Tünetek, amiket komolyan kell venni: eláruljuk a szezonális depresszió legfontosabb jeleit

Unsplash/Anthony Tran
Tollas Tímea

Itt van minden, amit tudni akartál az ősszel jelentkező depresszióról.

A depresszió egy sötét, mély és nagyon letaglózó érzés. Legalábbis sokan így érezhetjük magunkat az ősz beköszöntével. Sokaknál azonban nem az évszaktól függően alakul ki a depresszió, hiszen a háttérben inkább egy komoly trauma vagy probléma állhat. A hűvösebb napok és a jelenlegi gazdasági helyzet hatására sajnos a legtöbben kilátástalannak és túlságosan szürkének látják a világot. Ahol pedig keserűség és kedvtelenség van, ott előbb-utóbb megjelenik a depresszió is!

Olvasd el ezt is!
Még mielőtt depresszióba csapna át tartós rosszkedved, vezess be 10 szokást, mely kihúz a fásultságból

Éppen ezért nagyon fontos, hogy beszéljünk erről a témáról és ha tapasztaljuk magunkon a depresszió vagy a szezonális depresszió (SAD) első jeleit, akkor ne féljünk segítséget kérni egy hozzáértő szakembertől!

A szezonális depresszió legfontosabb ismérvei

A szezonális affektív depresszió (SAD) olyan depressziós állapot, amely az évszakok változásához kapcsolódik. Az SAD minden évben körülbelül ugyanabban az időpontban kezdődik és ér véget az érintetteknél. Az ebben a problémában érintett személyek tünetei ősszel kezdődnek, és a téli hónapokban is folytatódnak, amely hatására teljesen elszívják az energiájukat és rosszkedvűnek érzik magukat. Ezekre a tünetekre jellemző, hogy a tavaszi és nyári hónapokban teljesen megszűnnek.

Nem árt tudni, hogy az SAD kezelése nem lehetetlen! A kezelés magában foglalhatja a fényterápiát, a pszichoterápiát és komolyabb esetben a mentális állapoton sokat javító gyógyszereket. Ehhez azonban arra van szükség, hogy idejében felismerjük a problémát és még időben tegyük meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy változtathassunk!

Olvasd el ezt is!
8 híres ember, akinek sikerült megküzdenie a depresszióval

Ezeket a tüneteket vedd komolyan!

A legtöbb esetben az SAD tünetei késő ősszel vagy kora télen jelennek meg, és ahogyan fentebb írtuk is, a tavasz beköszöntével elmúlnak. Sajnos sok embernél azonban éppen fordítva működik mindez és tavasszal vagy éppen nyáron kezdődik el a szezonális depresszió. A szezon előrehaladtával pedig egyre súlyosabbá válhatnak a tünetek is, a folyamatos hangulatingadozásról és kétségbeesésről már nem is beszélve.


Íme a főbb tünetek, amelyekre mindig kapd fel a fejed!

- Kedvtelennek, szomorúnak vagy lehangoltnak érzed magadat a nap nagy részében.

- Elveszíted az érdeklődésedet az egykor élvezett hobbijaid és kedvenc szabadidős tevékenységeid iránt.

- Kevés energiát érzel magadban bármilyen tevékenységhez.

- Problémáid vannak a túl sok alvással és éjszaka gyakran riadsz fel.

- Szénhidrát utáni folyamatos vágy, túlevés és súlygyarapodás.

- Nehezen tudsz koncentrálni a munkádban és a mindennapok során.

- Állandóan reménytelennek, értéktelennek vagy szerencsétlennek érzed magadat.

- Nem egyszer megfordul a fejedben az a gondolat, hogy nem akarsz tovább élni.

forrás: Unsplash/Kristina Tripkovic

Őszi és téli SAD tünetek

Az őszi és téli időszakban tapasztalt szezonális depresszió jelei egészen máshogyan mutatkozhatnak meg, mint a tavaszi és nyári SAD-nál.

A főbb jelek közé a következők tartoznak:

- Túlalvás

- Az étvágy változik, különösen a magas szénhidráttartalmú ételek iránti vágy lesz egyre erősebb

- Rövid idő alatt jelentős súlygyarapodás

- Fáradtság és kevés energia

Tavaszi és nyári SAD

Bizonyára sokak számára furcsa lehet, hogy tavasszal és nyáron valaki depressziós legyen, azonban sajnos ez egyre gyakoribb problémának számít manapság. Hiába a virágzó fák és fényesebb nappalok, ha egyszer a lelkünk szenved.

Ezekre a jelekre mindig figyelj és vedd is őket komolyan, ha tapasztalod őket!

- Alvászavar és álmatlanság

- Rossz étvágy

- Fogyás

- Izgatottság vagy szorongás érzete normális élethelyzetekben is

- Fokozott ingerlékenység és váratlan dührohamok

Bipoláris zavar vagy depresszió?

A Mayo Clinic felmérése szerint a bipoláris zavarban szenvedőknél fokozottabb a szezonális affektív depresszió kockázata, mint más személyeknél. Egyes bipoláris zavarban szenvedőknél a depressziós időszak epizódjai egy adott évadhoz kapcsolódhatnak. Például a tavasz és a nyár a betegség tüneteit felerősítheti vagy a bipoláris zavar kevésbé intenzív formáját- hipomániát - szorongást, izgatottságot és ingerlékenységet is okozhat. Az ősszel és télen tapasztalt depressziót pedig valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, hiszen mindannyian szembesülhettünk már vele valamilyen formában vagy egy nehezebb életszakaszban.

forrás: Unsplash/Stefano Pollio

Hogyan ismerheted fel a valódi, komoly depressziót?

Az első és egyben legfontosabb lépés tisztázni, hogy boldogtalannak lenni nem ugyanaz, mint depressziósnak lenni. A depresszió egy olyan kifejezés, amellyel előszeretettel dobálózunk annak leírására, hogy mit érzünk egy rossz munkahelyi hét után, vagy egy nehezebb szakítás során.

De a súlyos depressziós rendellenesség ennél sajnos sokkal bonyolultabb. Vannak olyan specifikus tünetek, amelyek meghatározzák, hogy depresszióról vagy csupán szomorúságról van-e szó, amelyet néha mindannyian tapasztalunk az életben. Annak meghatározása, hogy a tartós, megingathatatlan sötét érzések depresszió következményei-e, az első lépés lehet a gyógyulás és a gyógyulás felé.

Olvasd el a következő figyelmeztető jeleket, amelyek a komoly depressziós állapot felismerésében játszanak igen fontos szerepet!


Reménytelen kilátások a jövőre nézve. Célok nélküli tengődés is jellemző.

Minden iránt elveszítjük az érdeklődésünket.

Fokozott fáradtság és alvási problémák

Szorongás és félelem a holnaptól

Ingerlékenység, amely elsősorban férfiaknál gyakori

Ellenőrizhetetlen és sokszor kontrollálhatatlan érzelmek

A prevenció és a segítségkérés fontossága

Ha a korábban említett tünetek közül néhányat több mint két hete tapasztalsz, akkor fennállhat a lehetősége annak, hogy súlyos depressziós rendellenességben szenvedsz. Annak felismerése, hogy valóban depressziós vagy-e, elengedhetetlen a megfelelő szakmai segítség megszerzéséhez.

A depresszió sajnos emberek millióit érintheti, éppen ezért elengedhetetlenül fontos, hogy mindig komolyan álljunk ehhez a témához és sose féljünk segítséget kérni! A depresszió a megfelelő szakember és felállított kezelési terv segítségével jól kezelhető és karbantartható.

ÉS ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Filmek, amelyek a mentális egészség témáját járják körbe