Többet iszik a barátnőd a kelleténél? Segítünk, hogyan figyelmeztetheted finoman

The Bold Type/Netflix
JOY

Alkoholproblémája bárkinek lehet, aki nagy stresszt, szorongást él át és nem tud vele egészségesen megbirkózni. Ha egy barátod így járt, mutatjuk, hogyan segíthetsz neki ezt leküzdeni!

A WHO adatai szerint Magyarországon 2020-ban körülbelül 900 ezerre volt tehető az alkoholisták száma, vagyis a teljes népességhez képest őrületesen sokan vannak. Mivel a magyar virtushoz hozzátartozik az ivászat, a mulatozás, rengetegen nem hajlandóak felismerni, hogy az alkohollal való kapcsolatuk egészségtelen és mértéktelen. A probléma leginkább a férfiakat érinti, ám a fiatalabb korosztályban sok nő is gyakran fogyaszt annyi italt, amennyitől "szétesik". Mindenkinek fontos lenne tudnia, hogy az alkohol nem játék, nagyon komoly egészségügyi gondokat okozhat. Van olyan barátod, aki miatt aggódsz? Elmondjuk, mit tehetsz érte, ha szeretnél segíteni!

Olvasd el ezt is!
Aki szép és fiatal nő, nem lehet alkoholista. Vagy mégis?

Így figyelmeztesd a barátodat/barátnődet, ha többet iszik

Senki sem szívesen ismeri be, hogy gondjai vannak az ivással, ezért szinte biztos, hogy elutasításban, veszekedésben lesz részed, ha felhozod a témát az illetőnek. Különösen nehéz a dolog azért, mert világszerte elfogadott az iszogatás, nem csak hazánkban. Minden tele van cuki „Rosé all day” és „I drink and I know things” feliratos pólókkal, bögrékkel.

Sokan pedig énidőnek nevezik, amikor a munkából hazaesve teljesen egyedül bontanak meg egy üveg bort, amit aztán a következő pár órában el is fogyasztanak. Nem kell pszichológusnak lennünk ahhoz, hogy tudjuk, ez nem az az énidő, amire szükség volna.

Így tudod megállapítani, hogy a barátnőd túl sokat iszik:

  • Megváltozik a rutinja, mindig keresi a lehetőséget, hogy ihasson
  • Egészségügyi problémák alakulnak ki nála, gyakran beteg
  • Elhanyagolja magát, esetleg ritkábban mos hajat, nem öltözik fel csinosan
  • Olyanok társaságát keresi, akik hozzá hasonlóan sokat isznak
  • Ghostol mindenkit, aki mindezt szóvá teszi

Ha a fentieket tapasztalod, akkor valóban segítségre van szüksége az illetőnek, de nagyon nem mindegy, hogy ezt milyen formában nyújtod neki. Fontos, hogy az első beszélgetésnél mindig E/1-ben fogalmazd meg a mondanivalódat, például így:

  • Aggódom érted, úgy vettem észre mostanában sokat vagy beteg, rossz hatással van az alkohol az egészségedre.
  • Megijedtem, amikor nem emlékeztél arra, miről beszélgettünk hétvégén.
  • Úgy érzem, mostanában csak akkor láthatlak, ha beülünk egy kocsmába. Nem lehetne, hogy más programokat találjunk ki?
  • Nagyon szeretlek és értékellek téged, ezért szeretném, ha átbeszélnénk, hogy mi van veled mostanában. Bizonyos dolgokban megváltoztál.
  • Aggódom, mert azt látom, az ital miatt sokat lógsz munkából, a barátaidat pedig kerülöd. Ez egyre gyakoribb. Beszélgessünk róla!

Elképzelhető, hogy akármennyire szeretnéd, nem tudod úgy lebonyolítani ezt a beszélgetést, hogy a másik fél ne vegye támadásnak, ezért kihajít téged az életéből. Hidd el, ennek ellenére jól cselekedtél. Adj időt neki, biztosan el fog gondolkozni azon, amit mondtál. Idővel, ha jobban van és kezd leszokni az ivásról, nyugodtan térj vissza hozzá és támogasd, ne őrizgess magadban sértettséget, hiszen az alkohol miatt nem tudott önmaga lenni.

Olvasd el ezt is!
„Az apám csitított, az anyám meg szégyellte magát” – meddig lehet elviselni az alkoholista családtagot?

Tudtad, hogy ezek a sztárok is megküzdöttek az alkohollal?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Híres emberek, akik az alkoholizmus rabjai voltak