Amikor ébredés után nem tudsz megmozdulni, és úgy érzed, nem vagy egyedül: te átélted már az alvási paralízist?

Getty Images
Léna

Mozgásképtelenség és hallucinációk: nem véletlenül állítják sokan, hogy ez a világ egyik legijesztőbb élménye!

Olvasd el ezt is!
Irányított álom: ezzel a módszerrel mindenkinek összejöhet

Az alvási paralízis a világ egyik legijesztőbb élménye, aki pedig tapasztalta – vagy mai napig gyakran átéli –, pontosan tudja, miért. Az egész azzal kezdődik, hogy felébredsz, és azon kapod magad, hogy nem tudsz megmozdulni. Akárhogy próbálkozol, még a kisujjadat sem bírod arrébb húzni, és nehezen kapsz levegőt. Mintha valami nyomás lenne a mellkasodon, amit még csak le sem tudsz rázni magadról. A bénulás önmagában a frászt hozza rád, de nem ez a legrosszabb része: az alvási paralízis hatására ugyanis elkezdesz hallucinálni, és olyan dolgokat látsz magad körül, amik igazából nincsenek ott.

És ezt saját tapasztalatból tudom mondani, ugyanis az elmúlt években nagyon sokszor átéltem már ezt. Van, hogy hónapokig egyszer sem jelentkezik, aztán olyan is, hogy egymás után három reggel bénultan ébredek fel. Ilyenkor mindig beindul a hallucináció: láttam már a 8. emeleti ablakban kapucnis alakot kopogtatni, kalapos férfit állni az ágyam végében, sőt, éreztem már azt is, hogy rángatják alattam az ágyat, holott senki sem volt ott. Már megtanultam, hogy ez nem a valóság, így ezektől nem ijedek meg; vagy megpróbálok visszaaludni, vagy addig igyekszem mozgatni a lábujjaimat, míg végül sikerül megmozdulni. Ha veled is előfordult már hasonló, elárulom, pontosan mi történik ilyenkor a testedben!

Mi is az az alvási bénulás?

Ez a kellemetlen élmény elalvás előtt vagy ébredéskor jelentkezik, és a jó hír, hogy maximum 1-2 percig tarthat – noha aki épp ezt éli át, sokkal hosszabb időnek érzékeli. A REM-fázisban az izmaid lebénulnak, hogy nyugodtan tudj aludni, azonban ha közvetlenül ebből ébredsz fel (vagy a tested nem megy végig az összes lépcsőn az elalvásnál, és rögtön ebbe kerülsz), teljesen összezavarodik minden. A test nem tudja eldönteni, alszol-e vagy sem, ezért a kettő keverékében találod magad. Az agyad már ébredezik, de a tested még alszik: vagyis nem tudsz mozogni, és afféle éber álomba kerülsz, amiben csak a szemedet tudod kinyitni. Hiába próbálnál kiabálni, még az sem sikerül, akármennyire is igyekszel egy kis hangot kikényszeríteni magadból.

Miért csak ijesztő dolgokat látunk ilyenkor?

Az alvási paralízis idején az emberek többsége elkezd hallucinálni: többnyire látni vélnek dolgokat maguk körül, de van példa arra is, hogy hangokat hallanak vagy úgy érzik, valaki megérinti őket. Eddig még egyszer sem fordult elő, hogy bármiféle vidám dolgot láttam volna, és ezzel mindenki más is így van. De felvetődik a kérdés: vajon miért? Miért nem látunk mondjuk játékos kiskutyákat vagy akár Chris Hemsworth-öt a szoba másik felében? Nos, szakértők szerint erről az tehet, hogy a mozgásképtelenség hatására nagyfokú félelem uralkodik el rajtunk. Még akkor is, ha tudjuk, mi történik velünk. A hirtelen jött stressz és szorongás pedig kiváltja, hogy a szobán körbenézve minden tárgyat máshogy értelmezünk: egy szék vagy poszter is ijesztő alaknak tűnik, és mivel félig álmodunk, elhisszük, hogy az valóság. Mint ahogyan alvás közben az álmaidat is igazinak érzed.

Mi lehet az oka?

Egy kutatás szerint bárki megtapasztalhatja az alvási paralízist, ám leggyakrabban a fiatal felnőttek körében jelentkezik. De hogy pontosan mi váltja ki? Egyelőre nincs rá 100 százalékos biztossággal válasz, de rengeteg vizsgálatot folytattak már erről. Az egyik felmérés szerint a kevés alvás hatására is megjelenhet, és minél gyakrabban pihensz keveset, annál gyakrabban vissza is tér. A kipihent állapot pedig nem csak attól függ, hogy már éjfél előtt ágyba bújsz: az alvás minősége is rengeteget számít!

De rengeteg szakértő szerint a stressz, a depresszió, sőt, még a genetika is szerepet játszik ennek kialakulásában. Azonban ez mind csak felvetés, ugyanis egyikre sem tudták eddig határozottan kijelenteni, hogy az alvási paralízis okozója lenne.

Én például már tapasztaltam, hogy mindig reggel jelentkezik, különösen akkor, ha már kiszálltam az ágyból, de kicsit később mégis visszafekszem szundizni. A jó hír viszont, hogy abban egyetértenek az orvosok: az alvási paralízis nem veszélyes, és sosem okozott még halálesetet!

Olvasd el ezt is!
Megdöbbentő hatással van a testedre, ha gyakran vannak rémálmaid

Neked volt már alvási paralízissel kapcsolatos élményed? Meséld el nekünk kommentben!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 étel a pihentető alvásért