A ketogén diéta 6 veszélye szakértők szerint

Getty Images
Tóth Csilla Rebeka

Úton-útfélen a ketogén diétáról hallani, amely, ha szigorúan tartják, valóban hozzásegíthet a fogyáshoz. De megalapozott, fenntartható diétáról van szó vagy csak egy újabb extrém fogyimódszerről? A orvosok, dietetikusok véleménye sem egybehangzó. Íme legfontosabb kockázati tényezők:

Lassan minden más diétatrendet kiüt a nyeregből a ketogén diéta, legalábbis ami a népszerűségi faktort illeti. Jó eséllyel a te ismeretségi körödben is van egy-két ember, aki kipróbálta már. Csakhogy „a ketó” ellentmondásos intézmény: egyes hazai és nemzetközi táplálkozásszakértők kifejezetten ellenjavallják, mások pedig úgy látják, hogy figyelemre méltóan hatásos módszer a fogyáshoz. A magunk részéről soha nem álltunk a szélsőséges diétás módszerek pártján, és a ketogén diéta ennek határait súrolja. A böjt, a szénhidrátmegvonás és a megnövelt zsírbevitel az úgynevezett ketózis nevű jelenséget idézi elő az anyagcserénkben.

Olvasd el ezt is!
6 dolog, amit bárcsak tudtam volna, mielőtt időszakos böjtölésbe kezdtem

A ketogén diéta története


A ketogén diétát a 20. század első felétől kezdve az epilepszia kezelésére alkalmazták gyermekekben. Ha kevés szénhidrátot fogyasztunk, a máj zsírsavakká és ketontestekké változtatja a zsírt. A ketontestek szolgálnak ezután energiaforrásként az agyban. A magas ketonszintet hívjuk ketózisnak, ez pedig csökkenti az epilepsziás rohamok számát gyerek- és serdülőkorban.

A ketogén diéta – a szénhidrátszegény összetételnek és a ketózisos állapotnak köszönhetően – természetesen fogyaszt is. A diéta szerint a napi táplálékunk ¾-ét zsírnak kell kitennie, és a negyede állhat fehérjéből és szénhidrátból. Vagyis jellemzően olyan élelmiszereket kell fogyasztani, mint a tojás, a bacon, a húsok, a zsíros tejszín, a vaj, a mogyoróvaj, a sajt. Kevesebb mennyiségben lehet zöldséget és gyümölcsöt, hüvelyeseket enni, kenyeret és gabonaféléket, burgonyát, rizst és magas szénhidráttartalmú gyümölcsöt (például banánt) egyáltalán nem. Az alkoholt is mellőzni kell. Általában csak azon diétázók számára idéz elő fogyást, akik tényleg betartják – sajnos itt a „bűnözés” nem megengedett. Ha mindezek ellenére mégis kipróbálnád a ketogén diétát, javasoljuk, hogy mindenképp konzultálj orvossal!

Ha valaha fontolgattad, hogy teszel egy próbát, fontos tisztában lenned a ketogén diéta veszélyeivel, már csak azért is, mert bizonyos egészségi problémák esetén akár visszafelé is elsülhet a dolog. Ezeket a kockázatokat emlegetik a szakértők leggyakrabban a ketogén diétával összefüggésben:

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
A ketogén diéta 6 veszélye szakértők szerint