Nem tudsz elaludni? Szakértők szerint az alábbi 3 alvástechnika a leghatásosabb

Pexels/SHVETS production
Bíborka

Van, hogy egy stresszesebb időszakban nehezebben megy az elalvás? Az alábbiak gyakorlása segíthet abban, hogy ez ne így legyen.

Van néhány általános dolog, amit szakértők ajánlanak az inszomniában szenvedő betegeiknek, akiknek nehezen megy az elalvás. Az egyik tipp, hogy készüljenek tudatosan az alvásidőre, azaz lefekvés előtt már ne nyomkodják a telefonjaikat, kerüljék a villogó képernyőket, hozzanak létre pihentető környezetet, kortyoljanak levendulateát vagy épp vegyenek egy forró fürdőt. Ha mindezek ellenére sem sikerül álomba szenderülni, annak több oka is lehet.

Olvasd el ezt is!
Ha rosszul alszol, biztos ismered a fehér zajt: de a sokkal hatásosabb zöld zajról hallottál már?

Ideális esetben 20-30 perc alatt kellene, hogy elaludj, ez persze lehet kevesebb is, ha nagyon fáradt vagy, de fél óra után a nagykönyv szerint már az alvás fázisába kellene, hogy lépj. Ha ez mégsem történik meg, az lehet a túlzott koffeinbeviteltől, a képernyő előtt töltött időtől vagy épp attól, hogy képtelen vagy kikapcsolni az agyad. Tehát arról van szó, hogy túl stresszes életet élsz vagy épp egy olyan időszakon mész keresztül, amikor valami miatt sokat idegeskedsz és ez nem hagy nyugodtan pihenni, mert még este, az ágyban is agyalsz.

Hatásos alvástechnikák

Persze mindenkinek más válik be, de ha nem tudsz elaludni, akkor érdemes több technikát is kipróbálnod. A szakértők szerint a legfontosabb, hogy csak akkor hatékonyak ezek, ha rendszeresen alkalmazod őket.

1. Légzőgyakorlatok

Ezeknek a gyakorlatoknak az a lényege, hogy lelassítsák a pulzusodat, ami önmagában is elősegíti a pihenést és az alvást. Az egyik legelterjedtebb ezek közül a hasi légzés, aminek a lényege, hogy háton fekve az orrodon veszel mély levegőt, és engeded megemelkedni a hasad, majd a szádon engeded ki a levegőt. Az ilyen típusú légzés megnyugtatja az idegrendszert, csökkenti a szorongást és a stresszt. Ha ezt is beépíted az esti rutinodba, egy idő után valószínűleg megteszi a hatását.

2. Progresszív izomrelaxáció

A progresszív izomlazítás egyszerű elven alapszik: az izmok megfeszítésével, majd ellazításával segít csökkenteni a szorongást. Mindig adott izomcsoportok megfeszítésére és ellazítására kell koncentrálni, a fejtetőtől egészen a talpakig. Körülbelül 10 másodpercig érdemes megfeszíteni egy adott izomcsoportot, és miközben ezt gyakorlod, garantáltan nem lesz időd a problémáiddal foglalkozni.

3. Vizualizáció

Ha inkább vizuális típus vagy, akkor ez a technika lesz az igazán neked való választás az összes közül. A lényege, hogy egy szóra vagy egy megnyugtató képre kell összpontosítani, miközben félreteszed a zavaró gondolatokat. Persze ez elég erős mentális jelenlétet igényel, hiszen nem szabad hagynod, hogy közben elkalandozzanak a gondolataid. És hogy mire gondolj? Épp elég, ha „előveszel” egy kellemes emléket a sok közül. De az is megteszi, ha egy adott szót képzelsz el magad elé és elképzeled, ahogy minden egyes betűjét nagyon lassan leírod egy papírra.

Olvasd el ezt is!
Rendkívül erős hatással van a testedre az, ha két egymást követő éjszakán rosszul alszol

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 vitamin, aminek hiánya alvásproblémákat okozhat

Forrás