Az alábbi ételek növelhetik a demencia kialakulásának kockázatát egy új kutatás szerint

Getty Images/Tanja Ivanova
Besenyei Bianka

Sajnos olyan ételekről van szó, amiket a legtöbb ember rendszeresen fogyaszt.

Ha a koronavírus-járvány valamire megtanította az embereket, az az, hogy nincs fontosabb az egészségnél. Egy bizonyos kor felett pedig nemcsak a vírusos- vagy bakteriális eredetű betegségek miatt kezd aggódni az ember, hanem olyanokról is igyekszik minél többet megtudni, mint mondjuk a demencia, ami legtöbbször az idősebbeket érinti, de ritkább esetben a fiatal felnőtteknél is felütheti a fejét.

Olvasd el ezt is!
A kávémennyiség, ami már ártalmas a szervezetednek és zsugorítja az agyat

Rengeteg tévhit kering a betegséggel kapcsolatban, amit az évek alatt több kutatás is cáfolt, mint például, hogy a demencia elkerülhetetlen velejárója az életnek. Ez egyáltalán nincs így, az öregedés nem feltétlenül hozza magával ezt a kórt, sőt az sem igaz, hogy pusztán genetikai eredetű és öröklődő állapotról lenne szó, hiszen az orvostudomány mai állása szerint az esetek többségében nem lelhető fel genetikai kapcsolat. Léteznek viszont bizonyos kockázati tényezők, amik befolyásolhatják a betegség kialakulását.


A Lancet Bizottság (2020) jelentése 12 tételt sorol fel:

  • alacsony képzettség
  • légszennyeződés
  • mozgásszegény életmód
  • halláskárosodás
  • dohányzás
  • magas vérnyomás
  • cukorbetegség
  • elhízás
  • kevés társas érintkezés
  • agysérülés
  • alkoholfogyasztás depresszió

Olvasd el ezt is!
3 ételcsoport, ami agyi ködöt okoz: mutatjuk, mit egyél helyette

Mivel erre az alattomos betegségre nem létezik gyógymód, így mindennél fontosabb a megelőzés, épp ezért a kutatók folyamatosan tárják fel a kialakulását befolyásoló tényezőket. Egy új tanulmány szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása is hozzájárul ahhoz, hogy valakinél demencia alakuljon ki. Elég tág fogalomról van szó, hiszen ide tartozik minden a cukros üdítőktől kezdve a chipseken keresztül egészen a mirelit ételekig. Ezek mind tartósítószereket, emulgeáló szereket, színezőanyagokat és más adalékanyagokat is tartalmaznak.

A JAMA Neurology folyóiratban nemrég publikált tanulmány 10 ezer 35 és 74 év között ember adatait vizsgálta meg, akik 6 brazil városból származnak. A brazilok sok gyorskaját fogyasztanak, a napi bevitt kalóriájuk 20-30%-át ultrafeldolgozott élelmiszerekből szerzik. A kutatók ezért kognitív teszteket végeztek a 10 éves vizsgálat elején és legvégén, majd összehasonlították az eredményeket a résztvevők étrendjeivel. Az elemzés feltárta, hogy azoknak a nőknek és férfiaknak, akik a legtöbb ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztották, 28%-kal csökkentek a kognitív képességeik azokhoz képest, akik kevesebb gyorskaját ettek. Kiderült, hogy ezek az ételek hatással vannak az agyban található végrehajtó funkciókra, a memóriára, a problémamegoldásra, a figyelemre és az önkontrollra.

„A tanulmány eredményei egyáltalán nem meglepőek, ugyanis tudjuk, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend összefüggésbe hozható az elhízással, a 2-es típusú cukorbetegséggel, a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, és ezek a tényezők pedig összefüggnek a kognitív hanyatlással is”

- mondja Dr. Juli Upton dietetikus, az Eat This, Not That! szakértője.  
Olvasd el ezt is!
3 étel, ami kutatások szerint akár 10 évvel is meghosszabbíthatja az életed

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
Memóriatrükkök, ha eleged van a feledékenységből

Forrás: Eat This, Not That