Fény derült rá, mi történik a testünkkel, ha traumát élünk át

Getty Images
JOY

A trauma komoly negatív hatással van a testünkre és a lelkünkre is.

A trauma minden esetben egy olyan életeseményt jelöl, amelyet a személy a múltban élt meg, és amely megrázó, túlmutat a mindennapok tapasztalatain, fenyegeti az egyén testi-lelki egyensúlyát. A traumatikus élmény során az illető azt élheti meg, hogy a világ kiszámíthatatlan, veszélyes, félelmetes hely, belső hite, hitrendszere az életről meginog vagy akár össze is dől.

Ilyen esemény lehet egy támadás, egy súlyos baleset és sérülés, egy halállal fenyegető betegség, egy szerettünk elvesztése vagy bármi más, ami megrengeti addig békés, belső világunkat.

Olvasd el ezt is!
Az alábbi ok miatt vitáztok a pároddal minden alkalommal ugyanarról a pszichológus szerint

Mik a trauma legfontosabb pszichés tényezői?

  • a hétköznapi élethelyzetektől való extrém eltérés, amely meghaladja a mindennapi megküzdőképesség szintjét és erős szenvedéssel jár
  • a megbízható világba vetett hit összeomlása fenyegetettség és kiszolgáltatottság érzése tehetetlenség, a kontroll elvesztése az én, illetve a társas kapcsolatok szétesése

A trauma hatása a testünkre

A trauma egy elme-test állapot, nem csupán mentális állapot. Ennek során gyakran alakul ki poszttraumás stressz zavar (PTS), aminek tünetei között vannak lelkiek és testiek is. Az egyén ilyenkor súlyos szorongást, inszomniát, túlzott éberséget élhet meg, illetve mindent megtehet annak érdekében, hogy kerülje azokat a helyzeteket, amiket a traumájához kapcsolódónak értékel.

A trauma nagyon rossz hatással van a testre, különösen a vérkeringésre és a szívre. Az agy ugyanis az állandó stresszre adott válaszként folyamatosan magasan tartja az úgynevezett stresszhormonok szintjét, ez pedig óriási megterhelést jelent a szervezetnek. Emiatt a traumát elszenvedett egyéneknél megnő a szívroham és agyvérzés kockázata.

Ha mindez még nem lenne elég, az állandó félelem talaján könnyen alakulhatnak ki az emésztőrendszerrel kapcsolatos betegségek, mint például a savas reflux, a gyomorfekély, vastagbélgyulladás vagy az irritábilis bél szindróma. Jelentkezhetnek megmagyarázhatatlannak tűnő izomgörcsök, izomrángások, fejfájás, szájszárazság, valamint szédülés is.

Ez tehát egy nagyon szélsőséges és fájdalmas állapot, ami miatt az egyén óriási szenvedést él át. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, ha biztosítjuk őt szeretetünkről és támogatásunkról, illetve ha megpróbáljuk rábeszélni arra, keressen fel egy pszichológust vagy akár pszichiátert is.

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Sztárok, akik magánéleti trauma után tértek vissza a képernyőre