesznek az érzelmek szabályozásában, az impulzivitásban és az agresszióban. A legtöbbször nem megfelelő mennyiségű a szerotonin hormon termelése, amelyet szintén összefüggésbe hoztak a borderline személyiségzavar kialakulásával.
  3. Stresszes gyermekkor és traumák: a legtöbb borderline-ban szenvedő ember arról számol be, hogy gyermekkorában szexuálisan vagy fizikailag bántalmazták, vagy elhanyagolták őket. Míg mások ellenséges konfliktusoknak és instabil családi kapcsolatoknak voltak kitéve.

Milyen kezelési lehetőségek merülnek fel?

A borderline személyiségzavart elsősorban pszichoterápiával kezelik, de amennyiben a szakember szükségesnek ítéli meg, gyógyszeres kezelés is szóba jöhet. Ez segíthet megtanulni az állapot kezeléséhez szükséges főbb készségek elsajátítását. Sose szégyellj segítséget kérni, ha úgy érzed, hogy baj van. Az időben elkezdett terápia segítségével akár teljes értékű életet is lehet élni. A legfőbb és igen hatékonynak mondható kezelési lehetőségek közé tartozik a pszichoterápia, a kognitív viselkedésterápia és a séma terápia.

Amennyiben szívesen olvasnál még erről a személyiségzavarról és szereted a könyveket, az alábbiak nagyon tanulságosak lehetnek:

Koncz Orsolya: Hullámvasút

Kneszl Beáta Carmen: Én, a megbélyegzett

Dr. Paul Conti: Trauma, a láthatatlan járvány

Lévay Anikó: Borderline személyiségzavarom van

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 31 kép
Hányadikán születtél? Ezt fedi fel a személyiségedről