Hogyan szedd a magnéziumot, hogy valóban hasson? Amit a legtöbben rosszul tudnak

Getty Images/Maryna Terletska
Bíborka

A magnézium nagyon fontos az emberi szervezet megfelelő működése szempontjából: az idegrendszer és izomzat működéséhez elengedhetetlen. De mikor kell pótolni és hogyan kell pontosan szedni? Ennek jártunk most utána.

Kutatások bizonyítják, hogy a magnézium segít a vércukor szinten tartásában, megelőzi a migrének kialakulását, csökkenti a vérnyomást és megóv a depressziótól. A felnőttek napi ajánlott adagja 300-420 milligramm, ami attól is függ, hogy mennyire kiegyensúlyozott a táplálkozásod, épp fogyókúrázol-e vagy esetleg épp menstruálsz-e, ugyanis ebben az időszakban magasabb dózis a javasolt az összehúzódások ellazítása végett. Bár a legtöbben étkezésen keresztül is hozzájutnak a megfelelő mennyiséghez, vannak esetek, amikor indokolt a magnézium pótlása. A krónikus fáradtság és az izomgörcsök figyelmeztethetnek, hogy vitaminhiányban szenvedsz, így érdemes odafigyelni a jelekre.

forrás: Getty Images
A magnézium elengedhetetlen az idegrendszer és az izmok megfelelő működéséhez.

Hogyan kell szedni a magnéziumot?

Mindegy, hogy a nyugodtabb alvás vagy épp a szorongás csökkentése érdekében szeded, a magnézium csak akkor fejti ki a megfelelő hatását, ha hosszútávon része a rutinodnak. Egy korábbi kutatás rámutatott, hogy 3 hónap szedés után fejtette ki a hatását a migrének ellen, míg depresszió ellen már 2 hét után hatásosnak bizonyult. Egy másik kutatás, melyben 46 idősebb felnőtt vett részt, akik napi 500 mg magnéziumot szedtek, bebizonyította, hogy 8 hét elegendő ahhoz, hogy segítsen az inszomnia tüneteinek csökkentésében és nyugodtabb alvást biztosítson.

A szakértői ajánlások szerint érdemes kialakítani egy pontos rutint, hiszen a nap bármely szakaszában szedhető a magnézium, de nagyon fontos a rendszeresség. Ha neked a reggeli időszak ideálisabb a vitaminok szedésére, akkor nyugodtan szedheted reggel, ha viszont este, lefekvés előtt szereted bekapkodni őket, akkor is megteheted. Bár a szervezet általában jól tolerálja ezeket a kiegészítőket, előfordulhatnak mellékhatások is, mint amilyen a hasmenés, hányás és hányinger. Épp ezek miatt ajánlott a magnéziumot étkezés közben bevenni, hogy ez ne fordulhasson elő.

Amit sokan nem tudnak a magnéziummal kapcsolatban

Ez az ásványi anyag számos más gyógyszer felszívódását akadályozhatja, csökkentve azok hatékonyságát. Például az antibiotikumokat legalább 2 órával a magnézium bevétele előtt kell beszedni vagy pedig 4-6 órával utána. A magnézium továbbá a vas felszívódását is gátolhatja, ezért javasolt 2-3 óra eltéréssel szedni őket.

Forrás