5 jel, hogy a szüleid túl sokat kritizáltak gyerekkorodban

GettyImages
Joy

Ha így történt, az felnőttkorban is befolyásolhatja az életedet.

Ha a szüleid gyerekkorodban túl sokat kritizáltak, az felnőttkorban negatív hatással lehet az önbecsülésedre és befolyásolhatja a kapcsolataidat is. Lehet, hogy te is ismersz olyan személyt, akit mindenki kedvel, egyáltalán nem problémás a személyisége, mégis folyamatosan elégedetlen magával, és úgy érzi, nem elég jó. Ha egy ilyen személy gyerekkorát, szüleivel való kapcsolatát vizsgáljuk, gyakran azt látjuk, hogy igazából az egyik, vagy mindkét szülő az, aki túlzottan kritikus, az adott személy minden apró hibáját kiemeli, pozitív visszacsatolásra viszont képtelen. Ilyen szülők gyerekeként nagyon nehéz felnőni.

Olvasd el ezt is!
7 dolog, ami miatt üvölt rólad, hogy súlyos önbizalomhiányban szenvedsz

Ha ezt az 5 jelet tapasztalod magadon, könnyen lehet, hogy a te szüleid is túl sokat kritizáltak gyerekkorodban.

1. Mindenért bocsánatot kérsz

Ha a szüleid minden egyes alkalommal arra világítottak rá, hogy hibázol, könnyen lehet, hogy még felnőtt korodban is úgy érzed, hogy mások is ezt gondolják rólad. Ezért inkább mindenért bocsánatot kérsz, néha még azért is, amikor azt mondják, nem kell mindenért elnézést kérned.

Olvasd el ezt is!
Gyors önbizalomturbóra van szükséged? 6 trükk, amivel percek alatt ötször magabiztosabb leszel

2. Nem tudod elfogadni a bókot

Ha valaki megdicsér, bókol neked, te egyből hárítani próbálsz, amit általában úgy teszel, hogy kritizálni kezded magad. Például, ha valaki azt mondja, hogy milyen jól áll neked az a felső, te elmondod, hogy pedig szerinted ez nem a legmegfelelőbb szín számodra.

3. Gyakran túlgondolod a dolgokat

A bizonytalanságod és az önbizalomhiányod miatt túl sokat agyalsz: analizálod a történéseket, újra és újra lejátszod a fejedben. Hajlamos vagy addig gondolkodni egy-egy dolgon, amíg már teljesen kiforgatod azt és a valóságtól elrugaszkodott gondolataid lesznek.

4. Nem bízol magadban

Ha gyerekkorodban folyamatosan kritizáltak, az könnyen kialakíthatja benned azt az érzést és félelmet, hogy mindig hibázol. Ennek következménye, hogy önbizalomhiánnyal küzdesz.

5. Maximalista vagy

A maximalizmusod oka nem a munkád iránti szeretet, hanem a félelem attól, hogy elrontod és mások azt fogják rólad gondolni, hogy alkalmatlan vagy.

Olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Sírás a táncparketten: Dalok, amikre bulizunk, pedig trauma ihlette őket