A legújabb őrület: lektinmentes diéta!

Getty Images
Kitti

Minden évben jön egy újabb diéta vagy őrület, ami azt ígéri, hogy könnyebben fogyhatunk tőle és egészségesebbek lehetünk.

Most éppen a lektinmentes diéta hódít!

Ennek fő szószólója Steven Gundry, kardiológus, a The Plant Paradox könyv írója, aki szerint a lektin kifejezetten káros az egészségünkre, a szívünkre, ráadásul hizlal is. Ezzel csak egy probléma van, hogy a lektin rengeteg olyan ételben megtalálható, amik kifejezetten egészségesek, diétásak, mint például a babfélék, teljes kiőrlésű gabonafélék és zöldségek is!

Olvasd el ezt is!
5 kaja, aminek ott a helye a fagyasztódban, ha fogyni szeretnél

De mi az a lektin?


A lektin egy fehérje -féle, ami olyan képességgel rendelkezik, hogy fehérjét köt össze szénhidrátokkal, főként cukrokkal. A növényekben például a lektinmolekulák segítenek megakadályozni, hogy a rovarok megegyék őket. Tehát az állatok és rovarok esetében is emésztési problémákat okoz. Ebből indult ki Steven Gundry is.

Olvasd el ezt is!
"Mindenmentes" élet: divat vagy tényleg komolyan kell venni? Itt a válasz!

A szakember szerint, ha elhagyod a magas lektintartalmú ételeket, sokkal jobban működik majd az anyagcseréd, könnyebben fogyhatsz és más számos egészségügyi hatással számolhatsz.

A lektinmentes diéta azt jelenti, hogy elhagyod a magas lektintartalmú ételek fogyasztását. Azaz nem eszel paradicsomot, paprikát, padlizsánt, quinoát, babféléket. Helyette sok sötétzöld leveles zöldséget, karfiolt, brokkolit, spárgát, gombát és magvakat, valamint szabadtartásban nevelkedett állatokból készült húskészítményeket. A tiltólistán vannak még a nem szezonális gyümölcsök, tejtermékek és tömegesen tenyésztett állatok húsa is.

Bár több kutatás is megállapította, hogy a lektin kiiktatása valóban jó a szervezet számára, azzal sokat ártasz, ha ezeket az ételeket nem fogyasztod, mert olyan sok más jótékony hatással bírnak, aminek hiánya rosszabbat tesz, mint a lektin. Amit tehetsz, hogy a magas lektintartalmú ételeket nem fogyasztod nagy mennyiségben, és ha eszed, akkor is próbálod hőkezelés után. Amire még érdemes odafigyelni a zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék tekintetében, hogy hazai termelőktől vásárolj és ne finomított termékeket!


Nézd meg a galériánkat - 3 kép
Ezzel a 3 dologgal hátráltatják legtöbben a diétájuk sikerét - ráadásul már az elején