Ismerd meg a BDD testképzavar gyakori tüneteit!

getty images
Joy.hu

Ha a testképzavarokról esik szó, mindenkinek az anorexia és a bulimia jut eszébe. Pedig van több ilyen rendellenesség, és egy kevésbé ismert, a BDD (Body Dysmorphic Disorder, vagyis testdiszmorfiás zavar), ami legalább ennyire veszélyes.

Olvasd el ezt is!
Szörnyen beteg és veszélyes fogyókúra terjeng – tudj róla, de soha ne próbáld ki!

Mi az a BDD?

A testdiszmorfiás zavar egy olyan betegség, melynek során a páciensek úgy gondolják, hogy hatalmas hibáik vannak, és mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a vélt (sokszor nem is valós, mások által észre sem vett) hibát kijavítsák - akár műtéti áron is. A BDD-vel küzdők kórosan elégedetlenek bizonyos testrészeikkel, ez pedig a mindennapjaikat is megnehezíti.

Mik a BDD tünetei?

  1. rengeteg idő eltöltése az apró, vagy nem is létező testi hibákon való szorongással
  2. szinte észrevehetetlen rituálék (rendszeres tükörhasználat, sminkigazítás), amikkel elrejthető és észrevehető a hiba
  3. gyakran pont ezek ellenkezője jelentkezik, vagyis a tükrök kerülése, paróka és más eszközök használata a csúnyának vélt testrész elrejtésére
  4. orvosról orvosra járás a hiba kiküszöbölésének reményében
  5. a munkahely vagy iskola kerülése a kinézet miatt
  6. túlzott, kóros érdeklődés a szépészeti beavatkozások iránt
  7. folyamatos megerősítés-igény a környezettől
  8. társadalmi elhidegülés, izoláció
Olvasd el ezt is!
Egy „formás" nő férje üzeni minden testképzavarral küzdőnek, hogy…

A BDD egyébként nem sorolható a táplálkozási zavarok kategóriájába, mégis sokan összekeverik az anorexiával és bulimiával, mivel a betegek gyakran a súlyuk és alkatuk miatt is aggódnak. A fenti tünetek mellett a szorongásos zavar és a kényszerbetegség jellemzői is megfigyelhetőek a BDD-vel küzdő embereken, hiszen idegeskednek, túlzottan aggódnak a külsejük miatt. Vannak, akik a bőrüket kritizálják, mások az orrukat, szemöldöküket, ezért érdemes a korai előjelekre nagyon odafigyelni.

Emellett fontos megemlíteni, hogy a testdiszmorfiás zavarral küzdők nagy része nem ismeri fel, hogy beteg, ezért a környezetnek nagyon oda kell rá figyelni. A BDD pedig azért is veszélyes, mivel az eddigi adatok szerint a betegek nagy része követ el öngyilkosságot, olyan magas szintre jut a testükkel való elégedetlenség mértéke.

Ha úgy érzed, hogy valaki a környezetedben BDD-vel küzd, érdemes mihamarabb szakember segítségét kérni, aki segít megoldást találni a problémára!


Olvasnál még a témában?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
A pozitív testkép mellett kampányol legújabb fotóival az évekig anorexiával küzdő lány