„Az apám csitított, az anyám meg szégyellte magát” – meddig lehet elviselni az alkoholista családtagot?

unsplash
Szarka Nóra

Valószínűleg kínnal-keservvel egész sokáig, csak az a kérdés, hogy megéri-e, hiszen rámegy a család, a gyerekek. Hogyan lehet segíteni? Van megoldás? Két történet, két végkifejlettel...

Magyarországon legalább egymillió nagyivó él, azaz minden családra jut egy alkoholista – nyilatkozta Zacher Gábor toxikológus. És ha jobban belegondolsz, akkor biztosan te is ismersz olyan embert, akiről tudod, hogy messze többet iszik, mint szabadna. És ilyen családtagod is tutira van, remélhetőleg minél távolabbi, annál jobb neked. Azok, akik valóban ennek a szenvedélynek a rabjai - ritka kivételektől eltekintve – szisztematikusan tönkreteszik nemcsak magukat, de a családjukat és a közvetlen környezetüket is. Még akkor is, ha nem lesznek agresszívek a piától, egyszerűen csak csendben lefekszenek és elalszanak, akkor is mérgezik a családjukat.

A gyerekek mindent látnak

Marcsiéknál az édesapja volt alkoholista, és sajnos ő a rosszabbik fajtából származott, mert ha ivott, agresszív lett. Vagy az anyukát, vagy a gyerekeket verte el ilyenkor. Gyakorlatilag az egész család rettegett tőle, ha ivott, józanon viszont kenyérre lehetett kenni.

Gyorsan megtanultuk, hogy apám mikor részeg, már a lépteiből tudtuk, és igyekeztünk meghúzni magunkat. Általában anyut verte, de nekünk is jutott. Utáltuk a szagát, azt hogy bántja az anyánkat, és azt is, hogy elissza a pénzt, amiből ételt kellene vennünk.

-
Tovább olvasok