A szakértő elárulta, pontosan mikor kéne elaludnunk ahhoz, hogy tovább éljünk

Getty Images
Vadász Emese

Az éjjeli baglyok nem fognak örülni az eredménynek...

Amikor tinik vagyunk, szinte lehetetlen éjfél előtt elaludni, annyira pörög az agyunk, na meg persze ilyenkor még bőven csacsogunk az osztálytársakkal, vagy csak vadul küldözgetjük a legviccesebb mémeket (a Z generiációsok TikTok-videókat), és egyik pillanatról a másikra már hajnali 1 óra van...

Olvasd el ezt is!
A hosszú élet titka: a japánok 6 trükkje, amit mindenkinek ismernie kell

Arra pedig mind emlékszünk, amikor anyukánk rendszeresen ideges volt ránk amiatt, ha nem aludtunk el éjfél előtt, szerinte ugyanis csak akkor tudjuk kipihenni magunkat, ha időben lefekszünk. Ezek a dolgok pedig 10-20 év múlva teljesen átértékelődnek, és hirtelen egyre természetesebbnek érezzük azt, hogy előbb aludjunk el, mert a szervezetünk egyszerűen ezt tartja helyesnek. De mit mond erre a szakértő, mikor kéne elaludnunk ahhoz, hogy valóban kipihentek és egészségesek maradjunk?

Dave Gibson, a The Sleep Site alapítója szerint az alváskutatás hosszú utat járt be, ami alatt néhány dolog egyértelművé vált:

„Ma már tudjuk, hogy ha a biológiai óránknak megfelelően alszunk, akkor a lehető legjobb alvást kapjuk – mind minőségileg, mind mennyiségileg. A legtöbb felnőtt számára ez egy optimális elalvási ablakot jelent este, ami 22 óra és éjfél között van.”

És hogy milyen adatok azok, amelyek még inkább meg fognak győzni téged arról, hogy ezek után 22 óra és éjfél között aludj el? Az Exeteri Egyetem által felügyelt legújabb kutatás kimutatta, hogy azoknál, akik 22:00 és 23:59 között aludtak el, a szív- és érrendszeri betegségek kockázata alacsonyabb volt, mint azoknál, akik később aludtak el.

„Azoknál, akik éjfél után feküdtek le, 25%-kal nagyobb volt a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Ennek az az oka, hogy amikor nem a biológiai óránkkal összhangban alszunk, akkor kialakulhatnak gyulladások, glükózszabályozási problémák és még inzulinrezisztencia is, amelyek mind hozzájárulnak és kockázatot jelentenek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.”

– mondta Dave Gibson, majd így folytatta:

„A testünk és az agyunk hajlamos sokkal jobban helyreállni éjfél előtt, olyannyira, hogy egyes tanulmányok még azt is felvetették, hogy azok, akik éjfél előtt fekszenek le, általában tovább élnek, mint azok, akik nem.”

Mi pedig maximálisan hiszünk a szakértőnek (bocsi anya, amiért nem hittünk neked tini korunkban), és ezek után biztos, hogy megpróbálunk éjfél előtt lefeküdni! Nem csupán azért, hogy sokkal kipihentebben ébredjünk, de az egészségünk érdekében is!

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
9 érv a meztelenül alvás mellett!